Prije tjedan dana dvojica radnika teško su ozlijeđena na radnom mjestu, pali su s visine od 4 metra u Rugvici nadomak Zagreba. U istom je tjednu ozlijeđen i radnik koji je pao s viličara na Peščenici u Zagrebu. Prije tjedan dana mladić u Rijeci otrovao se tekućinom za čišćenje za koju istraga tek treba otkriti kako se našla u ugostiteljskom lokalu.
Ozljede u radnom prostoru za vrijeme radnog vremena nisu rijetke. Dapače, kad govorimo o tragičnim događajima, broj smrtnih slučajeva na radnom mjestu u porastu je u 12 zemalja članica Europske unije, a smrtni slučajevi na radu Europu će nastaviti mučiti gotovo desetljeće duže nego što se predviđalo, pokazuju posljednji podaci Europske konfederacije sindikata (ETUC) temeljeni na pokazateljima Eurostata o ozljedama na radu.
Specijalistica medicine rada HZJZ-a Tamara Radošević, dr. med., istaknula je jutros u HTV-ovoj emisiji Studio 4 kako je Hrvatska jedna od zemalja koja kao ozljede na radu ne tretira samo one koje su se dogodile na mjestu rada, već i one koje su nastale na putu na posao i s posla. Prošle godine ukupni broj ozljeda na radu bio je 16.295, od čega je onih koje su nastale na putu bilo oko 2500, navela je Radošević.
Gledano po stopi ozljeda, najčešće se ozljeđuju radnici u Osječko-baranjskoj županiji. Muškarci se ozljeđuju češće od žena – 58 posto muškaraca čini ukupni broj, navela je.
Klikni na "like" i pridruži nam se na Facebooku
Što ako se ozljeda dogodi prilikom rada od kuće?
– Poslodavcu je malo teže kontrolirati uvjete koje će netko imati kod kuće. Može mu omogućiti sva moguća sredstva, ali se opet ozljede mogu dogoditi. Statistički gledano, nismo ih imali puno, možda jednu do dvije da su prijavljene kao ozljede na radu, a da su se dogodile kod kuće. To su bile ozljede tipa – netko se spotaknuo na kabel svog kompjutera pa pao, takve vrste ozljeda. One su prilično rijetke, rekla je Radošević.
Rekla je i da je s aspekta zaštite na radu veliki izazov što neki strani radnici ne govore hrvatski ni engleski.
Cijeli razgovor možete pogledati ovdje: