Ceh ribara Rab nastavlja borbu za očuvanje otoka i uvale Supetarska Draga. Tvrde da Općina Lopar bez znanja otočana uvodi teške zagađivače u vidu ribogojilišta. Stoga su, po drugi put, održali mirni prosvjed.
Osim sedamdesetak brodica u moru, na obali su prosvjedovali i otočani, njih ukupno tri stotine.
Iz Ceha ribara poručuju da treba biti “još glasniji i odlučniji u namjeri da se zaustavi prljavi projekt zvani mairkultura”. Izgradnjom ribogojilišta uzeli bi im plovne putove, no najgore je uništavanje prirode i poguban utjecaj na turizam od kojega Rabljani žive, kažu.
Kažu kako otok Rab, tj. općina Lopar provodi projekt marikulture bez znanja otočana, zbog nečijih velikih interesa ne razmišljajući o katastrofalnim dugoročnim posljedicama. Sve tri lokacije, upozoravaju – smještene su između najljepših plaža na Jadranu, ali i u Europi, a koje su od vitalnog značaja za cijeli otok.
‘Očekujemo da se u općini Lopar urazume i odustanu'
– Navodno da ribogojilište dolazi uz Goli otok, Grgur i sjeverni dio poluotoka Sorinj. Mi smatramo da su to prevažne lokacije za naš turizam, jer naš otok se ipak bavi isključivo turizmom i 90% privrede je u smislu turizma. Smatramo da su to veliki zagađivači mora, što su pokazale i mnoge studije, kazao je Željko Dumičić iz Udruženja obrtnika otoka Raba.
Drugi je razlog, dodao je – što ribari neće moći na doći na 300 ili 400 metara od tih lokacija. Rabljani smatraju da im to ne treba jer je ribarstvo njihova tradicija. Čude se, kaže Dumičić – i općini Lopar koja je to prihvatila.
– Udruženje obrtnika već je općini poslalo dva dopisa i očekujemo njihov odgovor. Tražimo da se ta ideja izbaci iz prostornog plana i da se urazume, zaključio je.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!
GIPHY App Key not set. Please check settings