in

Tajne zaduživanja Republike Srpske

Tajne zaduživanja Republike Srpske
Slatka-Tajna.Eu
Tajne zaduživanja Republike Srpske

Februar, mart, april, maj, juni, juli, august, septembar, oktobar, novembar i decembar 2023. godine nije prošao, a da se bosanskohercegovački entitet Republika Srpska nije zadužio na banjalučkoj berzi. U nekim mjesecima i nekoliko puta.

Taj trend je nastavljen i u prvih šest mjeseci ove godine.

Ukupno, odnosno praktično to znači da je Republika Srpska zadužena za 18 mjeseci više od 1,1 milijardi maraka (oko 550 miliona evra) i to samo od prodaje obveznica i trezorskih zapisa na ovoj berzi.

Obveznice su vrijednosni papiri koje Vlada RS prodaje na berzi sa dugoročnim dospijećem, najčešće na pet godina.

Trezorski zapisi se prodaju kao vrijednosni papiri sa kratkoročnim dospijećem, obično isplata dospijeva za pola godine.

Pratktično to znači da je u u toku šest mjeseci 2024. godine prodano trezorskih zapisa u vrijednosti od 187 miliona maraka (95,5 miliona evra). Taj dug Republika Srpska mora da isplati u toku ove godine.

Ministarstvo finansija RS nije direktno odgovorilo na upit Radija Slobodna Evropa (RSE) na koje budžetske stavke je novac potrošen, objašnjavajući kako je u pozivima za aukcije navedena i namjena trošenja novca.

Uvidom RSE u pozive za aukciju, Vlada RS se poziva na zakonom predviđeno zaduživanje za finansiranje deficita, isplatu i refinansiranje dugova, te finansiranje budžetske rezerve.

Inače, ukupni dug Republike Srpske u posljednjoj deceniji narastao je za oko 1,6 milijardi maraka (oko 800 miliona evra) i trenutno iznosi oko 6,3 milijarde maraka (oko 3,1 milijardi eura).

Nepoznato ko su kupci obveznica i trezorskih zapisa RS

U Ministarstvu finansija nisu za RSE naveli ni ko kupuje vrijednosne papire Republike Srpske.

Radi se o unosnim ulaganjima, jer se trenutno obveznice RS prodaju uz kamatnu stopu od šest odsto, a trezorski zapisi uz kamatu od četiri odsto.

“Kada su u pitanju kupci hartija od vrijednosti koje emituje Republika Srpska, možete provjeriti na Banjalučkoj berzi, veoma je različit spektar kupaca koji uključuju i fizička i pravna lica iz Republike Srpske, Federacije BiH i inostranstva”, istakli su u Ministarstvu finansija RS.

U izvještajima o izvršenim aukcijama na banjalučkoj berzi nema podataka o kupcima. Iz ove berze nisu odgovorili na upit RSE ko su kupci, tvrdeći da nemaju te informacije.

“Banjalučka berza ne raspolaže sa informacijama ko su kupci hartija od vrijednosti, koliko je bilo kupaca, da li su u pitanju fondovi, banke ili fizička lica. Informacije o vlasništvu nad hartijama od vrijednosti se vode kod Centralnog registra hartija od vrijednosti, ali ove informacije za obveznice i trezorske zapise su povjerljive”, istakli su u Banjalučkoj berzi za RSE.

Iz Centralnog registra hartija od vrijednosti sa sjedištem u Banjaluci nije, također, odgovoreno za RSE o evidenciji onih koji su kupili obveznice i trezorske zapise RS.

Kako se RS zaduživala iz mjeseca u mjesec?

Tokom 2023. godine RS je zadužena nešto više od 860 miliona maraka (blizu 440 miliona evra), a tokom pola godine u 2024. godini još blizu 278 miliona maraka (oko 142 miliona evra), podaci su do kojih je Radio Slobodna Evropa došao uvidom u izvještaje sa Banjalučke berze i Kalendara aukcija na zvaničnoj stranici Vlade RS.

U pojedinim mjesecima prodaja obveznica i trezorskih zapisa nekada je vršena dva ili tri puta.

U entitetskom Ministarstvu finansija za RSE navode iznos od 800 miliona maraka zaduženja u prošloj godini, odnosno 409 miliona evra. Ne navode kolika su zaduženja u toku prvih šest mjeseci 2024. godine.

“Dug Republike Srpske daleko je ispod zakonske granice, a sve odluke o zaduživanju su planske i donose se u skladu sa aktima koje je usvojila Narodna skupština Republike Srpske”, naveli su u Ministarstvu finansija za RSE, dodajući da su u prošloj godini vratili 983 miliona maraka duga.

Klikni na "like" i pridruži nam se na Facebooku














Ove godine je planirano da RS vrati ukupno 820 miliona maraka duga.

Postoji li problem sa realizacijom budžeta u RS?

