Početkom školske 2023/24. godine u njemačkom gradu (pokrajina Hessen) organizira se dopunska nastava bosanskog jezika. Nosilac projekta je Islamska zajednica Bošnjaka u Njemačkoj, džemat Wiesbaden, u saradnji sa Generalnim konzulatom Bosne i Hercegovine u Frankfurtu, te Ministarstvom za obrazovanje Pokrajine Hessen.
Pokretanje dopunske nastave bosanskog jezika značajan je korak u očuvanju kulturnog naslijeđa Bošnjaka u gradu Wiesbadenu. Bosanski jezik se, ravnopravno, s drugim stranim jezicima, kao što su španski, portugalski, turski… izučava kao integralni dio nastavnog procesa, te se podaci o pohađanju nastave unose u dnevnike matičnih škola. Riječ je o tzv. „jezicima zemalja porijekla“.
Pohađanje dopunske nastave na ovim jezicima omogućeno je svim učenicima čiji maternji jezik nije njemački. Trenutno dopunsku nastavu bosanskog jezika u gradu Wiesbadenu pohađa 40 učenika, starosne dobi od 6 do 16 godina, a na čekanju ih je još najmanje 200. Nastava se odvija u dvjema grupama, ovisno o uzrastu polaznika. Svečanost povodom početka izvođenja nastava na bosanskom jeziku u gradu Wiesbadenu održana je u ponedjeljak, 06. 11. 2023. godine, u prostorijama Džemata Wiesbaden.
Svečanosti su prisustvovali organizatori škole, profesorica Elvedina Merdan i Fahrudin ef. Džinić, te generalna konzulica Bosne i Hercegovine u Frankfurtu, Višnja Lončar. Organizatori su se zahvalili Višnji Lončar na ukazanoj podršci pri realizaciji ovog projekta, te istaknuli važnost postojanja nastave na bosanskom jeziku za očuvanje bosanskog jezika u inozemstvu. Fahrudin ef. Džinić naglasio je važnost ovog projekta za mlade naraštaje koji odrastaju izvan matične zemlje. Profesorica Merdan je iskazala zahvalnost na mogućnosti da se učenicima koji odrastaju u dvojezičnom okruženju omogući nastava na maternjem jeziku, za Bosance i Hercegovce koji žive u gradu Wiesbadenu i okolnim mjestima.
-Postojanje dopunske nastave na bosanskom jeziku veliki je korak za pozicioniranje naše zajednice na kulturnoj mapi grada Wiesbadena. Za polaznike škole i njihove roditelje, s druge strane, to je potvrda da se jeziku, kao dijelu kulturnog identiteta, pristupa sa sviješću o važnosti njegovog očuvanja. Od kada postoji Generalni konzulat BiH u Frankfurtu, dolaskom generalne konzulice Višnje Lončar po prvi put su nam vrata konzulata širom i od srca otvorena. Siguran sam da nije bilo njenog zalaganja ni danas ne bi imali ovu školu – rekao je efendija Džinić.
A, u svom kratkom, ali emotivnom govoru Višnja Lončar je istakla da je neizmjerno sretna što se otvorila ova škola, jer djeca koja su rođena u Njemačkoj kroz časove i pohađanje nastave neće nikada zaboraviti porijeklo njihovih roditelja, a i još bolje će se upoznati sa zemljom njihovih djedova, nana, roditelja.
Bato Šišić
The post U NJEMAČKOJ UČE BOSANSKI JEZIK: Još 200 učenika čeka da nauči “jezik zemlje porijekla” appeared first on Express.
Prema podacima državne Agencije za statistiku, u prvih osam ovogodišnjih mjeseci turisti su ostvarili 1.308.147…
Marcel Ciolacu na biračkom mjestuFoto: Octav Ganea / ReutersProeuropski premijer Marcel Ciolacu osvojio je prvo…
Sve sprave na jedinom inkluzivnom igralištu u Doboju su oštećene ili uništene. Dječije igralište sa…
Piše Armin Zeba Nakon nekoliko godina pauze koja je uslijedila nakon gašenja projekta Doing Business,…
Postupci javne nabave za velike infrastrukturne projekte mogli bi ubuduće prolaziti bez tvrtki iz država…