Categories: Novosti

Poruka političarima da prihvate istinu o Srebrenici

“Izuzetno je važno da svi prihvatimo istinu o onome što se desilo ovdje i da ukazujemo čast žrtvama u vrijeme kada se dešava poricanje genocida i kada je ono sve češće i u sve ružnijim oblicima”, poručio je ambasador Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini, Michael Murphy, koji se nekadašnjoj Fabrici akumulatora u Potočarima 10. jula poklonio žrtvama srebreničkog genocida.

Posmrtni ostaci njih 14 će biti sahranjeni 11. jula u Memorijalnom centru.

“SAD danas stoje uz žrtve i njihove porodice i ukazujemo im počast danas i zauvijek. Poruka ide svim političarima u BiH i globalno, a to je da svi moramo priznati i prihvatiti istinu o onome što se dogodilo na području Srebrenice, moramo podučavati o tome buduće generacije, iskazivati počast žrtvama i podržati one koji rade na pronalasku posmrtnih ostataka nestalih”, rekao je Murphy, prenosi Fena.

Žrtvama je počast odao i visoki predstavnik za BiH Christian Schmidt.

Schmidt: “Ako neko sumnja kakva budućnost mora da bude ovdje, a to govorim i posebno nekima u Banjoj Luci, pozvao bih ih samo da dođu ovamo” (10. jula 2024.)

“Veoma je dirljivo biti ovdje danas. Ako neko sumnja kakva budućnost mora da bude ovdje, a to govorim i posebno nekima u Banjoj Luci, pozvao bih ih samo da dođu ovamo, da šutimo, razmišljamo, tugujemo i odemo sa ovog mjesta sa jakom opredijeljenošću s porukom ‘nikada više' i da daju sve od sebe da imamo mirnu i zajedničku budućnost na ovim prostorima, u Srebrenici, ali i u cijeloj Bosni i Hercegovini”, poručio je Schmidt, prenosi agencija Fena.

U Srebrenici i okolnim mjestima, u julu 1995. godine snage Vojske Republike Srpske (VRS) ubile su više od 8.300 Bošnjaka.

Međunarodni sud pravde u Hagu je presudom iz 2007. godine taj zločin okarakterisao kao genocid. U to vrijeme je Srebrenica bila zaštićena zona Ujedinjenih nacija (UN).

Isti sud je Srbiju proglasio krivom za nesprječavanje genocida, te kršenje obaveze da kazni njegove počinioce.

Klikni na "like" i pridruži nam se na Facebooku











Do danas je pred različitim sudovima za genocid i ratne zločine u Srebrenici osuđeno više od 50 osoba, na ukupno 700 godina zatvora.

Radovan Karadžić, prvi predsjednik bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska (RS), osuđen je u Hagu pravomoćno na kaznu doživotnog zatvora za genocid u Srebrenici, kao i zločine protiv čovječnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja u drugim dijelovima BiH.

Na doživotnu kaznu na istom sudu za genocid je osuđen i glavni komandant VRS-a, Ratko Mladić.

Osuđeni su i Ljubiša Beara, bivši načelnik za sigurnost Glavnog štaba (GŠ) VRS, Zdravko Tolimir, bivši pomoćnik komandanta za obavještajno-sigurnosne poslove GŠ VRS-a, te Vujadin Popović, načelnik sigurnosti Drinskog korpusa VRS-a.

Generalna skupština UN-a je u maju ove godine usvojila Rezoluciju, kojom je 11. juli proglašen Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici.

Rezolucijom se, pored ostalog, osuđuju negiranje genocida i veličanje ratnih zločinaca, što je zabranjeno i Krivičnim zakonom Bosne i Hercegovine.

Redakcija

Recent Posts

U Memorijalnom centru Potočari obilježen Dan državnosti Bosne i Hercegovine

Časom istorije i polaganjem cvijeća na spomen obilježje žrtvama genocida u Memorijalnom centru u Srebrenici…

22 minute ago

Vlast i oporba prsa o prsa zbog tragedije u Novom Sadu

Opća tučnjava u Skupštini Srbije uoči rasprave o državnom proračunu. Kaos je počeo nakon što…

2 sata ago

POVODOM DANA DRŽAVNOSTI BiH: ‘Bosna je bosanska i to se mora poštovati!’

Ostajte ovdje! Sunce tuđeg neba, neće vas grijat ko što ovo grije. Grki su tamo…

4 sata ago

Prekršajni nalog zbog isticanja zastave Republike BiH u Banjaluci

Policija je uručila prekršajni nalog osobi iz Jajca koja je u Banjaluci razvila zastavu Republike…

6 sati ago

Njemački SPD službeno nominirao Scholza za kandidata za kancelara

Olaf ScholzFoto: Annegret Hilse / ReutersIzvršni odbor njemačke Socijaldemokratske stranke lijevog centra (SPD) nominirao je…

8 sati ago