O laktaciji i dojenju ima mnogo pitanja koja djeluju kao da je odgovor očigledan, a jedno od njih svakako je postoji li neka veza između veličine grudi i toga koliko će mlijeka majka imati.
Iako će grudi najvjerovatnije porasti tokom trudnoće i nakon porođaja, njihova veličina zapravo je nevažna kada je u pitanju laktacija, pa tako mama koja ima izuzetno male grudi može da ima mlijeka koliko i žena koja nosi najveći grudnjak.
Količina, zapravo, zavisi od toga koliko beba sisa: što je veća potražnja, veća je i ponuda, odnosno što dijete više sisa, to grudi više mlijeka proizvode.
Samo masno tkivo dojke ne utiče na proizvodnju mlijeka, koje se proizvodi u mliječnim žlijezdama. Iz njih se ono dalje izlučuje u mliječne kanale.
U proizvodnji mleka učestvuju hormoni oksitocin i prolaktin, koji se pojačano oslobađaju nakon porođaja i “šalju poruku” specijalizovanim endokrinim ćelijama u predjelu alveola da je vrijeme za stvaranje mlijeka. Tijelo “prikuplja” sastojke za mlijeko iz krvi majke i sintetiše ih u mliječnim žlijezdama, a nakon kontakta s bebom (ili čak i bez njega) ono kreće napolje.
“Sam taj čin stavljanja bebe na grudi i trenutak u kojem beba uzima bradavicu u usta i počinje da sisa pokreće lanac događaja u tijelu žene”, objasnila je jednom prilikom dr Loren Levin, profesorka pedijatrije na Univerzitetu Kolumbija.
(Espreso)
Pratite nas na našoj Facebook i
Instagram stranici, kao i na
X nalogu.
GIPHY App Key not set. Please check settings