Pomislile bismo da ako smo se izborile za pravo rada, glasa i jednakosti – u paketu dobijamo i uvaženost.
Međutim, čini se da mora da prođe još mnogo vremena prije nego žene dobiju jednaku priliku da se penju na vrh korporativne ljestvice, a da ih usput “ne spotiču” društvene stigme.
Oko 76 odsto žena koje rade sa najboljim učinkom dobilo je negativne povratne informacije od svojih šefova u poređenju sa samo dva odsto muškaraca sa visokim postignućima, prema novom izvještaju kompanije “Tektio” za softver upravljanje, koja je analizirala ocjene učinka za više od 23.000 radnika u preko 250 organizacija.
Kiren Snajder, suosnivač i analitičar podataka, kaže za “Fortune” da to u velikoj mjeri ima veze sa nesvjesnom pristrasnošću menadžera – žene se ocjenjuju kritičnije i na više ličnom nivou od muškaraca.
“To je obrazac koji se često ne provjerava”, kaže ona.
Umjesto da im se daju pozitivne ili čak konstruktivne povratne informacije, vrhunske službenice često doživljavaju nepovoljne procjene i veća je vjerovatnoća da će im se suditi na osnovu aspekata njihove društvene prezentacije.
Oko 88 odsto ovih izvanrednih radnica dobija povratne informacije o svojoj ličnosti, dok isto važi za samo 12 odsto njihovih muških kolega, navodi se u izvještaju.
U izvještaju se takođe nalazi da su povratne informacije zaposlenih žena takođe često veoma neefikasne, što znači da kritika nije smislena ili da je nejasno koja poboljšanja treba da se naprave.
Uzročno-posljedična veza
Osim što aktivno povređuju žene, ovi slabi mehanizmi povratnih informacija takođe mogu predstavljati velike probleme za šefove.
Izvještaj pokazuje da povratne informacije lošeg kvaliteta štete moralu zaposlenih, posebno za one sa visokim učinkom koji napreduju u rastu i poboljšanju.
Oko 40 odsto vrhunskih radnika koji dobiju neodgovorne kritike planiraju da napuste svoje kompanije, navodi “Fortune”, prenosi “Ona“.
Pratite nas na našoj Facebook i
Instagram stranici, kao i na
X nalogu.