in

Dodikovi napadi potkopavaju ustavni poredak BiH, ocijenio State Department

Dodikovi napadi potkopavaju ustavni poredak BiH, ocijenio State Department
Slatka-Tajna.Eu
Dodikovi napadi potkopavaju ustavni poredak BiH, ocijenio State Department

Vlasti u bosanskohercegovačkom entitetu Republici Srpskoj (RS) poduzele su kontinuirane radnje koje potkopavaju državne institucije, povećavaju međuetničke napetosti i ograničavaju slobodu okupljanja i izražavanja, jedan je od zaključaka u posljednjem izvještaju američkog State Departmenta o stanju ljudskih prava u Bosni i Hercegovini (BiH).

“Eskalirajući verbalni i pravni napadi predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika potkopali su ustavni poredak, a razdorna i zapaljiva retorika čelnika Republike Srpske pridonijela je povećanim političkim i etničkim napetostima u cijeloj zemlji”, stoji u izvještaju.

Milorad Dodik, proruski predsjednik RS je pod sankcijama Sjedinjenih Američkih Država i Velike Britanije zbog potkopavanja institucija BiH, odnosno preuzimanja državnih nadležnosti i stvaranja paralelnih institucija u entitetu Republika Srpska (RS).

Posljednji takav primjer, kojeg su iz Ambasade SAD ocijenili destabilizirajućim, je usvajanje Prijedloga izbornog zakona RS kojim se u tom bh. entitetu prisvajaju državne nadležnosti u oblasti izbora u Skupštini Republike Srpske.

U tekstu Zakona definisano je da entitetska izborna komisija preuzima zakonsku ulogu državne Centralne izborne komisije BiH u organizovanju lokalnih izbora u tom bh. entitetu, ali i opštih izbora za predsjednika i potpredsjednike RS, te entitetski parlament.

Ustav BiH ne spominje mogućnost da entiteti u BiH provode izbore, niti su to ikada mogli.

Veličanje zločinaca, negiranje genocida i istorijski revizionizam

U izvještaju State Departmenta se navodi i kako su zabilježeni primjeri istorijskog revizionizma, te poricanja genocida.

Također je nastavljeno i veličanje pojedinaca osuđenih za genocid, zločine protiv čovječnosti i ratne zločine.

“Tužilaštvo BiH do oktobra (2023. op.aut) nije podiglo nijednu optužnicu za negiranje genocida ili veličanje ratnih zločina prema izmjenama i dopunama Kaznenog zakona BiH iz 2021. godine. Glavna tužiteljica je navela da je ured donio 30 odluka o nepokretanju istraga na temelju zaprimljenih pritužbi, a sve su stigle od građana i nevladinih organizacija”, stoji u izvještaju.

Negiranje genocida i veličanje ratnih zločinaca zakonom je zabranjeno u Bosni i Hercegovini nakon što je u julu 2021. godine visoki predstavnik donio izmjene Krivičnog zakona BiH koje se odnose na ovu oblast.

Međunarodni sud pravde u Hagu je 2007. godine zločin u Srebrenici okarakterisao kao genocid, u kojem je u julu 1995. godine pobijeno više od 8.000 muškaraca i dječaka iz tadašnje enklave pod zaštitom Ujedinjenih nacija.

Klikni na "like" i pridruži nam se na Facebooku














Za ove zločine, više od 50 osoba je osuđeno na oko 700 godina zatvora.

U Izvještaju se spominju i primjeri antisemitizma, među kojima i iscrtani kukasti križ preko izraelske zastave na plakatu za promociju Gospodarske komore države Izrael u Sarajevu.

Također je navedena i komemoracija žrvama Blajburga koju je Hrvatski narodni sabor organizovao u Stocu.

“Ovaj događaj ostao je vrlo kontroverzan, jer se njime obilježava komemoracija na hiljade ne samo civilnih žrtava, nego i Hrvata i hrvatskih vojnika koji su sarađivali s nacistima”, navodi se u izvještaju.

Bosna i Hercegovina se, navodi State Department, bori sa ozbiljnim problemima s neovisnošću pravosuđa, ograničavanjem slobode izražavanja i medija, uključujući nasilje i prijetnje nasiljem protiv novinara, te usvajanje zakona koji kriminalizira klevetu.

Zakon o kriminalizaciji klevete u RS je stupio na snagu u julu 2023. godine.

Prema tom zakonu, klevetom se naziva iznošenje zlonamjernih ili neistinitih tvrdnji o nekoj osobi, a veće kazne su predviđene ukoliko je iznesena u medijima, uključujući društvene mreže ili na javnom skupu.

Zakon kojim se kriminalizira kleveta je usvojen uprkos višemjesečnim upozorenjima novinara, aktivista i međunarodne zajednice da predstavljaju udar na slobodu mišljenja i korak ka uvođenju cenzure u ovom bh. entitetu.

Također je ocijenjeno i kako je rašireno rodno uslovljeno nasilje, uključujući obiteljsko i seksualno nasilje, nasilje nad djecom, te rani i prisilni brak u romskoj populaciji.

Zabilježeni su i zločini koji uključuju nasilje ili prijetnje nasiljem usmjerene na lezbijke, homoseksualce, biseksualne, transrodne, queer ili interseksualne osobe.

Comments

Komentariši

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0

What do you think?

Ovo su simptomi koji prethode nervnom slomu, psiholog otkrio šta treba uraditi

Ovo su simptomi koji prethode nervnom slomu, psiholog otkrio šta treba uraditi

Van Persi dobija šansu kao trener

Van Persi dobija šansu kao trener