Broj ljudi na hrvatskoj obali ljeti se umnogostručuje, a time se povećava i potreba za liječnicima. Nedostatak liječnika tada dodatno dolazi do izražaja. Da bi se problem ublažio i turistima osigurala zdravstvena zaštita dok su na odmoru, prvi put su organizirani dodatni liječnički timovi u domovima zdravlja. Dr. Sebastijan Fabris istaknuo je u HTV-ovom Studiju 4 da dodatni liječnički timovi rješavaju turistima nekomoplicirane slučajeve.
Ukupno je 36 dodatnih liječničkih timova u domovima zdravlja. U njima će turisti iz zemalja Europske unije, naravno i Hrvatske, moći na teret zdravstvenog osiguranja dobiti uputnice, recepte i ostale usluge.
Vesna Čavar, pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo Primorsko-goranske županije, objasnila je da pacijenti iz drugih država koji dođu u Hrvatsku dodatnim liječničkim timovima, mogu ostvariti neodgodivu medicinsku skrb, a ne nešto što spada u redovne preglede. Isti je slučaj i s pacijentima iz Hrvatske.
– Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje dopušta liječnicima koji rade u dodatnim timovima da preko CEZIH-a mogu izdati uputnice i recepte te tako besplatno pružiti pomoć našim turistima, kazala je doktorica Čavar.
Dodatni liječnički timovi u Primorsko-goranskoj županiji nalaze se na Rabu, u Malom Lošinju, na Cresu u gradu Cresu i Martinšćici te u Opatiji i Crikvenici. Dr. Čavar se nada da će se i na Krku uspostaviti dodatni liječnički tim. Dogovoreno je, kaže, s liječnicima obiteljske medicine i specijalistima u Novom Vinodolskom i Rijeci da sve ambulante primaju pacijente.
Turiste primaju i privatni liječnici koji imaju ugovor s Hrvatskim zavodom za zdravstveno osiguranje. Takvih ambulanti je, dodaje Čavar, u Rijeci, u Nerezinama, Mošćeničkoj Dragi itd. Naglasila je da su turisti na različite načine “pokriveni” što se tiče liječničke skrbi.
Sebastijan Fabris, ravnatelj Doma zdravlja s Korčule, precizirao je da oni “pokrivaju” istočni dio poluotoka Pelješca i zapadni dio otoka Korčule. Organizirana su četiri dodatna tima – dva u Domu zdravlja Korčuli, jedan je u Orebiću, a jedan u Trpnju. Za sve nekomplicirane slučajeve, kaže dr. Fabris, u što je ubrojao ubode, alergije, grlobolje, začepljene uši i upale uha – dodatni liječnički timovi izuzetno su korisni.
Klikni na "like" i pridruži nam se na Facebooku
– Obiteljski liječnici se tada bolje mogu posvetiti ozbiljnijim slučajevima, kazao je Fabris i istaknuo da je na području Korčule sezona u punom jeku pa “turističke ambulante” dnevno obrađuju 20-30 korisnika dnevno.
Besplatna usluga turistima sa zdravstvenim osiguranjem
U odnosu na prijašnje turističke ambulante, ovi sadašnji liječnički timovi u domovima zdravlja, kaže Čavar, pružaju besplatnu liječničku uslugu turistima ako dolaze s karticama zdravstvenog osiguranja, bilo europskog ili hrvatskog.
– Na taj način ostvaruju zdravstvenu skrb, koja im je neophodna u tom trenutku. Prethodnih godina je to bilo drugačije, teže. Više su bile opterećene ambulante obiteljske medicine, kazala je.
Usluge će naplaćivati privatne ambulante, direktno od turista – bilo da je iz drugih država ili iz Hrvatske.
Dr. Fabris potvrdio je da se u turističkoj ambulanti s dodatnim timom može dobiti recept i na temelju toga besplatno lijek u ljekarni, a osim toga i specijalistička usluga laboratorijska, također besplatna.
Cijeli razgovor pogledajte u nastavku: