Categories: Novosti

Sastanak državnog ministra odbrane sa novim komandatom NATO štaba u BiH

Naš put i naš cilj su euroatlantske integracije, ne želimo da idemo drugim putem, poručio je ministar odbrane Bosne i Hercegovine na sastanku u srijedu, 8. maja sa Metjuom Valasom (Matthew Valas).

On će 10. maja preuzeti dužnost komandanta NATO štaba u Sarajevu.

“U drugoj polovini ovog mjeseca putujem u Brisel, gdje ću održati važne sastanke za našu zemlju i razgovarati o bitnim temama”, rekao je Helez, kako se navodi u saopštenju ministarstva odbrane BiH, nakon održanog sastanka.

“Institucije odbrane (BiH) su vaš najbliži partner ovdje”, poručio je Helez.

Razgovarano je o dosadašnjim aktivnostima institucija odbrane BiH u vezi sa Akcionim planom za članstvo BiH u NATO, Programu reformi, te podršci NATO-a u izgradnji odbrambenih kapaciteta BiH.

Novi komandant NATO štaba u Sarajevu stupa na dužnost mjesec dana nakon što je generalni sekretar Sjeveroatlantskog saveza Jens Stoltenberg izrazio zabrinutost Alijanse zbog secesionističkih djelovanja u Bosni i Hercegovini.

“Duboko smo, duboko zabrinuti zbog kontinuirane secesionističke politike i retorike podjela. Ovo je nepromišljeno i opasno”, izjavio je Stoltenberg 8. aprila.

Klikni na "like" i pridruži nam se na Facebooku











Njegova poruka je došla nakon niza odluka koje su donijele vlasti u bh. entitetu Republika Srpska, predvođene proruskim liderom Miloradom Dodikom, a u kojima se podrivaju državne institucije i krši Ustav BiH.

Bosna i Hercegovina je od 2018. godine u Akcionom planu za članstvo (MAP), što je posljednja stepenica prije poziva u punopravno članstvo.

Članovi Sjevernoatlantskog saveza početkom februara boravili su u dvodnevnoj posjeti BiH, poručivši kako NATO “snažno podržava Bosnu i Hercegovinu”.

Bosna i Hercegovina ima svog vojnog i političkog predstavnika u misiji pri NATO-u u Briselu, a NATO u BiH ima štab od 2004. godine s mandatom UN da pomaže reformu Oružanih snaga koja se provodi prema standardima Sjeveroatlanskog saveza.

Vojne jedinice iz BiH bile su dio NATO jedinica u misijama u Afganistanu, Iraku, Maliju, Kongu i drugim zemljama.

Prema Zakonu o odbrani, koji je usvojen 2005. godine, institucije su obavezne provesti “sve potrebne aktivnosti za prijem BiH u članstvo NATO-a”. Zakonom su integrisane tri vojske i stvorene jedinstvene Oružane snage BiH.

Posljednjih desetak godina, pozicija i opozicija iz Republike Srpske protivi se članstvu u NATO-u i zastupaju stav da Bosna i Hercegovina po ovom pitanju treba da slijedi Srbiju koja je proglasila vojnu neutralnost.

Redakcija

Recent Posts

Hoće li nova garnitura Europske komisije dobiti podršku?

Europska komisijaFoto: Izvor: / ShutterstockZastupnici u Europskom parlamentu sutra će odlučivati o novoj Europskoj komisiji…

1 sat ago

U Sarajevu deset posto bespravno izgrađenih parcela i više od 800 aktivnih klizišta

Padinska naselja u glavnom gradu Bosne i Hercegovine preplavljena su divljom, nekontrolisanom i nelegalnom gradnjom,…

3 sata ago

Broj turista u BiH povećan za gotovo 11 posto

Prema podacima državne Agencije za statistiku, u prvih osam ovogodišnjih mjeseci turisti su ostvarili 1.308.147…

4 sata ago

Šipić: Demografija prioritet, napravili smo pravo malo čudo

Gosti emisije "Otvoreno"Foto: HRT / HTVDemografski alarm za uzbunu - odavno zvoni. Protiv katastrofalne demografske slike…

5 sati ago

Počele pripreme za obilježavanje tri decenije od genocida u Srebrenici

U Memorijalnom centru Potočari u utorak je održan prvi sastanak Organizacionog odbora za obilježavanje 30…

7 sati ago