Premijer Andrej Plenković, najdugovječniji hrvatski premijer, u Hrvatskom saboru podnijet će godišnje izvješće o radu svoje Vlade, nekoliko dana nakon sedme godišnjice otkako je 19. listopada 2016. preuzeo Banske dvore i izvršnu vlast. Očekuje se burna rasprava, najprije tijekom izlaganja zastupničkih stajališta na izvješće Vlade, nakon čega slijedi i rasprava. Cijelu raspravu izravno prenosimo na našem Četvrtom programu od 9.30.
Predsjednik Vlade obvezan je jedanput godišnje, na jesenskom zasjedanju, Saboru predstaviti Vladino godišnje, odnosno “izvješće o stanju države i nacije”, u kojem se osvrće na proteklo razdoblje, ali i najavljuje mjere i korake za slijedeće.
Iako se pojedinosti izvješća, u pravilu, saznaju tek na dan kada ga premijer podnosi, za očekivati je da će se osvrnuti na svojih sedam premijerskih godina, na izazove s kojima se Vlada, ali i svijet nose od lanjskog izvješća inflaciju, rusku agresiju na Ukrajinu, sukob na Bliskom istoku, terorističke prijetnje u Europi.
Za proteklih sedam godina, Plenković je rekao da su bile zahtjevne s brojnim krizama s kojima su se njegove vlade nosile na najbolji mogući način, ostvarivši pritom puno programskih ciljeva.
Pelješki most, probijanje druge cijevi tunela Učka, otvorenje državne ceste koja spaja Zagrebačku obalu u Luci Rijeka s mrežom autocesta, koridor Vc, tek su dio ostvarenih prometnih projekata.
Klikni na "like" i pridruži nam se na Facebooku
Svemu tome treba dodati rast plaća i mirovina, porast broja zaposlenih i pad broja nezaposlenih, rast kreditnog rejtinga države, uspješne turističke sezone, besplatne udžbenike i obroke za učenike osnovnih škola, uvođenje eura, ulazak u Schengen. Raznim paketima pomoći, država je građanima i gospodarstvu pomogla da se lakše nose sa energetskom, COVID krizom i inflacijom.
Ono što je za sada izvjesno, je da premijerovo izlaganje može trajati do sat vremena, a da mu zastupnici ne mogu replicirati. O njegovu Izvješću mogu govoriti samo predstavnici klubova, njih 16 po 20 minuta. Poslovnik nije predvidio pojedinačne zastupničke rasprave. Premijer ima pravo završno govoriti 20 minuta.