Vijeće Evropske unije je reklo da se plan, koji pokriva period od 2024. do 2027. godine, očekuje da pruži do dvije milijarde eura u grantovima ($2.15 milijardi) i četiri milijarde eura ($4.3 milijarde) u kreditima. Pomoć je uvjetovana reformama koje bi dovele ekonomije Zapadnog Balkana u sklad s pravilima EU.
“Ova će ustanova podržati niz socijalno-ekonomskih i temeljnih reformi, uključujući reforme vezane uz vladavinu prava i temeljna prava,” reklo je Vijeće.
Šest zemalja regiona – Albanija, Bosna i Hercegovina, Kosovo, Crna Gora, Sjeverna Makedonija i Srbija – nalaze se u različitim fazama svojih aplikacija za članstvo, ali stanovnici su frustrirani sporim tempom procesa. Hrvatska je posljednja zemlja koja je primljena u EU 2013. godine.
Šest zemalja se obavezalo da će prilagoditi carinske propise i stvoriti zajedničke granične prijelaze poput zemalja članica EU. Također su postavili ciljeve za pokretanje centara za istraživanje i razvoj za industriju i instaliranje besplatnog Wi-Fi-a na javnim mjestima.
Vijeće je reklo da je preduvjet za Srbiju i Kosovo da prime pomoć da “se konstruktivno angažuju s mjerljivim napretkom i opipljivim rezultatima u normalizaciji svojih odnosa.”
Opća tučnjava u Skupštini Srbije uoči rasprave o državnom proračunu. Kaos je počeo nakon što…
Ostajte ovdje! Sunce tuđeg neba, neće vas grijat ko što ovo grije. Grki su tamo…
Policija je uručila prekršajni nalog osobi iz Jajca koja je u Banjaluci razvila zastavu Republike…
Olaf ScholzFoto: Annegret Hilse / ReutersIzvršni odbor njemačke Socijaldemokratske stranke lijevog centra (SPD) nominirao je…
Svim našim čitateljicama i čitateljima, partnerima i prijateljima, čestitamo 25. novembar, Dan državnosti Bosne i…