in

Koji su problemi oko izgradnje Centra za gospodarenje otpadom u Resniku?

Koji su problemi oko izgradnje Centra za gospodarenje otpadom u Resniku?
Slatka-Tajna.Eu
Koji su problemi oko izgradnje Centra za gospodarenje otpadom u Resniku?

Zagrebački gradonačelnik najavljuje izgradnju Centra za gospodarenje otpadom u Resniku do 2028.

Foto: Otvoreno / HRT

Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević najavio je izgradnju Centra za gospodarenje otpadom u Resniku do 2028. godine. Marina Ivandić (Možemo!) u emisiji “Otvoreno” iznijela je što smatra glavnim benefitima Tomaševićeva prijedloga u vezi s tim da se raskine koncesijski ugovor za pročistač otpadnih voda Grada Zagreba. Trpimir Goluža (Most) smatra pak da je riječ o neozbiljnom pristupu rješavanja mega projekta i gradskoj vlasti preporučuje da se ne upušta u to jer, kako tvrdi, projekt neće moći realizirati.

Da bi se počeo graditi Centar za gospodarenje otpadom u Resniku, Grad Zagreb treba ući u posjed tog zemljišta. Marina Ivandić (Možemo!), zastupnica u Gradskoj skupštini, iznijela je kontekst u kojemu se odvija prijedlog o raskidu ugovora s koncesionarom, a govorila je i o važnosti same odluke za Grad Zagreb.

Istaknula je da stupanje u posjed zemljištu omogućuje Gradu Zagrebu provedbu strateških projekata, kao što je izgradnja Centra za gospodarenje otpadom. 

– Bez raskida ugovora Grad bi bio obavezan dobiti suglasnost od privatnog koncesionara za svaki korak i potez koji se na zemljištu radi. Osim toga, grad bi trebao izgraditi i treći stupanj pročistača otpadnih voda. To je projekt vrijedan 94 milijuna eura. Moguće je dobiti europsko financiranje jedino ako je gradska tvrtka ta koja upravlja samom građevinom. Na to se nadovezuje i pitanje dobivanja europskog financiranja za projekt Zagreb. To je ogroman projekt, vrijedan 320 milijuna eura, a koji će modernizirati i osuvremeniti cjelokupnu mrežu vodoopskrbe i odvodnje u Zagrebu. I za to nam je također potreban upravo ovaj potez, odnosno stupanje u posjed nad tim zemljištem i samom građevinom, kazala je Ivandić.

– Treći benefit ovakvog poteza je potencijalna financijska ušteda koja proizlazi iz toga, budući da bi u idućih pet godina građani Zagreba trebali platiti još 420 milijuna eura do kraja koncesijskog ugovora, jer on treba biti završen u prosincu 2028, dodala je.

Napomenula je da su to sve razlozi zašto se krenulo u takav potez te da se na to odlučilo nakon detaljne analize, koju je provela renomirana konzultantska kuća. 

Mario Župan (HDZ), zastupnik u Gradskoj skupštini kazao je da je koncesionar izgradio pročišćivač otpadnih voda koji Zagreb nije imao. 

Župan je rekao da se na zadnjoj sjednici Gradske skupštine prošlog saziva predlagalo da vodoopskrba i odvodnja krene raditi treću fazu pročišćavača otpadnih voda, a koncesionar, kada mu ističe koncesija 2028. godine, izlazi van.

Smatra da se u posljednje tri godine ništa nije napravilo. Naglasio je da se mora napraviti treća fazu pročistača, a da se iz EU fondova trebaju povući sredstva za vodoopskrbu i odvodnju. Smatra da se to može učiniti i dok je zemljište u posjedu koncesionara, ali tada investitor treba biti vodoopskrba i odvodnja. 

– Sad idemo u neki proces koji, kako je rekao i danas predsjednik Skupštine Klisović, za koji ne znamo u koji zapravo proces idemo. Ne znamo kako će koncesionar reagirati. Šta će reći arbitraža ako se koncesionar i grad Zagreb ne dogovore i koliko će koštati to građane grada Zagreba, kazao je.

Upitao je što se čekalo kada su se dogodila dva odrona na Jakuševcu. 

– Nema više ni sanacije Jakuševca. Šta je s Jakuševcem? Mislim da su ovo dobri PR potezi gdje se prebacuje fokus javnosti sa Jakuševca na neku novu priču. rekao je.

