U Srbiji se sutra održavaju izbori za novi saziv Skupštine Srbije i parlamenta Vojvodine te vijećnike 65 lokalnih samouprava, uključujući Beograd. Posljednja ispitivanja javnog mišljenja pokazuju da je u prednosti vladajuća Srpska napredna stranka, s više od 44% glasova. Premda ne sudjeluje na izborima, Vučić je od samog početka prednjačio u kampanji ističući da će “svim srcem” podupirati SNS, s čijeg je čela formalno odstupio u svibnju ove godine. Oporba ga optužuje da je iskoristio svoju poziciju u tzv. dužnosničkoj kampanji.
Aleksandar Vučić u ovoj predizbornoj kampanji pjeva, vozi, a ni kućne posjete nisu mu strane. Spotovi mu se intenzivno vrte na televizijama i društvenim mrežama, drži govore na velikim predizbornim skupovima, a za dobar PR dijeli i srpska državljanstva.
Nije problem to što Vučića u ovim izborima zapravo nema na listama jer njegovo je ime u sloganu kampanje vladajuće Srpske napredne stranke kako birači slučajno ne bi bili u nedoumici.
Deseci tisuća ljudi ranije tijekom godine izlazili su na ulice velikih gradova u prosvjedima nazvanim “Srbija protiv nasilja.” Povod je bio pokolj u beogradskoj osnovnoj školi i ubojstva u selima oko Mladenovca, a demonstracije su se ubrzo pretvorile u protuvladine skupove i prerasle u istoimenu labavu proeuropsku koaliciju oporbenih stranaka.
Glas protiv aktualnog režima pred izbore je dignula i inicijativa ProGlas, koja okuplja intelektualce i javne osobe.
Oporbenjaci se nadaju da će u ukupnom zbroju glasova dobiti većinu i unatoč programskim i ideološkim razlikama, formirati tehničku vladu, a analitičari upozoravaju na prljavu kampanju i neizvjestan rezultat izbora u Beogradu.
Vladajuća je koalicija na kampanju je potrošila više od 6 milijuna eura, a prema predizbornim anketama ima podršku 44% birača. Predizborni troškovi pokreta “Srbija protiv nasilja” manji su čak 75 puta, a prema anketama dobivaju potporu 38% ispitanika.
Može li oporba osvojiti Beograd?
U vezi s izborima u Srbiji provlače se dva pitanja: Prvo pitanje je može li oporba osvojiti Beograd i ugroziti monolitnost Vučićeve vladavine u cijeloj Srbiji. Drugo pitanje je koliko će vladajućem SNS-u nedostajati ruku da bi ponovno formirali vladajuću većinu u Narodnoj skupštini, kazao je u središnjem Dnevniku HTV-a novinar Vibor Vlainić. Dodao je da vladajući SNS može računati na Socijalističku partiju Srbije na čelu s Ivicom Dačićem, koji se nada da će za to biti nagrađen mjestom premijera.
Lice Aleksandra Vučića u ovoj kampanji smiješi se sa svih plakata na kojima su kandidati SNS-a, bilo za lokalne ili parlamentarne izbore. On je potpuno privatizirao ove izbore i glavno je lice kampanje vladajućeg SNS-a.
Vučić se prije nekoliko dana pojavio u emisiji koju je organizirala popularna komercijalna TV postaja izuzetno naklonjena njegovoj vladi. U toj emisiji, osim Vučića, bili su i SNS-ovi kandidati koji su se družili s voditeljima i novinarima naklonjenima režimu. Vučić se nekoliko dana prije toga pojavio na istoj televiziji i u jednoj zabavnoj emisiji. To je tretman kakvom se oporba u Srbiji ne može ni nadati, a Vučić je oporbu istisnuo čak pomalo iz društvenih mreža jer je otkrio kanal TikTok kako bi dopro do mlađih birača, istaknuo je Vlainić.
– Kada sve to uzmemo u obzir, ne čudi da je Srbija na ovogodišnjem indeksu medijskih sloboda, koje objavljuju Reporteri bez granica, pala i trenutačno je na najnižoj razini od svih država u ovom dijelu Europe. I Reporteri bez granica kažu da, iako u Srbiji postoji dobar pravni okvir, novinari su izloženi neprestanim političkim pritiscima, dodao je.
Predizborna šutnja u Srbiji, kaže, počela je jučer, dakle dva dana prije izbora.
“Ako pogledamo oporbu, za njih predizborna šutnja traje cijelo vrijeme, barem što se tiče tretmana u vodećim medijima.”
novinar Vibor Vlainić
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!
GIPHY App Key not set. Please check settings