Na teritoriji Beograda od početka ove godine registrovana su 42 slučaja infektivne mononukleoze poznatije još i kao bolest poljupca.
Doktorica Slavica Maris, epidemiolog Gradskog zavoda za javno zdravlje govorila je za TV Prva o tome kako je virus nastao.
Navela je da su najčešći simptomi koji se javljaju kod djece:
- Umor
- Povišena temperatura
- Suvo grlo, često sa belim pečatima po krajnicima
- Gubitak apetita
- Otekle žlijezde na vratu, pod pazuhom ili na preponama
- Uvećanje jetre
- Glavobolja
- Bol u mišićima, nekad i u stomaku
- Osip na koži
Simptomi obično prolaze nakon dvije do četiri nedelje. Kod tinejdžera, međutim, umor i slabost mogu trajati mjesecima.
Većina zaražene djece se oporavi bez ikakvih problema. U rijetkim slučajevima, ipak, može doći do problema sa jetrom ili slezinom, anemije, meningitisa, otežanog disanja.
Na koji način se liječi mononukleoza?
Ukoliko dijete ima mononukleozu, možete raditi sljedeće: deijte treba što više da se odmara. Iako se mališani neće osjećati toliko umorno kao starija djeca i tinejdžeri, što više odmora je ključno čim počnu malo umornije i teže da se osjećaju. Spriječite dehidrataciju. Budite sigurni da dijete pije dovoljno tečnosti. Dehidratacija može pojačati simptome, naročito glavobolju ili bol u tijelu. Dajte im lijekove protiv bolova. Ukoliko se javljaju jaki bolovi, možete im dati acetaminofen ili ibuprofen. Ne zaboravite da djeci ne smijete nikada davati aspirin.
Neka piju hladne napitke, pastile za grlo i jedu hladnu hranu ako im je grlo jako suvo. Mućkanje slane vode u ustima takođe može biti od pomoći. U mnogim slučajevima simptomi prođu nakon par sedmica. Osjećaj umora može trajati više od mjesec dana.
(b92)
Pratite nas na našoj Facebook i
Instagram stranici, kao i na
X nalogu.