Budžet Republike Srpske sve teže može da funkcioniše, da vraća stare dugove, te očuva socijalni mir, ocjenjuje za RSE Siniša Vukelić, urednik ekonomskog portala Capital.ba.

Situaciju, ističe on, dodatno otežavaju američke sankcije kojima su izloženi svi najviši funkcioneri u RS, jer je praktično onemogućen pristup stranim kreditorima, zbog čega se RS zadužuje kratkoročno na domaćem tržištu, po visokim kamatama.

“Mislim da su ta uvjeravanja da sve dobro funkcioniše više usmjerena ka partnerima koji isporučuju robu i usluge budžetu i javnim institucijama RS, da je sve u redu, da smo više vratili dugova, jer su takve ročne obaveze prema investitorima i kreditorima. Vi ne možete da izbjegnete da se to ne vrati, spoljni, pa unutrašnji dug, pa tek ostalo što ide u budžet”, rekao je Vukelić za RSE.

Sa druge strane ekonomista Zoran Pavlović mišljenja je da Vlada RS nastoji kratkoročnim zaduživanjem da “premosti” budžetske troškove, dok pokušava da nađe izlaz na međunarodno finansijsko tržište.

“RS se u posljednje vrijeme više zadužuje trezorskim zapisima. Očigledno je da postoji problem u servisiranju obaveza u budžetu. Vlada pokušava da se dugoročno zaduži na međunarodnom tržištu, ali očigledno je da je to otežano američkim sankcijama”, rekao je Pavlović.

Američke sankcije zvaničnicima RS na čelu sa entitetskim i proruskim predsjednikom Miloradom Dodikom uvedene su zbog narušavanja Dejtonskog mirovnog sporazuma i secesionističkog djelovanja.

Sankcijama su obuhvaćene i sve firme bliske porodici Milorada Dodika, koje dobijaju poslove iz budžeta RS, nakon čega je u posljednjih mjesec dana uslijedilo gašenje firmi i njihovih računa u bankama.

Gdje je RS u odnosu na drugi entitet, Federaciju BiH?

Entiteti u BiH su, naizgled, skoro jednako zaduženi.

Dug Federacije BiH iznosi tek nešto više od RS, 6,67 milijardi maraka (3,41 milijardi evra).

No, Admir Čavalić, ekonomista i zastupnik u Parlamentu Federacije BiH, podsjeća na činjenicu da je taj entitet u mnogo povoljnijem položaju, jer je broj stanovnika, prema popisu iz 2013. godine, skoro duplo veći nego u RS.

“Evidentno je da se u RS odnos duga prema bruto društvenom proizvodu približava 50 posto, a kada je riječ o Federaciji BiH, ona je još uvijek umjereno zadužena. Drugi problem za RS jeste prostor za zaduženje, što se smanjuje. U tom kontekstu treba staviti i prepisku sa američkom Ambasadom, u vezi davanja podrške poslovanjem sa kompanijama sa crne liste. RS se stavlja u položaj da će neko moći da ocijeni da li treba ili ne dati nova zaduženja i pod kojim uslovima”, rekao je Čavalić za RSE.

‘Gdje je novac', pitali su Vladu RS i u Ambasadi SAD u BiH

Pitanje “gdje je novac završio” od zaduženja završio postavili su nedavno i u Ambasadi SAD u Bosni i Hercegovini, upozoravajući i na evidentan budžetski deficit.

Podsjetili su da je Vlada RS samo na Banjalučkoj berzi pozajmila više od 1,1 milijardu evra, “značajna suma koja ne uključuje komercijalne zajmove čiji uslovi nisu dostupni za javnost”.

“Dakle, ako je Vlada RS ipak završila s deficitom i nastavlja imati problema s izmirivanjem obaveza i rokova za isplatu socijalnih usluga i subvencija u poljoprivredi, pitanje je – gdje je sav taj novac otišao?”, navodi se u objavi Ambasade SAD na mreži “X” od 18. jula.

Iz Vlade RS su odgovorili na tvrdnje Ambasade SAD da “nisu tačne”, da nema problema sa izvršenjem budžeta, kao i da RS “više vrati duga, nego što se zaduži”.

Kao i RS i drugi bh. entitet se zadužuje emisijama obveznica, ali po dosta nižim kamatnim stopama nego Republika Srpska. Dok se RS zadužuje po kamatnoj stopi od 6 odsto, Federacija BiH obveznice prodaje po kamati od 3,9 odsto.

Čavalić zaključuje kako i to govori o tome da investitori Republiku Srpsku vide kao “rizičnije ulaganje” nego Federaciju Bosne i Hercegovine.

Comments

Komentariši

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0

What do you think?

Braća Sinković prvi put bez statusa favorita

Braća Sinković prvi put bez statusa favorita

Trener Dinama pred revanš u Beogradu: Posao nije završen

Trener Dinama pred revanš u Beogradu: Posao nije završen