Categories: Novosti

Republika Srpska pripremila izborni zakon, iako entiteti za to nemaju nadležnost

U entitetu Republika Srpska (RS) pripremljen je tekst entitetskog izbornog zakona, prema kome ovaj nivo vlasti neće primjenjivati odredbe Izbornog zakona Bosne i Hercegovine, te odluke Ustavnog suda BiH, koje uređuju izbor delegata u Domu naroda BiH iz RS, te zvaničnika RS na entitetskom i lokalnom nivou.

Entiteti nemaju nadležnost za provođenje izbora, a ni Ustav BiH ne pominje izbore u entitetima.

U tekstu izbornog zakona RS, koji je objavio Javni servis Radio televizija Republike Srpske, u prvom članu radne verzije, uređuje se izbor i imenovanje poslanika Narodne skupštine RS i delegata Vijeća naroda RS, entitetskog predsjednika i potpredsjednika.

Definisan je i izbor delegata Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH iz RS, te zvaničnika u lokalnim vlastima u RS.

Zakon u RS tretira i imenovanje organa za sprovođenje izbora, zaštitu izbornog prava, pravila ponašanja u izbornoj kampanji, te finansiranje izborne kampanje.

Tekst izbornog zakona RS objavljen je 26. marta, uoči konferencije za novinare visokog predstavnika u BiH Cristiana Schmidta, na kojoj je nametnuo tehničke izmjene državnog Izbornog zakona koje predviđaju jačanje izbornog integriteta.

Klikni na "like" i pridruži nam se na Facebooku







Schmidt je odluku donio nakon što zakonodavne vlasti na nivou države nisu uspjele da usvoje izmjene Izbornog zakona koje podrazumijevaju uvođenje novih tehnologija u glasački proces i veća ovlaštenja za Centralnu izbornu komisiju.

Milorad Dodik, predsjednik RS, ranije je najavio usvajanje entitetskog izbornog zakona, ukoliko visoki predstavnik u BiH nametne izmjene Izbornog zakona BiH.

Nakon najave iz RS o entitetskom Izbornom zakonu, Schmidt je 5. januara poručio i da “osporavanje ustavno-pravnog poretka i demokratije ima posljedice”.

Istim tonom se obratila i Ambasada Sjedinjenih Američkih Država (SAD) u Bosni i Hercegovini, navodeći da su SAD “spremne odgovoriti na antidejtonske i neustavne postupke domaćih aktera, te da će podržati postupke visokog predstavnika s istim ciljem”.

Sve opšte i lokalne izbore na teritoriji cijele BiH, od donošenja Izbornog zakona BiH 2001. godine do danas, provodila je Centralna izborna komisija BiH.

Prije usvajanja zakona, ovaj posao je obavljala Privremena izborna komisija, koja je uspostavljena Dejtonskim mirovnim sporazumom.

Redakcija

Recent Posts

Maloljetni napadač na policajce u Bosanskoj Krupi nije poznat policiji, čin okarakteriziran kao terorizam

Policija Unsko-sanskog kantona nije imala ranije prijetnje ili saznanja o napadu na policijsku stanicu u…

7 minuta ago

Boltauzer doživotno suspendovan iz Evrolige?!

Slovenački košarkaški arbitar Matej Boltauzer više se ne nalazi na spisku evroligaških sudija. Boltauzer je…

1 sat ago

Hajdaš Dončić: Nesudjelovanje na Odboru za obranu nije dogovoreno s Milanovićem

Siniša Hajdaš DončićFoto: Neva Zganec / PixsellPredsjednik SDP-a Siniša Hajdaš Dončić u subotu je opovrgnuo…

2 sata ago

Borac brani plus 6 u Sloveniji

Rukometaši Borac m:tela u subotu od 18 časova igraju revanš meč drugog kola EHF Evropskog…

3 sata ago

Šok i nevjerica u Bosanskoj Krupi nakon terorističkog napada

Šok i nevjerica. Tako se u dvije riječi može opisati osjećaj građana Bosanske Krupe nekoliko…

3 sata ago