Categories: Biznis

BiH uvezla 38.000 tona mesa u prvih šest mjeseci 2024. godine

Prosječni nivo cijena u BiH u 2023. u odnosu na prosjek 2022. bio je viši za 6,1 posto, što je prouzrokovano prvenstveno prosječnim rastom cijena u odjeljcima hrane i bezalkoholnih pića, i to za 10,6 posto. Ekonomisti tvrde da je inflacija koja je posljednjih godina prisutna u BiH uvezena. Naime, zemlja smo koja zavisi od uvoza, prvenstveno hrane. Prema nekim procjenama, uvozimo je čak 80 posto.

Poražavajuća statistika

Porazna je činjenica da zemlja koja posjeduje izvanredne uslove za proizvodnju hrane zavisi od njenog uvoza. Koliki je problem za jednu državu kad zavisi od uvoza hrane, najbolje ilustruje period pandemije, kad su cijene hrane odletjele u nebo. Stočari u BiH godinama upozoravaju na alarmantno stanje prouzrokovano prekomjernim plasmanom mesa iz inostranstva jer im sve snažnije udara na egzistenciju. U kakvim su problemima, najbolje ilustruje podatak da je za šest mjeseci ove godine uvoz mesa bio čak 15 puta veći od izvoza koji su ostvarili domaći proizvođači, i to isključivo peradari jer plasmana svinjetine i junećeg mesa uopšte nije bilo.

Iako BiH ima izuzetne prirodne resurse za uspješno bavljenje poljoprivredom, počevši od plodnog tla, povoljnih klimatskih uslova pa do vodnih potencijala, situacija u toj grani, barem ako je suditi po statistici i riječima poljoprivrednika, nikad nije bila lošija.

Najnoviji podaci Uprave za indirektno oporezivanje BiH pokazuju da je u BiH od januara do juna ove godine uvezeno blizu 38.000 tona mesa različitih vrsta, čija je vrijednost dosegnula 263,76 miliona KM. S druge strane, domaći izvoznici su za pola godine na inotržište uspjeli plasirati tek 4.000 tona mesa u vrijednosti od 18,35 miliona KM. I to uglavnom piletine, uz koju je izvezeno oko 25 tona jestivih klaoničarskih proizvoda od različitih životinja.

Klikni na "like" i pridruži nam se na Facebooku











Podaci za prošlu godinu

BiH je prošle godine izvezla mesa i mesnih prerađevina u vrijednosti od 132,4 miliona KM, što je više za četiri posto u odnosu na godinu prije, dok je uvoz mesa iznosio 662,9 miliona KM, što je više za 20,28 posto u odnosu na 2022. Ako se posmatra ukupna količina izvoza mesa i mesnih prerađevina lani, ona je veća za 0,93 posto u odnosu na prethodnu godinu, navedeno je u analizi Vanjskotrgovinske komore BiH. Količinski zabilježen je rast izvoza svježeg ili rashlađenog goveđeg mesa od oko 400 tona, i to u Tursku, kobasica i sličnih proizvoda za 29,6 posto, te mesa peradi 9,5 posto. Iz Komore navode da je prošle godine u odnosu na 2022. zabilježen količinski pad izvoza svinjskog mesa, i to za 93 posto.

Redakcija

Recent Posts

DHL-ov teretni avion srušio se kod zračne luke u Vilniusu

IlustracijaFoto: Izvor: / ShutterstockTeretni zrakoplov DHL-a srušio se u blizini litavske zračne luke Vilnius u…

53 minute ago

Procurili dopisi sa susreta Trumpa i Zelenskog; rijetke rude za nastavak pomoći?

Tijekom protekloga tjedna Rusija je lansirala više od 800 KAB bombi, gotovo 460 jurišnih dronova…

3 sata ago

Ulozi u rusko-ukrajinskom ratu nikad veći

Ulozi u rusko-ukrajinskom ratu nikad veći

5 sati ago

Prosvjed protiv izgradnje tunela Kozjak

Prosvjed protiv izgradnje tunela Kozjak

7 sati ago

Broj turista u BiH povećan za gotovo 11 posto

Prema podacima državne Agencije za statistiku, u prvih osam ovogodišnjih mjeseci turisti su ostvarili 1.308.147…

8 sati ago