U Sarajevu je u ponedjeljak obilježena 32. godišnjica masakra u kojem je ubijeno 26 građana Sarajeva, a 108 civila ranjeno.
Oni su poginuli čekajući u redu za hljeb, 27. maja 1992. godine, u nekadašnjoj ulici Vase Miskina, a današnjoj Ferhadiji.
Minobacačka granata je ispaljena s položaja Vojske Republike Srpske.
Bilo je to prvo masovno stradanje civila u Sarajevu tokom rata u Bosni i Hercegovini od 1992. do 1995. godine.
Civili u redovima za vodu i hljeb često su bili meta.
Vojska Republike Srpske je počela opsadu Sarajeva 5. aprila 1992. godine.
Glavni grad BiH je bio pod opsadom 1.425 dana, tokom koje je prosječno palo 329 granata dnevno.
Za to vrijeme je ubijeno više od 11.000 ljudi.
Prema podacima Istraživačko-dokumentacijskog centra Sarajevo, u ratu je ukupno poginulo više od 97.000 osoba u Bosni i Hercegovini.
Procjena Demografske službe Haškog tužilaštva je da je riječ o broju od 105.000 osoba.
Dio doživotnih presuda Radovanu Karadžiću, ratnom predsjedniku Republike Srpske, te Ratku Mladiću, ratnom komandantu Vojske Republike Srpske, odnosi se upravo na terorisanje civilnog stanovništva Sarajeva.
Prema podacima Haškog tribunala, objavljenim na službenoj stranici, za zločine na području Sarajeva pred Sudom BiH osuđeno je deset pripadnika Vojske Republike Srpske.
Na nižim sudovima za zločine na području Sarajeva osuđeno je još najmanje 20 osoba.
Pred Haškim tribunalom za zločine počinjene u Sarajevu bio je optužen i nekadašnji predsjednik Republike Srbije Slobodan Milošević, ali je umro tokom suđenja u martu 2006. godine, nakon čega je proces obustavljen.
Biljana Plavšić, bivša predsjednica Republike Srpske, priznala je krivicu za učešće, između ostalog, u zločinima u Sarajevu, nakon čega je, pred sudijama Haškog tribunala osuđena na 11 godina zatvora.