Trpimir Goluža (Most), zastupnik u Gradskoj skupštini, rekao je kako je ovo posve neozbiljan pristup rješavanju jednog mega projekta.

– Ovo je samo jedan lijepi primjer, način na koji Možemo! upravlja gradom Zagrebom. Dakle, oni potpuno “autistično” vode politiku u jednom, rekao bih, uskom, polutajnom krugu u kojem nedostaje stručne ekspertize. Osim što  nedostaje stručne ekspertize, nema tu niti javno objavljene dokumentacije. To je jedna politika, ja bih rekao, na prepad, gdje se zapravo donose neka polurješenja koja se onda u praksi pokazuju kao loša i traže se nekakve korekcije tih rješenja. To naravno niti ne čudi, jer na vlasti je jedna posve nesposobna, nestručna gradska uprava koja olako ulazi i najavljuje projekte koje nije kadra ostvariti i ja bih im preporučio da se na kraju svog mandata ne upuštaju u ovako velik projekat jer ga neće moći realizirati, kazao je Goluža.

Joško Klisović (SDP), predsjednik Gradske skupštine izjavio je da se ne zna koliko bi nakon raskida ugovora s koncesionaru njemu trebao platiti Grad Zagreb. 

Urednik i voditelj Branko Nađvinski kazao je da se zna tek da bi Zagreb do kraja isteka tog koncesijskog ugovora trebao platiti 420 milijuna eura, a da je gradonačelnik Tomašević kazao da će se penalima platiti manje. Stoga je upitao zašto bi koncesionar npr. pristao izgubiti gotovo pola milijarde eura.

Klisović je rekao da će se u slučaju, ako ne dođe do sporazuma koncesionara i Grada ići na arbitražu, koja će onda odrediti iznos. 

– Za nas u SDP-u matematika je tu jako važna. Ukupan iznos novca koji bi morali dati koncesionaru do 2028. godine kada ugovor završava je 420 milijuna eura. Dakle, ono što ćemo dati mu kao naknadu za raskinuti ugovor mora biti sigurno manje od toga, plus oni troškovi koje ćemo imati kada dio preuzme rad koji danas radi koncesionar, znači pročišćavanje voda. A da ne kažemo da to sve skupa, idu još pozitivni elementi. Pozitivni elementi su da ćemo moći prijaviti projekt za 320 milijuna eura za širenje gradske mreže, vodovodne i odvodnje. Za smanjenje tlaka u našim cijevima, jer tu jako puno vode Zagreb gubi, kazao je Klisović i istaknuo da nitko više neće moći zaustaviti izgradnju Centra za gospodarenje otpadom jer će onda biti u posjedu zemljišta.

Klikni na "like" i pridruži nam se na Facebooku










Da bi zatvorili Jakuševac, Klisović naglašava da se mora napraviti Centar za gospodarenje otpadom koji ima i kompostanu i sortirnicu.

– Kako bi to napravili moramo raskinuti ugovor o koncesiji. Zašto? Jer je Resnik jedino mjesto u prostornom planu grada Zagreba određeno za takvu namjenu, dodao je i spomenuo da su i njegovbe kolege iz HDZ-a glasale za to.

U SDP-u će svaki element proučiti i o tome će ovisiti njihova konačna odluka. Ono što smo čuli, kaže, od gradonačelnika kao koalicijskog partnera na dosadašnjim prezentacijama, dosta su uvjerljive argumentacije. Bianco potporu ne daju nikome, ali će sve proučiti i ako njihova analiza pokaže da treba podržati javni interes u Zagrebu, onda će to i učiniti.

Što Goluža zamjera Tomaševiću?

Goluža je kritizirao Tomaševića i kazao da nije isti kao prije nego je postao gradonačelnik. Kaže da je Tomašević prije najavljivao da će Jakuševec zatvoriti za četiri godine, sada najavljuje zatvaranje 2028., a niti ne zarađuje iskorištavanjem sirovina s bačenog smeća na Jakuševcu, kako je najavljivao. 

