Pijanist koji je obilježio klasičnu glazbenu scenu našeg vremena, Ivo Pogorelić, rasprodao je obje izvedbe koncerta što će ga održati u petak i subotu 19. i 20. travnja u Hrvatskom narodnom kazalištu Ivana pl. Zajca u Rijeci. Legendarni pijanist nastupa s Riječkim simfonijskim orkestrom pod dirigentskom palicom maestra Valentina Egela. Koncerti će početi, obje večeri, u 19:30 sati.
Jedinstveni glazbeni talent i inovativan pristup svrstali su Ivu Pogorelića među najoriginalnije glazbenike današnjice. Zahvaljujući beskompromisnom umjetničkom kriteriju i predanoj potrazi za idealom glazbenog izričaja, tijekom više od četiri desetljeća ostvario je autentična ostvarenja, cijenjena od publike i kritike, a njegovi koncerti diljem svijeta stekli su status željno iščekivanih kultnih događaja.
Tako je bilo i u Rijeci, ulaznice su puštene u prodaju i oba koncerta rasprodana su za manje od tjedan dana.
Na programu koncerta, u prvom dijelu, je Chopinov Klavirski koncert br. 2 u f-molu. Poznato je da slavni pijanist ima poseban odnos s klavirskom glazbom poljskog romantičarskog skladatelja, a iz HNK Zajca nas podsjećaju: kada je 1980., s 22 godine, sudjelovao na Chopinovom pijanističkom natjecanju u Varšavi, njegova je nesvakidašnja interpretacija sa zadivljujućom tehnikom odmah izazvala senzaciju, a Martha Argerich, članica žirija, prozvala ga je genijem.
Klikni na "like" i pridruži nam se na Facebooku
U drugom dijelu koncerta će Pogorelić i Riječki simfonijski orkestar izvesti jedno od najslavnijih djela Ludwiga van Beethovena, njegovu Simfoniju br. 3, poznatu kao Eroica.
1805. godine svijet glazbe je bio i emocionalno i intelektualno zapanjen novim, revolucionarnim djelom njemačkog skladatelja koje označava rušenje starog i pojavu nečeg novog. Nakon prva dva zadivljujuća akorda, zapadna glazba više nikada nije bila ista, kažu znalci, i podsjećaju da je i dašak stvarne političke revolucije utkan u djelo koje je izvorno bilo posvećeno Napoleonu Bonaparteu.
Iz Pogorelićeve bogate biografije izdvajamo nekoliko podataka koji govore o njegovu humanitarnom radu. Bio je prvi umjetnik kojem je UNESCO dodijelio naslov veleposlanika dobre volje, 1988. godine. Podupire, fondovima i stipendijama, obrazovanje mladih glazbenika, a utemeljio je i Dobrotvornu zakladu Sarajevo, 1994. godine, pod patronatom UNESCO-a.
Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.