Categories: Novosti

Zbog ćudljive klime, riba se iz slavonskih ribnjaka već izlovljava

Ilustracija

Foto: Damir Spehar / PIXSELL

Duga, topla jesen i neuobičajeno visoke temperature za drugu polovinu studenog, pred slatkovodne ribnjičare stavile su velike izazove. Period intenzivnog uzgoja ribe s četiri, smanjio se na samo dva i pol mjeseca. Ptice prezimljuju na ribnjacima, uništavaju riblji fond, prenose bolesti. Zbog ćudljive klime, riba se iz slavonskih ribnjaka već izlovljava.

Ne vole južinu u studenom ni ribe ni ljudi. S ozbiljnim izlovima moralo se započeti neuobičajeno rano. I to ne samo u nas, već u cijeloj regiji.

– Tako da će se sada umjesto na uobičajenih tri do četiri mjeseca intenzivne proizvodnje to smanjiti na dva ili dva i pol mjeseca, objasnio je Vlado Čondić, direktor Ribnjičarstva PP Orahovica.

Ćudljiva klima zbunila je i ptice koje ovdje prezimljuju. Najveću štetu čine oni najlukaviji, zaštićeni kormorani. Svaki na dan može pojesti pola kilograma ribe.

– Imamo i topove, lovce, ali sve to skupa nije dovoljno, država daje ekološku rentu zato, ali nedovoljno za štetu koju naprave, dodao je Čondić.

Ćudljiva klima pogodna za razvoj raznih bolesti i parazita

U takvim uvjetima valja sustavno kontrolirati zdravlje ribe, osobito mlađi. Jako je osjetljiva na oscilacije temperature, koje pogoduju razvoju bakterioza, virusnih bolesti, parazita.

– Zbog vremenskih prilika temperatura vode nije pala koliko smo očekivali i u tom slučaju se javljaju bolesti koje nisu konkretno – normalne za ovo doba godine i ne očekuje ih se, a mi se susrećemo sa gubicima koji nisu planirani, otkrio je dr. vet. med. Filip Čoklo.

Klikni na "like" i pridruži nam se na Facebooku











Zasad uspijevaju spriječiti veće gubitke, a da je riba zdrava i krupna vidi se i na ovim šaranskim trokilašima na ribnjacima Grudnjaka.

Novi je adut zatvoreni uzgoj egzotičnog afričkog soma čije je meso prava delikatesa i pravi hit na tržištu.

– Ne ovisimo o vanjskim vremenskim uvjetima.Ciklus od samog mrijesta do konzumne težine od dva kilograma traje 10 do 11 mjeseci, dodao je Boris Vidaković, tehnolog proizvodnje.

Dok u nas najpopularnijoj slatkovodnoj ribi – šaranu, do konzumne težine u otvorenom uzgoju treba i do dvije godine. Na godinu se na domaćim ribnjacima proizvede oko 5000 tona ribe od koje tek četvrtina završi na domaćem tržištu. 

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!

Redakcija

Recent Posts

PUCA TLO NA BRDIMA IZNAD SARAJEVA: ‘Čeka nas kiša, mraz, snijeg. Sve bi to moglo skliznuti prema gradu!’

Bosanskohercegovački penzioner Vejsil Kajanija ima novu rutinu – svaki dan hoda kako bi pregledao velike…

1 sat ago

Sparkasse SIMPL proglašena najboljom aplikacijom mobilnog bankarstva u BiH

Sparkasse mobilno bankarstvo SIMPL, na dodjeli nagrada Zlatni BAM, proglašeno je najboljom aplikacijom mobilnog bankarstva…

3 sata ago

Republikancima sve poluge vlasti – Kennedy Jr. ministar zdravstva

Donald Trump na početku svog novog predsjedničkog mandata uz sebe će imati i sve poluge…

3 sata ago

Sjevernokorejski čelnik naredio masovnu proizvodnju dronova samoubojica

Sjevernokorejski vođa Kim Jong-un nadzirao testiranje dronova samoubojica Foto: KCNA / via ReutersSjevernokorejski vođa Kim…

5 sati ago

IDDEEA predstavila Portal otvorenih podataka uz primjenu AI

Kao jedini predstavnik iz Bosne i Hercegovine, direktor Badnjević je održao stručno predavanje na temu…

6 sati ago