Kraj je godine i svi podvlače crtu, zbrajaju se zarade, gubici i propuštene prilike. Nadaju se da sljedeće godine pametnije. U razgovoru s Ivanom Kurtovićem, predsjednikom uprave InterCapitala Ltd. Željko Kardum donosi godišnji pregled kretanja na financijskim tržištima i izvedbu različitih klasa fonacijske imovine. U njoj se mogu prepoznati svi, pa i investicijski voajeri.
Kurtović je potvrdio da je godina investicijski bila vrlo stresna i praćena anomalijama, vezana za 2022. koja je bila najizazovnija za sve investicijske klase.
– Imali smo veliku inflaciju, rast kamatnih stopa, ali se na kraju godina pokazala izuzetno dobrom. Ništa se od inicijalnih pretpostavki slabljenja gospodarstva i recesije nije materijaliziralo, kazao je.
Dionice – skok Hrvatske i Rumunjske
Za pojedine se sektore, kaže Kurtović – očekivalo da bi mogli pasti čak i više od 10 posto, ali je zabilježen rast, za neke sektore i značajan. Tako je globalno zabilježen prosječni rast od 20 posto, prema indeksima. SAD bilježi rast od oko 25 posto, Europa dvostruko manje, oko 13 posto.
Ilustracija
Foto: HTV / HRT
Slovenci bilježe nešto manji rast od globalnog, a Hrvatska i Rumunjska čak 31 i 33 posto. Razlog tome su, smatra Kurtović – uglavnom niske valvacije i ekonomija koja je bila prošlu i ovu godinu – solidna.
Dobitnici i gubitnici godine?
– Ovogodišnji gubitnici su, kako to obično i biva – oni koji su prošle godine bili nekakvi dobitnici. Energetski sektor je gubitnik, jer je cijena nafte ii plina je dosta narasla, a zatim i ‘utilities' sektor. Dobitnika je jako puno a predvodnik je IT sektor predvođen ‘sedmoricom veličanstvenih' (Apple, Microsoft, Google, Amazon, Netflix…), kaže Kurtović.
Tko su predvodnici hrvatskog tržišta
– U usporedbi s američkim i europskim tržištem naše je tržište puno pliće s obzirom na količinu novaca. Prema Crobexu tri kategorije pobjednika. Jedni su Končar distributivni Transformatori (pomak od skoro 170 posto), zatim Podravka i Zaba od oko 90 posto, a zatim slijede HPB i Končar sa oko 70 posto, rekao je.
Obveznice, stabilno dugoročno ulaganje
Obveznice su konzervativno ulaganje s manjim pomacima u cijenama. Za njih su 2021. i 2022. najgore godine u posljednjih 30,40 godina, smatra Kurtović.
Ilustracija
Foto: HTV / HRT
– Realno, ova godina je do studenoga izgledala kao da će biti negativna za obveznička tržišta. No poruke centralnih banaka u Europi i SAD-u da bi rast kamatnih stopa mogao biti zaustavljen – su preokrenule taj trend. Pri tome su korporativne obveznice imale puno bolji rast od državnih. U Hrvatskoj nema većeg broja izdavatelja korporativnih obveznica, ali one se mogu smatrati stabilnim dugoročnim ulaganjem. Naime, nešto su rizičnije, ali nude i veći povrat, smatra Kurtović.
Zlato tvrdoglavo i uporno raste
– Zlato se općenito smatra najsigurnijom imovinom i porast njegove cijene je odgovor na geopolitičke tenzije u svijetu, kazao je Kurtović. Napomenuo je da je zbog rata u Ukrajini zamrznuto 300 milijardi dolara deviznih rezervi Rusije, a mnoge su zemlje umjesto u dolaske ili eurske obveznice – počele ulagati u zlato. Porasla je potražnja, a time i cijena zlata.
Ilustracija
Foto: HTV / HRT
Trčanje iz valute u valutu: Dolar ili euro?
Dolar, usprkos najavama nije ‘odletio u nebo'. Od trenutka kad je FED najavio da je rast kamata gotov – došlo je do toga da je dolar oslabio, a euro ojačao. Osim kamatnih stopa, naglasio je Kurtović – treba gledati i konkurentnost gospodarstava. Smatra da SAD u tom pogledu ima prednost.
– Mi smo u eurozoni, bazirani smo na euru i mislim da prudentno imati do 15 posto valute u dolaru, a sve ostalo je na razini špekulacije i nije područje u kojem bi neki mali investitor trebao riskirati, zaključio je Ivan Kurtović.
Što nas očekuje u godini pred nama?
– Za iduću godinu predviđa se usporavanje rasta, pad inflacije koja bi trebala ipak ostati iznad 2 posto. Kamatne stope će ostati nešto povišene i preporuka je 60 posto portfelja ulagati u dugoročne obveznice, 30 posto u dionice, 8 posto u novčane fondove, a 2 posto u tržište roba, smatra Kurtović.
Preporuke za ulaganje u dionice, nešto su optimističnije za dugoročnu alokaciju. To je tržište koje dugoročno raste a kompanije inoviraju, dodao je.
Ilustracija
Foto: HTV / HRT
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!
GIPHY App Key not set. Please check settings