Categories: Novosti

HRT-ova ekipa na vrhu tornja: Obnova zagrebačke katedrale dobro napreduje

Radovi na obnovi potresom oštećene zagrebačke katedrale odlično napreduju. HRT-ova ekipa popela se na vrh tornja katedrale i provjerila kakvo je stanje na gradilištu.

Svodovi svih triju lađa su pred završetkom, a daljnja obnova katedrale ide prema zacrtanom koncepcijskom planu.

Konstrukcijska obnova je kraju

– U godinu dana uspjeli smo sanirati svodove, uspjeli smo konsolidirati kontrafore, rekao je Ante Mlinar, glavni inženjer obnove katedrale.

U obnovu katedrale, uz domaće stručnjake, uključeni su i brojni inozemni.

– Znači, to je sad jedna nova konstrukcija, potpuno nova koncepcija, novi suvremeni materijali, način izvedbe. Dakle, to u statičkom smislu, u smislu sigurnosti praktički više nema nikakve veze sa starom Bolleovom katedralom, osim vizualnog identiteta koji uvijek u dogovoru s konzervatorskim, restauratorskim službama čuvamo , rekao je prof. dr. sc. Damir Lazarević, autor koncepta konstrukcijske obnove katedrale.

Hermann Bollé se 1882. pri gradnji  koristio kamenom bizek iz područja oko Zagreba.

– Kako stvari stoje, vjerojatno će se graditi od travertina, s kojim je vršena i obnova u proteklim desetljećima, rekao je Ante Mlinar.


Demontaža tornjeva

Uz svodove i lađe, najveća oštećenja pretrpjeli su tornjevi. U tijeku je njihova demontaža. Zbog statike objekta, tornjevi zagrebačke katedrale spušteni su sa 108 metara na sadašnjih 85. Nakon obnove bit će vraćeni na prvotnu visinu.

– Popucale su spone, veze između njih, i kao takvi su prijetili nekontroliranim urušavanjem i zbog toga je bilo potrebno rastaviti tornjeve. Toranj na kojem se mi nalazimo je rastavljen do visine od 85 metara. Prema procjenama, bit će potrebno još pet do šest metara razgraditi da bi se mogla smatrati sigurna katedrala, objasnio je Ante Mlinar, glavni inženjer obnove katedrale, rekao je na jednom od tornjeva inženjer Ante Mlinar.

Bolléovi vitraji obnavljaju se u majstorskoj radionici

Veći dio Bolléovih vitraja, čak 230 četvornih metara, obnavlja se u Dugom Selu u majstorskoj staklarskoj radionici koja je opremala crkve diljem svijeta, od Brazila do Libanona.

– U lošem su stanju, procjena je negdje da je 60-70 posto stvarno oštećeno, 30 posto će se moći bez nekih većih intervencija spasiti, rekao je Danijel Kvesić, voditelj obnove vitraja.

– Stakla su originali, od samog Bolléa, i restaurira se dio po dio, govori ovaj majstor.

Klikni na "like" i pridruži nam se na Facebooku











Dodao je da je zbog starosti boja nagrižena od kiseline, a i kada se skida debela patina, ne znaju što će dobiti.

– Nama za ovo restaurirati treba minimum sedam, osam godina, vratit ćemo mi to u sjaj kakav je bio, samo treba vremena, kazao je.

Obnovljena katedrala mogla bi bez većih oštećenja podnijeti potres magnitude do 6,2 prema Richteru.

Kada bi obnova katedrale mogla završiti?

Ono što sve zanima je predviđanje kada će njezina obnova završiti.

– Što se tiče građevnarstva, struke, dakle projektanata izvođača i svih ostalih koji sudjeluju, doista bi to moralo biti  ispod 10 godina, rekao je prof. dr. Damir Lazarević, autor koncepta konstrukcijske obnove katedrale.

I dok čekamo kraj obnove, veselimo se trenutku kada će zagrebačka prvostolnica otvoriti svoja vrata za posjetitelje.

Tko zna, možda će to biti već ovog Božića.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!

Redakcija

Recent Posts

Šipić: Demografija prioritet, napravili smo pravo malo čudo

Gosti emisije "Otvoreno"Foto: HRT / HTVDemografski alarm za uzbunu - odavno zvoni. Protiv katastrofalne demografske slike…

40 minuta ago

Počele pripreme za obilježavanje tri decenije od genocida u Srebrenici

U Memorijalnom centru Potočari u utorak je održan prvi sastanak Organizacionog odbora za obilježavanje 30…

3 sata ago

Rumunjska i Bugarska od 2025. vjerojatno punopravne članice šengenskog prostora

Rumunjska i Bugarska od 2025. vjerojatno punopravne članice šengenskog prostoraFoto: Ilustracija / ShutterstockRumunjska i Bugarska…

5 sati ago

Kamiq Selection 1.5 TSI DSG7 – redizajnirani najmanji Škodin SUV

Škodin najmanji SUV/crossover model uz blagi redizajn i poboljšani 1,5-turbobenzinski motor zadržao je obilježja, a…

5 sati ago

NE VISI U ZRAKU SAMO PRUGA, NEGO I OBNOVA I ISTRAGA: Mještani Donje Jablanice sami u svoj muci čekaju da se desi čudo, vlast presporo reaguje

[{"img":"\/img\/vijesti\/2024\/11\/donja_sb.jpg","full":"\/img\/vijesti\/2024\/11\/donja_sb.jpg","caption":"Foto: Slobodna Bosna\/Samir Saletovi\u0107","bg":"33333a"},{"img":"\/img\/vijesti\/2024\/11\/prekid_zeljeznickog_saobracaja_sarajevbo_capljina_foto_zfbih.jpg","full":"\/img\/vijesti\/2024\/11\/prekid_zeljeznickog_saobracaja_sarajevbo_capljina_foto_zfbih.jpg","caption":"Pruga u zraku","bg":"4b4b47"},{"img":"\/img\/vijesti\/2024\/11\/kamenolom_jablanica_katastrofa.jpg","full":"\/img\/vijesti\/2024\/11\/kamenolom_jablanica_katastrofa.jpg","caption":"Sporni kamenolom","bg":"464e42"},{"img":"\/img\/vijesti\/2024\/11\/jablanica_sb_2.jpg","full":"\/img\/vijesti\/2024\/11\/jablanica_sb_2.jpg","caption":"Foto: Slobodna Bosna\/Samir Saletovi\u0107","bg":"444748"},{"img":"\/img\/vijesti\/2024\/11\/donja_jablanica_9_1.jpg","full":"\/img\/vijesti\/2024\/11\/donja_jablanica_9_1.jpg","caption":"Foto: Slobodna Bosna\/Samir Saletovi\u0107","bg":"313533"}] Piše: Darko…

7 sati ago