– Tvrdio je, kad je bio u oporbi, da neće graditi spalionicu. Danas gradonačelnik Tomašević želi graditi spalionicu. Tvrdio je da će Centar za gospodarenje otpada sagraditi europskim sredstvima. Sad ga želi sagraditi sredstvima grada Zagreba i na koncu gradonačelnik Tomašević je rekao da će revidirati ugovore s gospodinom Pripuzom, da s njim neće potpisivati ugovore, a danas potpisuje ugovore koji su značajno veći nego u doba Milana Mladića, kazao je Goluža.

Župan se boji da se ide u veliku štetu raskidanjem koncesije. Ona će, kaže, ionako isteći. Smatra da je vodoopskrba i odvodnja mogla dobiti pravo građenja. Pita zašto se donese najprije plan gospodarenja otpada.

Za građane grada Zagreba, kaže Ivandić, ključno je pitanje zatvaranje Jakuševca. Navodi da je i raskid koncesijskog ugovora jedan od uvjeta za to.

Klisović napominje da nema više vremena za čekanje, a Goluža da ima.

Idemo u izgradnju potrebne infrastrukture za gospodarenje otpadom. Točka. Idemo u zatvaranje Jakuševca, a pretpostavka je upravo ta infrastruktura. Govorimo o Centru za gospodarenje otpadom koji obuhvaća i kompostanu i sortirnicu.

Joško Klisović

Ne smijemo zatvoriti Jakuševec, a napraviti novi Jakuševec u Resniku, uzvratio je Goluža.

U Resniku će, tvrdi Ivandić, biti postrojenje koje obrađuje otpad – miješani komunalni te plastiku, metal, papir i bio otpad. 

– Radi se o postrojenju zatvorenog tipa, što mislim da je užasno važno i za lokalnu zajednicu i za građane općenito. Dakle, ne šire se nekakvi neugodni mirisi, niti ima nekakvih štetnih emisija. I koriste se moderna, dakle, najbolja dostupna rješenja, kazala je. 

Klisović naglašava da je SDP za energanu, jer je, kako kaže, to jedino cjelovito rješavanje pitanja gospodarenja otpadom.

Najveći problem je lokacija. Dakle, Centar za gospodarenje otpadom treba izgraditi, ali Centar za gospodarenje otpadom se ne smije graditi u urbaniziranoj zoni gdje žive ljudi.

Trpimir Goluža

– Postoji odlična lokacija. To se može izdvojiti. Što se tiče kompostane, nju ne treba graditi nego se može na prirodan način kompostirati to izvan grada Zagreba, rekao je Goluža.

Župan tvrdi da Zagrebu treba Centar za gospodarenje otpadom, ali ne novi Jakuševec. Ovim načinom na Resniku, kaže, radimo novi Jakuševec. Poručio je i da je za pitanja odlagališta odgovoran gradonačelnik Grad Zagreb te da se pitanja u vezi s ne trebaju “prebacivati na državu”.

Gradonačelnik Tomislav Tomašević izjavio je u središnjem Dnevniku HTV-a da nema više čekanja i da će prokazivati svakoga tko opstruira zatvaranje Jakuševca i otvaranje novoga centra.

Ivandić je rekla da to već i čine. Zagrebački HDZ, kako kaže, govori da je bio protiv lokacije u Resniku. Dodala je potom da je HDZ ustvari glasao za tu lokaciju u planu gospodarenja otpadom i u prostornom planu Grada Zagreba. 

–  Time što ne žele reći koja je onda alternativna lokacija, time opstruiraju. Treba znati da svaka drugačija ili nova lokacija odgađa cijeli ovaj proces za dvije, barem dodatne godine, dodala je.

Klisović pak tvrdi da svi oni koji imaju ovlasti da u postupku izgradnje Centra za gospodarenje otpadom ne odrade svoj dio posla – oni opstruiraju. Naglasio je da Resnik i jakuševec nisu isto, jedno je Centar za gospodarenje otpadom, a drugo je odlagalište. Resnik, kaže, nije odlagalište.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!


Comments

Komentariši

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0

What do you think?

JELENA ROZGA OTKRILA TAJNU SVOJE ZAVIDNE LINIJE: MAMA MI KUHA, A JEDAN SASTOJAK JE OBAVEZAN

JELENA ROZGA OTKRILA TAJNU SVOJE ZAVIDNE LINIJE: MAMA MI KUHA, A JEDAN SASTOJAK JE OBAVEZAN

Bešiktaš spremio ozbiljan ugovor za Dragovića

Bešiktaš spremio ozbiljan ugovor za Dragovića