ProsjeÄna neto plata u januaru iznosila je 1.328 KM, te je nominalno veÄa za 2,4 posto i realno za 2,2 posto u odnosu na decembar 2023.
U istom procentu je rasla i bruto plata koja je iznosila 2.052 KM.
Na godiÅ¡njem nivou, prosjeÄna neto plata nominalno je viÅ¡a za 9,9 posto i realno za 7,7 posto.
ProsjeÄna bruto plata je u odnosu na januar 2023. godine nominalno viÅ¡a za 10,3 posto i realno za 8,1 posto.
PodsjeÄanja radi, poÄetak 2024. donio je i rast minimalnih plata u oba entiteta.
Vlada Federacije Bosne i Hercegovine poveÄala je minimalnu neto platu za 2024. godinu na 619 KM s dosadaÅ¡njih 596 KM.
Minimalna plata je tako u 2024. veÄa za 3,85 posto ili u nominalnom iznosu za 23 KM u odnosu na 2023. godinu, kada je minimalna plata poveÄana za 9,85 posto.
Uredbom je odluÄeno i da poslodavci u FBiH imaju pravo da radnicima do 30. juna 2024. godine isplate dvije prosjeÄne plate bez plaÄanja poreza.
Å to se tiÄe drugog entiteta – Vlada Republike Srpske je odluÄila da najniža plata u ovom entitetu u 2024. iznosi 900 KM.
Kao i prethodnih mjeseci, nije bilo promjene u pogledu djelatnosti s najviÅ¡im i najnižim prosjeÄnim platama.
Tako najviÅ¡e zaraÄuju zaposleni u IT sektoru, finansijama i proizvodnji i snabdijevanju elektriÄnom energijom, plinom, parom i klimatizacija.
S druge strane ljestvice su zaposleni u ugostiteljstvu i graÄevinarstvu, Äija je prosjeÄna neto plata joÅ¡ uvijek ispod 1.000 KM te slijede zaposleni u trgovini.
Na mjeseÄnom nivou, najveÄi nominalni rast prosjeÄne plate zabilježen je u rudarstvu, zdravstvu i umjetnosti, zabavi i rekreaciji.
NajveÄi pad prosjeÄne plate u januaru, a u poreÄenju s decembrom, zabilježen je u poslovanju nekretninama, finansijama i administrativnim djelatnostima.
U poreÄenju s januarom 2023., u svim djelatnostima je rasla prosjeÄna plata, a najviÅ¡e u umjetnosti, zabavi i rekreaciji, rudarstvu i poljoprivredi, ribolovu i Å¡umarstvu.
Nedostatak radne snage i visoka inflacija temeljni su uzroci nastavka rasta plata radnika Adria regije u 2023.
Primanja su lani rasla po dvocifrenim stopama, a taj trend Äe se nastaviti i ove godine, doduÅ¡e, neÅ¡to sporijim tempom, previÄa Bloomberg Adria analitiÄki tim u svojoj analizi.
“Slovenija konstantno prednjaÄi po visini plata, ali vidimo odreÄeno približavanje slovenskom nivou u ostatku regije. Naime, Srbija je uspjela ostvariti najveÄe dobitke u odnosu na slovenski nivo plata (s 34 posto u 2012. godini na 45 posto), dok je zamjetan porast zabilježen i u Sjevernoj Makedoniji (s 32 na 40 posto). To je bilo manje izraženo u Hrvatskoj i BiH (po dva postotna boda)”, pojaÅ¡njavaju analitiÄari Bloomberg Adrije.
AnalitiÄari predviÄaju da Äe se i u 2024. rast plata nastaviti, ali po neÅ¡to nižim stopama u poreÄenju s prethodnim godinama. Konkretnije, vide skok po srednjojednocifrenim brojkama.
“Ublažavanje inflatornih pritisaka umanjit Äe pregovaraÄku moÄ zaposlenika koji su veÄ imali koristi od poveÄanja realnih plata zbog niže inflacije. MeÄutim, stalni nedostatak radne snage u Adria regiji nastavit Äe uticati na rast plata i oÄekujemo postupno usklaÄivanje plata s onima u Sloveniji”, zakljuÄuju u analizi.
• UniCredit Bank predstavila prvi u potpunosti online kredit u Bosni i Hercegovini • Za…
Predrag Puharić novi je gradonačelnik Sarajeva, odlučilo je Gradsko vijeće na sjednici 29. novembra, potvrdila…
Gradonačelnik predstavio projekt izgradnje novog stadiona u Kranjčevićevoj ulici Foto: Davorin Visnjic / PixsellZagrebački gradonačelnik…
Zbog emitiranja muzičkog spota, u kojem pjevačica u ulozi učiteljice drži nastavu maloljetnicima u osnovnoj…