Categories: Lifestyle

Ove greške mogu ugroziti život

Iako ljekari i farmaceuti uvijek ponavljaju da bi prije upotrebe nekog leka trebalo pažljivo pročitati uputstvo, mnogi to ne rade. Postoje i oni koji, bez obzira na to što im je izričito rečeno da ne piju antibiotik na prazan stomak, upravo to rade.

“Pojedini antibiotici ne smeju da se uzimaju sa kalcijumom ili sa hranom koja je bogata ovim nutritijentom, a generalni savjet je da se lijekovi ne piju na ‘prazan stomak'. Dovoljno je uzeti makar jedan zalogaj” kaže dr Dave Walker, savjetnik MedShadow Foundation.

Kako pretpostavljaju naučnici, želudačna kiselina poništava dejstvo lijekova na bazi penicilina. Postoje i lekovi koji se uzimaju za vreme jela, kakav je slučaj sa diureticima. Uz lekove koji sadrže derivate teofilina (aminofilin za liječenje astme), kao sedative i lekove koji djeluju na nervni sistem, ne bi trebalo piti čaj, kafa, ali ni jesti čokoladu.

Poznato je da alkohol i lijekovi nikako nisu dobra kombinacija, pa ipak, ima mnogo onih koji se na to ne obaziru, uvjereni da će “rakija samo da umanji dejstvo lijeka”. Ali, kako ljekari navode, ne samo da će jedna čašica žestine da poništi dejstvo medikamenta, već može da izazove reakciju, koja može da ugrozi život.

Istraživači sa Boston University saopštili su da je 15 odsto osoba koje su ispitivali koristilo lijekove za ublažavanje bola mnogo češće nego što je za to bilo objektivne potrebe. Upozorili su i na to da se u ovoj grupi nalaze osobe koje za svaki, čak i najmanji bol koriste analgetike i druge lijekove sa ciljem smanjenja bola. Nisu, međutim, objavili detaljnije rezultate kod kog procenta postoji zavisnost i o kojim tačno medikamentima je riječ.

Klikni na "like" i pridruži nam se na Facebooku











Ljekar određuje i vrstu i dozu lijeka, čak i kada je riječ o sirupu za kašalj, a posebno pažljivi bi trebalo da budu srčani bolesnici, prije svega oni sa ugrađenim mehaničkim zalistkom, koji uzimaju antikoalgulantnu terapiju do kraja života. Odstupanja mogu da ugroze život (prevelika doza izaziva ozbiljno krvarenje, niska uzrokuje trombozu).

Loše je i ako se terapija prekida čim se osjete prvi znakovi poboljšanja. Kako ljekari navode, ukoliko se tada prekine uzimanje lijeka, može da dođe do ponovne pojave simptoma, usljed toga i prepisivanja nove doze lijekova.

(B92)

Pratite nas na našoj Facebook i
Instagram stranici, kao i na
X nalogu.

Redakcija

Share
Published by
Redakcija

Recent Posts

SEMIR HALILOVIĆ PODNIO OSTAVKU NA MJESTO AMBASADORA BiH U KATARU: Napisao pismo Denisu Bećiroviću i Elmedinu Konakoviću u kojem tvrdi da je nezakonito prisluškivan i praćen

Semir Halilović, ambasador BiH u Kataru, podnio je ostavku na ovu poziciju. Njegovo pismo Denisu Bećiroviću,…

1 sat ago

Suzana Rešetar: Moramo biti glasni ako želimo preživjeti s bolesnim djetetom

Suzana Rešetar iz udruge SjenaFoto: Nedjeljom u dva / HRTSuzana Rešetar iz udruge Sjena, jedna…

3 sata ago

HSP prvi put u 160 godina postojanja dobio predsjednicu

HSP prvi put dobio predsjednicu strankeFoto: Facebook / HRTPrvi put, u 160 godina dugoj povijesti,…

5 sati ago

U splitski KBC prevezeno troje teško ozlijeđenih u eksploziji bombe u Kninu

Knin: U eksploziji u zgradi jedna osoba poginula, četiri ozlijeđeneFoto: HTV / HRTJučer oko 23.01…

7 sati ago

Ne Bih Volela Da Ostanem Trudna #animacija #animacije #smesno #vic #vicevi #zabava #humor #komedija

Ne Bih Volela Da Ostanem Trudna Animacija: @anistence Zvuk: @anistence Zaprati me na TikToku i…

8 sati ago

COP29: Postignut dogovor o financiranju borbe protiv klimatskih promjena

COP29Foto: Maxim Shemetov / ReutersDogovor o godišnjem izdvajanju od 300 milijardi dolara za pomoć siromašnijim…

9 sati ago