Ostajemo posvećeni, jer nas obnovljeni regionalni bezbjednosni izazovi podsjećaju na potrebu da kontinuirano jačamo naša partnerstva, kapacitete i sposobnosti, poručio je general Matthew Valas, novi komandant Štaba NATO-a u Sarajevu, nakon što je u petak, 10. maja preuzeo dužnost.
Novi komandant NATO štaba u Sarajevu stupa na dužnost mjesec dana nakon što je generalni sekretar Sjevernoatlantskog saveza Jens Stoltenberg izrazio zabrinutost Alijanse zbog secesionističkih djelovanja u Bosni i Hercegovini.
“Duboko smo, duboko zabrinuti zbog kontinuirane secesionističke politike i retorike podjela. Ovo je nepromišljeno i opasno”, izjavio je Stoltenberg 8. aprila.
Njegova poruka je došla nakon niza odluka koje su donijele vlasti u bh. entitetu Republika Srpska, predvođene proruskim liderom Miloradom Dodikom, a u kojima se podrivaju državne institucije i krši Ustav BiH.
Inače, Valas je prilikom preuzimanja dužnosti istakao, kako prenosi novinska agencija Fena, da će iskoristiti prethodno iskustvo kako bi pomogao Oružanim snagama Bosne i Hercegovine “da održe visoke standarde obuke”, te da poveća “stručnu razmjenu između NATO saveznika i BiH”.
Valas je dužnost preuzeo od generalice Pamele McGahe.
“NATO savez zasnovan je na ideji da možemo postići više kada smo ujedinjeni nego kada smo sami, i danas imamo priliku osvrnuti se na napredak koji su zajedno postigli NATO, BiH i međunarodna zajednica u protekle dvije i po godine”, rekla je u obraćanju McGaha, prenosi FENA.
Istakla je i kako su preduzeti konkretni koraci na ubrzanju uništavanja viškova naoružanja, te da su provedene aktivnosti za “povećanjem broja žena koje rade u svim oblastima odbrane, sigurnosti i diplomatije”.
“A to sve Bosnu i Hercegovinu čini sigurnijim”, rekla je McGaha.
Dodala je da su NATO i saveznici “ustrajni” u svojoj predanosti trajnom miru i sigurnosti svih građana u BiH, te da su to u protekle dvije godine i dokazali svojim djelima.
Bosna i Hercegovina je od 2018. godine u Akcionom planu za članstvo (MAP), što je posljednja stepenica prije poziva u punopravno članstvo.
Članovi Sjevernoatlantskog saveza početkom februara boravili su u dvodnevnoj posjeti BiH, poručivši kako NATO “snažno podržava Bosnu i Hercegovinu”.
Bosna i Hercegovina ima svog vojnog i političkog predstavnika u misiji pri NATO-u u Briselu, a NATO u BiH ima štab od 2004. godine s mandatom UN da pomaže reformu Oružanih snaga koja se provodi prema standardima Sjevernoatlantskog saveza.
Vojne jedinice iz BiH bile su dio NATO jedinica u misijama u Afganistanu, Iraku, Maliju, Kongu i drugim zemljama.
Prema Zakonu o odbrani, koji je usvojen 2005. godine, institucije su obavezne provesti “sve potrebne aktivnosti za prijem BiH u članstvo NATO-a”. Zakonom su integrisane tri vojske i stvorene jedinstvene Oružane snage BiH.
Posljednjih desetak godina, pozicija i opozicija iz Republike Srpske protivi se članstvu u NATO-u i zastupaju stav da Bosna i Hercegovina po ovom pitanju treba da slijedi Srbiju koja je proglasila vojnu neutralnost.