Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine je 18. jula izrekla kazne od po 3.500 maraka (oko 1.750 evra) Savezu nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) i Hrvatskoj demokratskoj zajednici (HDZ) BiH.
Po istom osnovu Stranka demokratske akcije (SDA) će morati da plati dvije kazne ukupne vrijednosti 7.500 maraka (oko 3.750 evra), a Srpska demokratska stranka (SDS) kažnjena je sa 3.000 maraka (oko 1.500 evra).
SNSD i HDZ BiH su stranke koje su dio vladajuće koalicije na državnom nivou, dok su SDA i SDS opozicione partije.
Stranke su kažnjene zbog preuranjene političke promocije u predizbornom periodu, što je zabranjeno Izbornim zakonom BiH. Ovaj zakon propisuje da predizborna kampanja smije početi 30 dana prije izbora, a lokalni izborni su raspisani za 6. oktobar ove godine.
SDA je kažnjena za dva slučaja preuranjene predizborne kampanje i to u prvom slučaju sa 4.000 maraka (oko 2.000 evra) zbog objave na društvenoj mreži Facebook kojom se promoviše kandidat te stranke Rusmir Musa za gradonačelnika Bihaća, na sjeverozapadu BiH.
U drugom slučaju, SDA je kažnjena sa 3.500 maraka (oko 1.750 evra) jer je opštinska stranačka organizacija u Visokom, u centralnoj Bosni, radove gradske administracije predstavila kao svoje.
Članica CIK-a BiH Vanja Bjelica Prutina istakla je u slučaju SDA da se radi o “ponovljenom prekršaju”, te da kazna od 4.000 maraka “nema odvraćajući karakter”.
“Ako izreknemo minimalnu novčanu kaznu za ovu vrstu prekršaja od 3.000 i ta odluka bude potvrđena i od suda, a politička stranka odluči da napravi istu vrstu prekršaja, onda ne razumijem kaznu od 4.000. Ova kazna je morala da bude uvećana 100 odsto, a ako ne 6.000, onda je morala da bude barem 5.000 maraka (oko 2.500 evra)”, rekla je Prutina.
Za preuranjenu kampanju su predviđene kazne od tri do 30.000 maraka (od hiljadu i po do 15.000 evra).
HDZ BiH kažnjen je zbog postavljanja bilborda kraj puta na kojem se nalazi logo stranke u Busovači, u centralnoj Bosni, s ciljem da se stranačka poruka uputi hodočasnicima.
SNSD je kažnjen po prijavi Transparency International-a BiH zbog predstavljanja na društvenim mrežama infrastrukturnih radova u Trebinju, na krajnjem jugu BiH, kao zaslugu te stranke.
Nevladine organizacije “Koalicija pod lupom” i “Centri civilnih inicijativa” su prijavili SDS u Tesliću, na sjeveru BiH, zbog promocije kandidature lidera stranke Milana Miličevića za načelnika te Opštine na društvenim mrežama.
Kažnjavanje preuranjene kampanje se primjenjuje prvi put na izborima u BiH, nakon što je visoki predstavnik Christian Schmidt, koristeći Bonske ovlasti, nametnuo tehničke izmjene zakona 26. marta, s ciljem omogućavanja transparentnijeg izbornog procesa.