Naučnici bi uskoro mogli da ožive izumrlu vrstu poznatu po nazivu tasmanijski tigar, koja je nekada naseljavala Novu Gvineju i Tasmaniju.
Ovi sisari istrijebljeni su u 19. vijeku, jer su ih tamošnji stočari smatrali prijetnjom za svoju stoku, a posljednji poznati primjerak uginuo je u zatočeništvu 1936. godine.
Sada bi naučnici mogli da ožive izgubljenu vrstu, jer su prvi put uspjeli da izoluju RNK iz 132 godine starog uzorka.
Novi naučni rad objavljen ove nedjelje u stručnom časopisu “Genome Research” opisuje kako su milioni RNK sekvenci izolovani iz uzorka skladištenog na sobnoj temperaturi. Te sekvence naučnicima će dati nove informacije o genima tasmanijskih tigrova i metabolizmu proteina u njihovim ćelijama.
RNK potiče iz kože i mišićnih tkiva jednog od primjeraka, piše “Popular Mechanics”.
“Oživljavanje tasmanijskog tigra ili vunastog mamuta nije trivijalan zadatak i zahtevaće duboko znanje o genomu i transkriptomu (setu svih RNK molekula, prim.prev.) što tek sada počinjemo da otkrivamo”, rekao je Emilio Marmol, vođa studije i računarski biolog SciLifeLab laboratorije u Švedskoj.
Iako je riječ o velikom koraku ka potencijalnom oživljavanju izgubljene vrste, takođe je i značajan napredak u uspostavljanju protokola izolovanja RNK, prenosi Euronews.
GIPHY App Key not set. Please check settings