Potpredsjednik Republike Srpske (RS) Ćamil Duraković izjavio je za Radio Slobodna Evropa (RSE) da je visoki predstavnik u BiH Kristijan Šmit (Christianom Schmidtom) otkazao sastanak sa njim u Banjaluci 12. septembra. Otkazivanje je uslijedilo nakon što je kabinet predsjednika RS istog dana zabranio sastanke sa Šmitom u zgradi predsjedništva tog bh. entiteta.
Visoki predstavnik trebao je u utorak 12. septembra, u Banjaluci održati niz sastanaka sa opozicionim liderima u RS, te predstavnicima Hrvata i Bošnjaka u ovom entitetu. Opozicioni predstavnici odbili su da se sastanu sa Šmitom.
Šmitova posjeta bila je planirana uprkos najavi predsjednika RS-a da će entitetska policija uhapsiti visokog predstavnika ako pređe međuentitetsku liniju. Kako je RSE ranije istraživao, ova odluka je neprovediva prema Ustavu BiH, RS, ali i postojećim zakonima.
Duraković je prethodno za RSE rekao da “nikakva zabrana neće spriječiti njegov sastanak sa visokim predstavnikom”, kojeg smatra “vrhovnim tumačem Dejtonskog mirovnog sporazuma i najvišim međunarodnim zvaničnikom u našoj zemlji”.
Prethodno je generalna sekretarka predsjednika RS Jelena Pajić Baštinac potpisala naredbu o zabrani održavanja sastanaka s visokim predstavnikom u Bosni i Hercegovini Kristijanom Šmitom (Christianom Schmidtom) u službenim prostorijama predsjednika entiteta Republika Srpska, što uključuje službu predsjednika i potpredsjednike RS.
Duraković je prije nego su iz Ureda visokog predstavnika (OHR) otkazali sastanak naveo da je dobio pismo iz kabineta predsjednika RS-a, s potpisom njegove generalne sekretarke, da nema pravo da se sastane sa Šmitom u prostorijama koje koristi.
“Ja se neću nigdje drugdje sastati (sa Šmitom) osim u kabinetu, gdje me narod izabrao da zastupam njihove interese. Meni ne mogu zabraniti ulaz, ja sam u svom kabinetu, a koga će oni pustiti, koga neće, nisam ja ni policija, niti ću koga sprečavati, niti odobravati. Ja čekam na svom radnom mjestu”, poručio je prethodno potpredsjednik RS Duraković.
Zvaničnici RS-a na čelu s Dodikom osporavaju legitimitet visokog predstavnika, jer su se njegovom zvaničnom imenovanju u Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija protivile Kina i Rusija.
U međuvremenu, Sud BiH je 11. septembra potvrdio uređenu optužnicu protiv Dodika i Miloša Lukića, potvrđeno je za RSE u ovoj pravosudnoj instituciji.
Dodik, i v.d. direktora Službenog glasnika tog bh. entiteta, Lukić, terete se za krivično djelo neizvršavanje odluka visokog predstavnika u BiH.
Prethodno je Narodna skupština RS-a 27. juna usvojila dva sporna zakona, koji navode da se odluke Kancelarije visokog predstavnika u BiH (OHR) više neće objavljivati u Službenom glasniku RS-a, a time ni poštovati u tom bh. entitetu, kao i da se u RS više neće primjenjivati odluke Ustavnog suda BiH.
Šmit je svojim odlukama od 1. jula poništio oba zakona. On je odlukom, takođe, kriminalizovao nepoštovanje odluka visokog predstavnika, a kazna može iznositi do pet godina zatvora.
Uprkos tome, Dodik je potpisao ukaz kojim su usvojeni zakoni stupili na snagu, i objavljeni su u Službenom glasniku RS-a.