Kralj Charles u Keniji
Foto: Arthur Edwards / Pool via REUTERS
“Ne može biti izgovora” za britanske kolonijalne zločine protiv Kenijaca, izjavio je britanski kralj Charles III. tijekom boravka u toj istočnoafričkoj zemlji. No izostala je puna isprika i molba za oprost koju su neki tražili. Charlesa III. i Camillu u Keniji su dočekali uz vojnu pompu i raskoš.
– Užasno nasilje koje se ne može opravdati počinjeno je nad Kenijcima dok su vodili bolnu borbu za neovisnost i suverenitet. I za to nema isprika, rekao je britanski suveren na državničkoj večeri koju je organizirao kenijski predsjednik William Ruto.
Charles III. je također rekao da se nada da će se susresti s ljudima čiji su životi i životi njihovih bližnjih bili teško pogođeni kolonijalnim ugnjetavanjem.
– Ništa ne može promijeniti prošlost, ali ako se uhvatimo u koštac s našom prošlošću iskreno i otvoreno možda možemo pokazati snagu našeg prijateljstva danas i, čineći to, nadam se da možemo nastaviti graditi tješnji odnos u godinama koje dolaze, poručio je britanski monarh.
Svečani doček na početku petodnevnog posjeta
Charlesa III. i Camillu srdačno su dočekali kenijski predsjednik William Ruto i njegova supruga, prva dama Rachel Ruto, u službenoj rezidenciji u Nairobiju prvog dana njihove turneje. Prije početka formalnosti, četvorka je pozirala novinarima koji su čekali njihov dolazak.
Britanski kralj potom se pridružio kenijskom predsjedniku na podiju. Obližnja počasna straža, formirana u dva reda, salutirala im je, a orkestar kenijskih obrambenih snaga odsvirao je himne Ujedinjenog Kraljevstva i Kenije nakon čega je uslijedilo salutiranje s 21 puškom.
Charles III. prošetao je pokraj vojnika u crvenim odorama i svečanim kapama.
Kenijski predsjednik pozvao je kralja i kraljicu u petodnevni državni posjet, njihov prvi posjet nekoj zemlji Commonwealtha, koji će ojačati odnos Ujedinjenog Kraljevstva s Kenijom kroz “meku diplomaciju” britanske kraljevske obitelji.
Kralj odao počast palim kenijskim herojima
Kenija slavi 60. godišnjicu neovisnosti od Britanije, a Charles III. je nakon svečanog dočeka održao bilateralni sastanak s kenijskim državnikom, dok je Camilla odvojeno razgovarala s Rachel Ruto.
Održat će se državni banket u čast kralja i kraljice. Charles III. obratit će se gostima među kojima će biti istaknuti Kenijci i Britanci.
Britanski kralj odao je počast palim kenijskim herojima, vojnim i civilnim osobama, na grobu Neznanog ratnika u nacionalnom spomeniku i muzeju Uhuru Gardens u Nairobiju.
Na mjestu gdje gori vječni plamen, Charles III. dotaknuo je veliki vijenac od bijelih i ljubičastih ruža kojega su položila dva kenijska časnika, a nekoliko minuta kasnije Ruto je položio svoj vijenac.
Posjet kao izraz blikse gospodarske suradnje
Buckinghamska palača kaže da je posjet odraz bliske gospodarske i sigurnosne suradnje dviju zemalja te suradnje kad je riječ o klimatskim promjenama.
Charles planira upoznati poduzetnike iz tehnološkog sektora Kenije i obići objekte za divlje životinje. On i Camilla također će otputovati u jugoistočni lučki grad Mombasu.
Najozloglašenije razdoblje britanske vladavine su pedesete 20. stoljeća, tijekom pobune Mau Mau 1952.-1960. u središnjoj Keniji. Kenijska komisija za ljudska prava (KHRC) procjenjuje da je 90.000 Kenijaca ubijeno ili osakaćeno, a 160.000 zatočeno tijekom pobune.
Vlada Ujedinjenog Kraljevstva prethodno je izrazila žaljenje zbog britanskih postupaka u tom razdoblju te je pristala na izvansudsku nagodbu od gotovo 20 milijuna funti 2013.
Charles i Camilla obići će novi muzej nacionalne povijesti, posjetiti mjesto na kojem je 1963. godine proglašena neovisnost i položiti vijenac na grob neznanog ratnika.
– Njegovo Veličanstvo će izdvojiti vrijeme tijekom posjeta da produbi svoje razumijevanje nepravde koju je u tom razdoblju pretrpio narod Kenije, stoji u priopćenju Buckinghamske palače.
Reparacije
Charles posjećuje Keniju dok neke bivše kolonije preispituju svoje veze s monarhijom i zahtijevaju od Britanije da učini više po pitanju suočavanja s kolonijalnom prošlošću.
Barbados je 2021. odbacio kraljicu Elizabetu kao državnog poglavara i postao republika, dok je Jamajka signalizirala da bi to mogla učiniti.
Charles, tada još uvijek prijestolonasljednik, iznenadio je mnoge na prošlogodišnjem samitu Commonwealtha, dobrovoljnom udruženju zemalja proisteklih iz Britanskog Carstva, priznajući ulogu ropstva u korijenima organizacije.
Mnogi građani bivših britanskih kolonija žele da se Charles ispriča i zauzme za reparacije. U Keniji to traže vođe naroda Nandi. Njihov tadašnji vođa Koitalel Arap Samoie vodio je desetljetnu pobunu sve dok ga nije ubio britanski pukovnik 1905.
U godinama koje su uslijedile Britanci su konfiscirali većinu njihove zemlje i stoke.
Samoiein praunuk Kipchoge Arap Chomu pripisao je Britancima zasluge za doprinos kenijskom obrazovnom i javnozdravstvenom sustavu, ali je rekao da se povijesne nepravde moraju ispraviti.
– Moramo zahtijevati javnu ispriku od britanske vlade zbog zločina koje su počinili nad nama. Nakon isprika, očekujemo i odštetu, rekao je za Reuters.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!
GIPHY App Key not set. Please check settings