Međunarodni je dan primalja. Obilježavanju se priključila i varaždinska opća bolnica. Za trudnice i njihove pratnje organizirali su predavanje te su ih proveli rodilištem.
O tome kakva je situacija u struci – s varaždinskim je primaljama razgovarala novinarka Sara Badžek.
Međunarodni dan primalja prilika je da se proširi ideja o primaljstvu i da se shvati uloga primalja u zdravstvenoj skrbi žena i novorođenčadi.
– Svjetski dan primalja ove godine obilježava se pod geslom “Žene i primalje, partneri u borbi protiv klimatskih promjena”, kazala je mag. obs. Alenka Blaži, glavna sestra na Odjelu ginekologije OB-a Varaždin.
Primalja je osoba koja je uz ženu za vrijeme porođaja te bi trebala biti s njom za vrijeme cijele trudnoće i babinja, no ne rade primalje samo u rađaonicama.
– One rade i na ginekološkim odjelima, i na patologiji trudnoće, i u ginekološkim ambulantama, a danas se otvaraju i prve privatne primaljske prakse, pojasnila je.
– Mogli bismo reći da je primaljstvo “privilegirana” profesija, da smo zapravo mi na pragu i na početku jednog najčudesnijeg događaja u životu svake žene i obitelji, a to je rođenje njezinog djeteta, dodala je.
Koliko primalja nedostaje na državnoj razini?
– U registru Hrvatske komore primalja postoje 2404 aktivne članice, od toga područno vijeće Varaždinske županije broji 50 članica, njih 27 ukupno radi u varaždinskom rodilištu. Danas postoje samo dva studija primaljstvo, kazala je glavna sestra na Odjelu ginekologije OB-a Varaždin.
– Nedavno je napravljeno istraživanje u komori u kojoj imamo dosta stare populacije od nekakve 54 do 64 godine starosti primalje. One će za nekakve 10 godina vjerojatno otići u zasluženu mirovinu. Tako da radi se sve da taj nedostatak se nekako nadoknadi. Upravo otvaranjem tog studija možda bi se i taj nedostatak mogao podmiriti i namiriti, zaključila je Blaži.
Važnost primalja u zdravstvenom sustavu
– Uloga primalja je neizmjerno važna jer počiva na iskustvu, stručnosti, empatiji, srdačnosti. Ona uspostavlja jedan pozitivan odnos s rodiljom. Tako rodilja manje doživi tu porođajnu bol kao nešto što nije prirodno i normalno. A to joj onda omogućava da ona uđe u taj period, jedan neočekivan i lijepi period majčinstva, pojasnila je bacc. obs. Ksenija Horvatić, glavna sestra Odjela za rađaonu i puerperij OB-a Varaždin.
Horvatić je dodala da je primalja ta kojoj “pripada zasluga zadovoljne žene koja izlaskom iz rodilišta, svojim znanjem, stručnošću, umijećem, vještinama, empatijom pomaže ženi da joj porod bude najljepši trenutak i događaj u životu”.
– Primalja mora biti strpljiva, komunikativna, ona je zagovornica i savjetnica svakoj rodilji kroz trudnoću, porod i nakon perioda poroda, a to je onda i babinje. Dobra primalja mora znati uvažiti želju svake rodilje, mora poticati da aktivno sudjeluje u svome porodu, jer će tako zajedno doći do zajedničkog cilja na obostrano zadovoljstvo, istaknula je Horvatić.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!
GIPHY App Key not set. Please check settings