Pretposljednje festivalske večeri vratili smo se osnovama: tri školske klupe, nekoliko reflektora, glazbeni komentar Zorana Predina i dvije odlične glumice koje, na samo metar od publike, pokušavaju raspetljati “Gidionov čvor”. Vrtlog emocija ukinuo je kazališnu rampu i ocjena publike 4,81 znači izjednačenje na vrhu tablice s “Ćelavom pjevačicom”.
Tekst američke spisateljice Johnne Adams gledali smo u koprodukciji MESS-a, Pozorišta mladih i Intermezza iz Sarajeva.
Majka i nastavnica sreću se u učionici na informativnom sastanku koji je dogovoren kada je Gidion isključen s nastave. Međutim, Gidion je u međuvremenu sebi oduzeo život. Susret majke i nastavnice postaje igra moći koja otvara brojna pitanja: od toga tko je i koliko odgovoran za tragediju, preko prepoznavanja i upoznavanja drugoga, vršnjačkog nasilja, o stvarnosti umjetnosti i koliko se reflektira na našu stvarnost, do cenzure i školskog sustava koji ujednačava, a ne potiče slobodu izražavanja.
Uloge tumače Selma Alispahić i Helena Vuković, a Alispahić je predstavu i režirala: “Napravila sam predstavu za koju smatram da je ogledalo onog što ja smatram da je suština teatra, nekoliko klupa i dva čovjeka koji se pogledaju u oči i ispričaju nam neku priču.”
Za okruglim stolom manje se razgovaralo o kazališnom činu, a više o njegovim posljedicama. Alispahić je ispričala da su na treću generalnu probu predstave doveli sarajevske gimnazijalce. Na tadašnjem razgovoru poslije predstave jedan je mladić prvi put kolegama govorio o vršnjačkom nasilju koje je doživio u prijašnjoj školi, priznavši pri tom da se u kazalištu prvi put doista osjeća slobodnim govoriti o tome.
Puno je pitanja i na predstavi i tijekom okruglog stola otvoreno… i ostalo neodgovoreno. Govorilo se, između ostaloga, o iskustvima iz predavaonica jer i Alispahić i njena partnerica sa scene rade sa studentima.
Klikni na "like" i pridruži nam se na Facebooku
Jedna od zanimljivih činjenica što smo ih doznali: taj tekst Johnne Adams gotovo nigdje se ne igra u mainstream kazalištima nego kao off produkcija. Ukratko, u “našoj zbilji” iz festivalske teme, Gidionov čvor ne možemo presjeći nego pažljivo raspetljavati kada se dogodi, a bilo bi dobro uložiti vrijeme i napor da se niti ne zapetlja.
Prije nego večeras članovi stručnog festivalskog žirija: dramske glumice iz Zagreba i Skoplja, Helena Buljan i Katerina Kocevska te kazališni kritičar Bojan Munjin proglase odluke o nagrađenima, valja nam pogledati još Sofoklova “Edipa”. Režirao ga je Vito Taufer u Jogoslovenskom dramskom pozorištu. Izvedba počinje u 19 sati u Hrvatskom narodnom kazalištu Ivana pl. Zajca.
Poslušajte festivalsku kroniku:
Radio Rijeka je uz Međunarodni festival malih scena u Rijeci već punih 29. godina. Ovogodišnji festival traje od 6. do 12. svibnja, a festivalske kronike u kojima pratimo što se događalo večer prije emitiramo svakoga radnoga dana u 17:30 sati. U subotu ćete kroniku moći čuti u 19:30, a u nedjelju u 18:15 sati.
Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.