Magdalena Parat i Andrija Juzbašić
Foto: HTV / HRT
Nevrijeme praćeno kišom, tučom i jakim vjetrom jučer je zahvatilo Vukovarsko-srijemsku županiju. Tuča je padala u Županji i susjednim Bošnjacima. Led veličine teniske loptice nanio je golemu štetu, tuča je trajala pola sata, a nema kuće i pročelja koji nisu stradali.
Glavni ravnatelj Hidrometeorološkog zavoda u emisiji Otvoreno pojasnio je što je izazvalo jučerašnje olujno nevrijeme.
– Imali smo drugi toplinski val ovo ljeto na koji je došao hladan i vlažan zrak iz središnje Europe, uz promjenu smjera vjetra po visini, to su savršeni uvjeti koji omogućuju nastanak ovakvih snažnih olujnih nevremena, rekao je Ivan Güttler, glavni ravnatelj Hidrometeorološkog zavoda.
– Ove godine gotovo da nema zemlje u Europi u kojoj su nisu dogodili događaji u kojima su zrna tuče dimenzije 2 centimetra i veći. Možemo reći da situacija u Bošnjacima, barem po razini štete, ulazi u jedne od ozbiljnijih, dodao je.
Andrija Juzbašić, načelnik općine Bošnjaci, rekao je kako struja polako dolazi. Proradila je javna rasvjeta, a 400 kućanstava je dobilo struju.
– Dalekovodi su popravljeni, 400 kućanstava je dobilo struju, 200 nije zbog vlage tako da izbjegnemo neke tragične situacije i požare. Snimili smo sve dronom, tako da na svakoj kući možemo utvrditi štetu. Isušivači su već odnešeni, ujutro stiže nova tura. Sutra još dolazi 40 HEP-ovaca, rekao je Juzbašić.
Kazao je kako prema prvim procjenama samo na kućanstvima šteta iznosi oko 5 milijuna eura.
– Plus gospodarski objekti. Štete na poljoprivredi su jako velike, sto postotne. Olakšavajuća okolnost je što smo u potpunosti ovršili ječam i žito. Javne objekte općina je osigurala, rekao je Juzbašić.
Magdalena Parat, pročelnica Upravnog odjela za poljoprivredu Vukovarsko-srijemske županije, rekla je da će sutra za općinu Bošnjaci biti proglašena prirodna nepogoda.
Klikni na "like" i pridruži nam se na Facebooku
– Osim Bošnjaka, stradao je i županjski kraj i dio općine Nijemaca tako da čekamo informacije s terena hoće li još neke općine biti uključene u ovu odluku o proglašenju. Alarmantno je što je u zadnjih mjesec dana šest područja Vukovarsko-srijemske županije bilo zahvaćeno ledotučom. Apeliramo našim poljoprivrenicima i svima da osiguraju svoju imovinu kako bi dobili naknadu, rekla je.
Damir Trut, ravnatelj Ravnateljstva civilne zaštite Ministarstva unutarnjih poslova, rekao je kako su u oluji najviše stradali Bošnjaci.
– Štete su zaista ogromne, rekao je.
– Oluje su brže, žešće, s puno više energije. Duži već iz godina radimo na edukaciji stanovništva kako bi shvatili svu težinu rizika. To je dugotrajan proces. Puno ljudi se ponaša onako kako se savjetuje, dodao je.
Protugradna obrana
Ivan Güttler smatra da metoda protugradne obrane nije dokazana kao učinkovita te da nosi sa sobom ozbiljne rizike.
– Određen broj istraživanja pokazuje da te metode funkcioniraju. Druga skupina istraživanja, to je stav i Svjetske meteorološke organizacije, da učinkovitost nije dokazana. Postoji i treća skupina argumenata, vrlo ozbiljna, koja je utvrdila da se u slučaju kad zasijavamo oblake, bilo generatorima, zrakoplovima ili raketama, povećava rizik od pojave velike tuče i njenih šteta.
Naglasio je kako je važno da u ovom nevemenu nije bilo stradalih.
– Prioritet je sačuvati ljudski život. Snimke iz Bošnjaka su potresne, ali se nadamo da će lokalna zajednica, županija i država pomoći ovoj općini, rekao je.
Naglasio je kako je cilj DHMZ-a pružiti građanima pouzdane klimatske informacije.
– Na taj način psihički želimo pomoći građanima. Uložit ćemo maksimalne napore da naše prognoze budu što češće i točnije. Hrvatska je u zadnjih nekoliko godina izuzetno modernizirala mrežu meteroloških mjerenja. Prije nekoliko godina imali smo tri radara koji su svakih 15 minuta skrenirali nebo, a sada imamo šest radara koji svakih 5 minuta skeniraju nebo, otkrio je.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!