Categories: Novosti

Direktor Memorijalnog centra Srebrenica odbio saslušanje u policiji bez prisustva advokata

Emir Suljagić, direktor Memorijalnog centra Srebrenica, je 13. juna napustio Policijsku upravu Zvornik, odbivši da bude saslušan u svojstvu osumnjičenog za ugrožavanje sigurnosti bez prisustva advokata.

Ovo je, između ostalog, Suljagić u četvrtak naveo na društvenoj mreži X, te dodao da je dogovorio s policijskim službenicima da se ponovo sastanu sljedeće sedmice.

Dan ranije je na istoj platformi rekao da je pozvan na ispitivanje, te da ga policija Republike Srpske sumnjiči za krivično djelo ugrožavanje sigurnosti.

Dodao je da nije upoznat sa razlozima saslušanja te da on i drugi zaposlenici centra trpe pritiske od “Dodikove policije” (Milorad Dodik, predsjednik bh. entiteta Republike Srpska).

Glasnogovornica Policijske uprave Zvornik je 12. juna navela za Radio Slobodna Evropa da je Suljagić osumnjičen za upućivanje telefonskih prijetnji, za što ga je prijavio pomoćnik načelnika ove policijske uprave Adis Cibralić.

“O svemu je obaviješten i tužilac, te je Policijska uprava Zvornik pozvala Suljagića da u svojstvu osumnjičenog da iskaz o ovim navodima”, naveli su tada iz ove policijske agencije.

Klikni na "like" i pridruži nam se na Facebooku











Krajem maja je Suljagić bio pozvan i u Državnu agenciju za istrage i zaštitu (SIPA), zbog “raspirivanja vjerske i nacionalne mržnje na jednom predizbornom skupu prije dvije godine”, navela je tada SIPA. Suljagić je u medijskim istupima nakon saslušanja odbacio optužbe.

Kao direktor Memorijalnog centra Srebrenica, Suljagić je 22. maja naveo da ne može osigurati uvjete za najavljenu posjetu članova Vlade Republike Srpske (RS) ovom centru, imajući u vidu njene stavove i politiku kad je riječ o genocidu počinjenom u Srebrenici u julu 1995. godine.

Dodik, koji negira da je u Srebrenici počinjen genocid, htio je na dan usvajanja Rezolucije UN-a o Srebrenici, položiti vijenac u Potočarima.

Za genocid u Srebrenici, koji je počinila Vojska RS-a i u kome je ubijeno najmanje 8.372 Bošnjaka, osuđeno je više od 50 osoba na oko 700 godina zatvora.

Međunarodni sud pravde u Hagu je 2007. godine zločin u Srebrenici okarkterizirao kao genocid, ali to ne priznaju predstavnici vlasti u Srbiji i entitetu Republika Srpska.

Redakcija

Recent Posts

Retrogradni Merkur u Strelcu: Ljubav, finansije i ključni astrološki uticaji do 2. decembra! – Horoskop – Astrologija – Vesti – Svet Plus

 Utorak, 26. novembar 2024.Kao što je najavljeno, od danas pa sve do 15. decembra pred…

4 minute ago

Adnan Jakupović oduševio novom pjesmom “Pogledaj me”! – Hayat Production

Goran Mišo Kurtović Potpisuje Muziku za Novi Hit Adnana Jakupovića! Nova pjesma Adnana Jakupovića, Pogledaj…

1 sat ago

Evropska perspektiva je tu, BiH treba da napravi korak

Oni koji smatraju da postoji alternativa Evropskoj uniji, trebali bi objasniti kako ta alternativa izgleda,…

1 sat ago

FBiH: Industrijska proizvodnja u oktobru veća za 0,7 posto

Prema GIG agregatima, u oktobru 2024. u odnosu na mjesc ranije, Intermedijarni proizvodi veći su…

2 sata ago

Predsjednik Hrvatskog sabora stigao u Sarajevo pa poslao direktnu poruku Christianu Schmidtu

Predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković stigao je u zvaničnu posjetu Bosni i Hercegovini. Nakon prvih…

2 sata ago

Puna podrška za koleginicu: Katarina Grujić o uspehu Tanje Savić! – ShowBiz – Region – Vesti – Svet Plus

Popularna pevačica ističe, da joj se Kaćin album veoma dopada, a posebno pesma "Anđele moj…

2 sata ago