Bezalkoholna pića u Hrvatskoj su 27 posto skuplja od prosjeka Europske unije, u posljednjih godinu dana na vrhu smo i po rastu cijena kave. Na godinu kućanstvo potroši četiri kilograma kave, a pojede se i pet kilograma čokolade – koja je još jedan luksuz koji je poskupio. Hoćemo li zbog viših cijena morati smanjiti broj šalica kave i jesti manje čokolade?
U nekoliko regija u Brazilu već četiri mjeseca nije pala obilnija kiša, a s istim je problemom suočen i drugi najveći proizvođač kave – Vijetnam.
Na formiranje cijena najviše utječu špekulanti na burzama, sve veći troškovi distribucije i radne snage.
U Hrvatskoj, zemlji u kojoj se po glavi stanovnika popiju dvije šalice kave na dan, pokazuju podaci Eurostata – od ožujka 2023. do ožujka 2024. cijena kave narasla je za 7,4 posto. Najviše u Europskoj uniji.
– Mi imamo i dosta visoki PDV, jedan od najvećih PDV-a u Europi. Znači nama je razlika i tu. Ta cijena u dućanu formirana je i na taj način. S druge strane trgovine imaju dosta visoke marže u Hrvatskoj i to već tradicionalno, poručila je savjetnica za poljoprivrednu i prehrambenu industriju Zvjezdana Blažić.
Iz Francka navode da je krajnje vrijeme za smanjenje poreznog opterećenja kave jer ovakva situacija potiče prekograničnu kupnju, destimulira potrošnju i rezultira nekonkurentnošću industrije kave u Hrvatskoj.
– Zaštita potrošača od drastičnog daljnjeg poskupljenja kave više je nego dobar razlog da država reagira i ranije ispravljajući poreznu nepravdu. Zasad su najveći teret enormnog porasta burzovnih cijena sirove kave podnijeli upravo proizvođači, ali to na dulji rok nije održivo, poručuju iz Francka.
Rastu i cijene čokolade. Od svibnja prošle do svibnja ove godine kakao i čokolada u prahu u Hrvatskoj su poskupjeli za 15 i pol posto. U Europskoj uniji, veći rast bilježi samo Estonija.
Klikni na "like" i pridruži nam se na Facebooku
Na svjetskom tržištu cijene su porasle jer je podbacio urod kakaovca, kulture na koju klimatske promjene utječu čak i više nego na kavu.
– Pogotovo se to odnosi na cijenu kakaovca, koja je s nekih uobičajenih dvije do tri tisuće dolara po toni na burzi skočila u jednom trenutku na 12 tisuća dolara po toni, rekao je agroanalitičar Robert Jurišić.
Zbog poremećaja prvenstveno na strani proizvodnje u zemljama zapadne Afrike, a onda posljedično što su se uključili i fondovi, odnosno špekulanti koji su iskoristili taj poremećaj da bi oni dodatno ostvarili neke svoje profite, a time su samo dodali ulje na vatru.
U Hrvatskoj je teško pronaći manju čokoladu ispod jednog eura i veću ispod 3.5 eura. Kako građani sve više gledaju na cijenu, uskoro bi mogli jesti manje čokolade.
Poskupljenja su komentirali i u Krašu.
– Uslijed enormnog rasta cijena kakao sirovina, odnosno kakao mase, maslaca i praha, i mi smo bili prisiljeni korigirati cijene svojih proizvoda koji sadržavaju kakaovac. Ovaj je potez nažalost bio neizbježan kako bismo očuvali stabilnost poslovanja i radnih mjesta za oko 2 000 zaposlenika Kraš grupe, naglašavaju iz Kraša o cijenama čokolade.
Jedno je sigurno, čokolada i kava u budućnosti će postati samo još veći luksuz.
U smanjenje njihovih cijena ne vjeruju više ni oni najoptimističniji.