Pretposljednje festivalske večeri vratili smo se osnovama: tri školske klupe, nekoliko reflektora, glazbeni komentar Zorana Predina i dvije odlične glumice koje, na samo metar od publike, pokušavaju raspetljati “Gidionov čvor”. Vrtlog emocija ukinuo je kazališnu rampu i ocjena publike 4,81 znači izjednačenje na vrhu tablice s “Ćelavom pjevačicom”.
Tekst američke spisateljice Johnne Adams gledali smo u koprodukciji MESS-a, Pozorišta mladih i Intermezza iz Sarajeva.
Majka i nastavnica sreću se u učionici na informativnom sastanku koji je dogovoren kada je Gidion isključen s nastave. Međutim, Gidion je u međuvremenu sebi oduzeo život. Susret majke i nastavnice postaje igra moći koja otvara brojna pitanja: od toga tko je i koliko odgovoran za tragediju, preko prepoznavanja i upoznavanja drugoga, vršnjačkog nasilja, o stvarnosti umjetnosti i koliko se reflektira na našu stvarnost, do cenzure i školskog sustava koji ujednačava, a ne potiče slobodu izražavanja.
Uloge tumače Selma Alispahić i Helena Vuković, a Alispahić je predstavu i režirala: “Napravila sam predstavu za koju smatram da je ogledalo onog što ja smatram da je suština teatra, nekoliko klupa i dva čovjeka koji se pogledaju u oči i ispričaju nam neku priču.”
Za okruglim stolom manje se razgovaralo o kazališnom činu, a više o njegovim posljedicama. Alispahić je ispričala da su na treću generalnu probu predstave doveli sarajevske gimnazijalce. Na tadašnjem razgovoru poslije predstave jedan je mladić prvi put kolegama govorio o vršnjačkom nasilju koje je doživio u prijašnjoj školi, priznavši pri tom da se u kazalištu prvi put doista osjeća slobodnim govoriti o tome.
Puno je pitanja i na predstavi i tijekom okruglog stola otvoreno… i ostalo neodgovoreno. Govorilo se, između ostaloga, o iskustvima iz predavaonica jer i Alispahić i njena partnerica sa scene rade sa studentima.
Jedna od zanimljivih činjenica što smo ih doznali: taj tekst Johnne Adams gotovo nigdje se ne igra u mainstream kazalištima nego kao off produkcija. Ukratko, u “našoj zbilji” iz festivalske teme, Gidionov čvor ne možemo presjeći nego pažljivo raspetljavati kada se dogodi, a bilo bi dobro uložiti vrijeme i napor da se niti ne zapetlja.
“Ne gledamo se, ne vidimo se, ne čujemo se, a pogotovo tu djecu. Oni žive u mraku jer smo ih mi stavili u mrak. Nisu mlade generacije uopšte izgubljene. Ne! Oni su zafrkani. Oni su cool. Oni znaju sve, oni imaju pristup informacijama. Mi smo problem! Rješavajmo sebe! Jer sve počinje od nedostatka ljubavi.”
Selma Alispahić
Prije nego večeras članovi stručnog festivalskog žirija: dramske glumice iz Zagreba i Skoplja, Helena Buljan i Katerina Kocevska te kazališni kritičar Bojan Munjin proglase odluke o nagrađenima, valja nam pogledati još Sofoklova “Edipa”. Režirao ga je Vito Taufer u Jogoslovenskom dramskom pozorištu. Izvedba počinje u 19 sati u Hrvatskom narodnom kazalištu Ivana pl. Zajca.
Poslušajte festivalsku kroniku:
MFMS: o generacijskoj odgovornosti – ne popravljajte djecu nego sebe!
Radio Rijeka je uz Međunarodni festival malih scena u Rijeci već punih 29. godina. Ovogodišnji festival traje od 6. do 12. svibnja, a festivalske kronike u kojima pratimo što se događalo večer prije emitiramo svakoga radnoga dana u 17:30 sati. U subotu ćete kroniku moći čuti u 19:30, a u nedjelju u 18:15 sati.
Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.
GIPHY App Key not set. Please check settings