Rezolucija o Srebrenici usvojena u UN mora služiti kao pokretač ozdravljenja i razumijevanja, umjesto da se iskorištava za uske političke ciljeve, izjavio je u petak visoki predstavnik u Bosni i Hercegovni Christian Schmidt, uz ocjenu da to nije čin usmjeren protiv srpskog naroda ili Republike Srpske.
Rezoluciju treba posmatrati kao izraz međunarodne posvećenosti čuvanju dostojanstva preživjelih i sjećanja na one koji su ubijeni, naveo je u saopštenju visoki predstavnik u Bosni i Hercegovni Christian Schmidt, dan nakon što je Generalna skupština UN-a usvojila rezoluciju o Srebrenici.
On je naveo da je “pogrešan i zlonamjeran” svaki pokušaj da se rezolucija stavi u kontekst da je usmjerena protiv srpskog naroda ili Republike Srpske.
Generalna skupština Ujedinjenih nacija je usvojila Rezoluciju kojom se 11. juli proglašava Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici i osuđuju negiranje genocida i veličanje ratnih zločinaca.
U saopštenju Schmidt navodi kako odluka o donošenju Rezolucije “naglašava značaj priznavanja i odavanja počasti žrtvama tragičnih događaja koji su se odigrali u julu 1995. godine u i oko Srebrenice”.
Predstavnica Njemačke u UN-u Antje Leendertse predstavljajući 23. maja tekst rezolucije naglasila je da je prije gotovo 30 godina više od 8.000 ljudi sistematski ubijeno u Srebrenici, te da ni činjenica da je to bila zaštićena zona UN nije spriječila zločin.
Cilj rezolucije bio je sjećanje na žrtve, ali i preživjele.
Inače, predlagači ovog dokumenta su Njemačka i Ruanda, a naknadno se više od 30 zemalja pridružilo njihovoj inicijativi.
Za Rezoluciju su u skupštini UN-a glasale 84 države, protiv je bilo 19, dok je 68 bilo suzdržanih.