Prijedlog Zakona o spriječavanju sukoba interesa kojeg je utvrdilo Vijeće ministara BiH dostavljen je zastupnicima i delegatima u PS BiH, koji bi sutra trebali zasjedati i izjasniti se o prijedlogu.
Kako je vidljivo usporedbom tekstova od Nacrta zakona do Prijedloga koji je usvojilo Vijeće ministara znatne izmjene su napravljene u članu 17. koji reguliše provjeru podataka iz izvještaja koji dostavljaju nosioci javnih funkcija, piše NAP.
Tako je u Nacrtu Zakona član 17. imao šest stavki, dok u Prijedlogu ima samo četiri.
Prijedlogom koji je usvojen je propisano da finansijske i druge institucije ‘sarađuju’ sa Komisijom, a što ih ne obavezuje da to moraju i činiti.
/Prijedlog koji je usvojilo Vijeće ministara BiH/
No, u Nacrtu je eksplicitno bilo navedeno da su institucije, tijela i pravne osobe dužne da dostave tražene podatke o imovini i prihodima nosioca javne funkcije, odnosno dostave traženu dokumentaciju u skladu sa zakonom i pravilnikom u roku i na način koji odredi Komisija.
/Nacrt koji je predviđao šira ovlaštenja Komisije/
Komisija će tako samo vršiti provjeru tačnosti podataka iz Izvještaja nosilaca javnih funkcija, dok je u Nacrtu bilo predviđeno da se vrši provjera usporedbom datih podataka s podacima o imovini i prihodima nosioca javne funkcije koje Komisija pribavi od institucija, tijela i pravnih osoba što uključuje bankarske i druge finansijske organizacije koje raspolažu tim podacima na svim razinama vlasti u BiH.
Prijedlog je dosta oskudniji te se ove institucije i ne spominju, kao ni niži nivoi vlasti.
Također, sporna je i odredba koja je bila u Nacrtu, a nema je u Prijedlogu da je nosilac javne funkcije dužan da se očituje u pisanoj formi ukoliko ne postoji saglasnost između podataka navedenih u izvještaju i stvarnog stanja kojeg je utvrdila Komisija!
Također je eliminisan i član kojim se protiv nosioca javne funkcije pokreće postupak zbog kršenja odredbi Zakona ukoliko ne dostavi pisano izjašnjenje i dokaze potrebe za usporedbu podataka navedenih u izvještaju u roku od 30 dana.
Ovo će faktički značiti da će Komisija zavisiti od dobre volje nosilaca javnih funkcija, ali i organa koje mogu sarađivati s Komisijom, ali nisu dužni.
Treba istaći i da je u Prijedlogu zakona o spriječavanju sukoba interesa kojeg je uputila SDA, navedeno da su institucije i organi dužni sarađivati sa Komisijom, ali ovakav zakon sigurno neće biti razmatran, iako je sjednica zakazana za 11. mart.
Komisija koja će biti formirana i koja će utvrđivati postojanje sukoba interesa imat će sedam članova iz reda konstitutivnih naroda koji će biti jednako zastupljeni i jednog člana iz reda ostalih, sukladno Ustavu BiH.
Cijeli Prijedlog zakona možete pročitati ovdje.
GIPHY App Key not set. Please check settings