Na listi QS World University Rankings: Europe 2025 je šest hrvatskih javnih hrvatskih univerziteta, s tim da je ukupno rangirano njih 684 iz 40 zemalja/teritorija.
Među hrvatskim univerzitetima najbolju poziciju zauzima Sveučilište u Zagrebu, koje je na 243. poziciji.
Sveučilište u Splitu je 462., Sveučilište u Rijeci 479., dok je Sveučilište Josipa J. Strossmayera u Osijeku na zbirnoj poziciji između 511. i 520. mjesta.
Od hrvatskih univerziteta na listi su još Sveučilište u Zadru i Sveučilište Sjever, a oba su na poziciji 601+, što je posljednja zbirna pozicija ove QS liste.
Najbolji slovenski univerzitet stoji bolje od najboljeg hrvatskog – Univerzitet u Ljubljani na listi je zauzeo 221. mjesto.
Iz ove zemlje rangirana su još tri univerziteta: Univerzitet u Mariboru (338.), Univerzitet Nova Gorica (343.) i Univerzitet Primorska (475.).
Od univerziteta koje se nalaze u Srbiji na QS-ovoj je ljestvici Univerzitet u Beogradu, koje zauzima 251. mjesto, zatim Univerzitet u Novom Sadu (391.), Nišu (511.-520.), Kragujevcu (551.-600.) i privatni Univerzitet Singidunum (601+).
Na listi je i nekolicina univerziteta iz Bosne i Hercegovine – Univerzitet u Mostaru je 491., Univerzitet u Sarajevu našao se između 511. i 520. mjesta, privatni univerzitet Sarajevska škola za nauku i tehnologiju je između 531. i 540. mjesta, Univerzitet u Banjoj Luci između 541. i 550. mjesta, dok su Univerzitet u Istočnom Sarajevu i Univerzitet u Tuzli na zbirnoj poziciji 601+.
Cijelu listu pogledajte ovdje.
Ko je na vrhu ljestvice?
Ovu QS-ovu listu predvodi švicarski univerzitet ETH Zürich, drugi je Imperial College London, a treći Univerzitet u Oxfordu.
Top pet zaokružuju Univerzitet u Cambridgeu te University College London.
Nekoliko je indikatora koji su se ocjenjivali prilikom ovog rangiranja, a slični su kao i kod nedavno objavljene ljestvice svjetskih univerziteta.
Ovogodišnji kriteriji su: akademska reputacija, reputacija poslodavca, uključenost u međunarodne istraživačke mreže, omjer studenata i nastavnog osoblja, citati po radu, citati po znanstveniku, udio inozemnog nastavnog osoblja, udio inozemnih studenata, broj studenata koji odlaze i dolaze na razmjenu, održivost te ishodi zapošljavanja, piše Srednja.hr.
Ostajte ovdje! Sunce tuđeg neba, neće vas grijat ko što ovo grije. Grki su tamo…
Policija je uručila prekršajni nalog osobi iz Jajca koja je u Banjaluci razvila zastavu Republike…
Olaf ScholzFoto: Annegret Hilse / ReutersIzvršni odbor njemačke Socijaldemokratske stranke lijevog centra (SPD) nominirao je…
Svim našim čitateljicama i čitateljima, partnerima i prijateljima, čestitamo 25. novembar, Dan državnosti Bosne i…
Državni sekretar Sjedinjenih Američkih Država, Entoni (Antony) Blinken, čestitao je Bosni i Hercegovini Dan državnosti,…