Iako većina građana izražava nezadovoljstvo hrvatskim pravosuđem, najveći dio sudaca svoj posao radi u tišini, časno i pošteno.
U emisiji Labirint neki od tih sudaca su prvi put javno progovorili o svojim iskustvima, suočavanju s percepcijom javnosti i pritiscima koji prate njihovu profesiju. Razmatrali su izazove s kojima se suočavaju u današnjem vremenu te ponudili svoje viđenje mogućih rješenja, istovremeno poštujući stroga pravila struke.
Dražen Kevrić, sudac Županijskog suda u Zagrebu, naglasio je kako često postoji jaz između percepcije javnosti o radu sudstva i stvarnosti.
– Percepcija javnosti često ne odražava složenost i dugotrajnost postupaka s kojima se suočavamo. Sudac ne smije biti pod utjecajem pritiska javnosti, već mora donositi odluke na temelju pravilnog i zakonitog postupka, istaknuo je.
Iva Buljan, sutkinja Trgovačkog suda u Zagrebu, ističe da samo 5% građana izražava zadovoljstvo sudcima i cjelokupnim pravosudnim sustavom prema istraživanjima Eurobarometra.
“Krivca za stanje u pravosuđu je lako detektirati, nije popularno reći, ali država doista zapušta pravosuđe već godinama.”
Iva Buljan, sutkinja Trgovačkog suda u Zagrebu
Buljan je otkrila složenost svojih sudskih postupaka, navodeći da se suočava s velikim brojem predmeta, od kojih su mnogi građevinski sporovi u kojima su u pitanju ogromne svote novca. Izrazila je nelagodu zbog ponašanja nekih sudaca koje smatra neprimjerenim.
– Mislim da nam je svima nelagodno kada čujemo kakve se stvari događaju i kada čujemo da suci, neki suci nisu svjesni toga da njihovo ponašanje u najmanju ruku se može okvalificirati kao neprilično, kao što je bilo u tim nekim slučajevima, da im se plaćaju ljetovanja, da imaju potrebu biti na nekim mjestima uz slavne osobe, jer to zaista nije sudački. Dakle, sudac po svom defaultu mora biti netko tko je prvo i osnovno više manje nevidljiv, naglasila je Buljan.
Profesorica Zlata Đurđević s Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu upozorila je na nedostatke u procesu izbora glavnog državnog odvjetnika te istaknula važnost neovisnosti i profesionalne etike u pravosuđu.
– Jasno je da na tu poziciju morate postaviti osobu i da su to temeljni kriteriji kad birate osobu glavnog državnog odvjetnika, da je ona prvenstveno neovisna od politike, od izvršne vlasti, da je neovisna, što je uopće apsurdno da govorim, od kriminalnog miljea ili bilo koga tko je povezan s postupcima koje vodi državno odvjetništvo i da se do sada potpuno ponašala u skladu s kodeksom sudačke etike i da poštuje načela profesionalne etike u svom društvu. Nažalost se pokazalo kroz ovu cijelu proceduru da to nije tako, rekla je prof. Đurđević.
Istaknula je nedostatak podrške politike i infrastrukturne potpore kao ključne probleme s kojima se suočavaju suci.
“Uvjeti rada su često neprihvatljivi, a nedostatak digitalizacije dodatno otežava obavljanje naših dužnosti. Politika mora prepoznati važnost pravosudnog sustava i osigurati potrebne resurse.”
Prof. Zlata Đurđević, Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu
Unatoč izazovima, suci ističu svoju predanost pravdi i poštenom radu.
– Ja volim ovaj posao koji radim i mislim da je s jedne strane težak, ali s druge strane opet lijep, častan je u svakom slučaju, ako ga pravilno, pošteno radiš, daje ti jednu satisfakciju, daje ti ipak jedan osjećaj da činiš društveno koristan posao, da ipak ti rezultati doprinesu i cijeloj društvenoj zajednici, u cijelini a i pojedincima. Ako vi znate da vi svoj posao radite pošteno i pravilno, onda se zapravo ne trebate niti bojati, zaključio je Kevrić.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!
GIPHY App Key not set. Please check settings