U Europi, kontinentu koji se najbrže zagrijava na svijetu, još jedno pakleno ljeto. Evo kako se Europljani bore protiv visokih temperatura koje su na svojem vrhuncu.
Sve više turista traži pomoć
U Italiji je proglašen crveni meteoalarm za 22 grada. Jedan od njih je Milano.
– Očekivali smo vrućine, ali ne i da će biti ovakve, rekao je turist iz Švedske.
Volonteri pomažu svima koji su osjetljiviji na vrućine. Dijele vodu i lubenice.
– Gradovi tijekom vrućina postaju poput peći, smanjuje se usluga, pa tako i obroci za siromašne, a sve je manje i volontera. No, trudimo se pomoći kao i tijekom cijele godine, naglasio je volonter udruge “ARCA PROJECT” Bruno Grande.
U Rimu sve više turista traži pomoć.
– Ljeti imamo između 15 i 20 posto veći prijam nego zimi, što je sigurno ima veze s vrućinama, a samim time i sa svim patologijama koje su povezane s tim. Uz to turisti koji posjete Rim, vrlo često dehidriraju tijekom različitih tura, istaknuo je šef odjela hitne medicine bolnice Gemelli u Rimu Luca Di Maurizio.
Djelatnici Crvenog križa obilaze nepokretne
Ako mislite da je vruće samo na jugu i istoku Europe, varate se. I Britanija se bori s vrućinama. Ondje su se temperature podignule za tamošnje pojmove itekako uzavrela – 34 stupnja.
Ekstremna vrućina i u Njemačkoj je sve veći problem. Crveni križ pokrenuo je projekt “Zaštita od topline” kako bi pomogao najugroženijim skupinama.
U Berlinu kampanja traje od srpnja.
– Stariji ljudi se jako muče po vrućini. Često zaborave dovoljno piti i imaju problema s cirkulacijom. No obično se ne usude reći da im nije dobro jer ne žele nikome biti na teret. Jave se tek kad se osjećaju veoma loše. Dajemo savjete kako da prebrode vrućinu, a tu smo i ako treba pomoći, poručio je Ulrike Dathan, Njemački Crveni križ.
Djelatnici Crvenog križa obilaze one koji se teže kreću ili su nepokretni.
– Bili su jako ljubazni, pristupačni i lako ih je pratiti u objašnjenjima. Sve smo mogli razumjeti, rekao je umirovljenik Karl-Heinz Lipmann.
– Tijekom posjeta pogledamo njihov dom da vidimo ima li mogućnosti da se rashlade nečim što imaju u stanu. Ako to nije moguće, savjetujemo ih što mogu učiniti, kao što smo učinili s obitelji Lipmann, dodao je Markus Puppe, Njemački Crveni križ.
Porast broja iznenadnih smrti
Visoke temperature donose i porast broja iznenadnih smrti. Samo u prva četiri dana kolovoza u Španjolskoj od posljedica vrućine umrlo je 366 osoba.
– Majka mi je rekla da je čula vozilo hitne pomoći i sirene, istaknuo je očevidac.
– Pacijent može primijetiti glavobolju, vrtoglavicu, ošamućenost, nadražaj na povraćanje. Može čak i povraćate i onda izgubite svijest, kazala je voditeljica madridske hitne službe Gema Izquierdo.
Procjene su da bi ove godine ekstremne temperature samo u Europi mogle usmrtiti oko 47 tisuća ljudi. Uglavnom starijih i onih sa zdravstvenim problemima.
No, najvrući ljetni dani, kada je temperatura viša od 35 stupnjeva, remete zdravlje i svakodnevnu dječju rutinu, upozorava UNICEF.
Gotovo pola milijarde djece diljem svijeta živi u područjima koja imaju najmanje dvostruko više ekstremno vrućih dana nego u doba kada su njihovi bake i djedovi bili mali.
Zato poziva na globalnu klimatsku akcije čiji je cilj osigurati pravo svakog djeteta na čist, zdrav i održiv okoliš.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!
GIPHY App Key not set. Please check settings