Da li se mačke zaista uvijek dočekaju na noge kad padaju sa bilo koje visine? Ovaj mit, nastao sa istom idejom kao i onaj da mačke imaju devet života, predstavlja posljedicu našeg divljenja spretnosti mačaka, pogotovo divljih.
Kako mačke imaju nevjerovatno dobru sposobnost orijentacije u vazduhu, vrlo često se dočekaju na noge. Međutim, kako to rade i da li je to zaista tačno za svaku mačku i u svakom slučaju?
Kako se mačke dočekuju na noge
Slika pod nazivom “Falling cat”, koju je stvorio francuski naučnik, fiziolog i hronofotograf Ejten-Žil Mare 1894. godine sjajno prikazuje ovaj fenomen.
Mačka puštena da leđima pada nadolje, prvo rotira svoju glavu i skupljenih prednjih šapa kao kada klizačica skupi ruke kako bi se brže okretala, a ispruženih zadnjih kako bi donji dio tijela ostao nepomičan, rotira cijeli gornji dio tijela. Nakon toga, radi suprotnu stvar: skuplja zadnje noge, a pruža prednje i time rotira i zadnji dio tijela što je čini spremnom da se na sve četiri dočeka na zemlju.
Mačke imaju sposobnost da ovu akrobaciju izvedu za manje od sekunde (studije su, korišćenjem brzih kamera, pokazale da se mačka može okrenuti u vazduhu u roku od 0,3 sekunde), a najmanja visina koja mački dozvoljava da se okrene pri padu je oko 45 centimetara.
Da li se sve mačke dočekuju na noge
Mnogi vlasnici mačaka su počeli da testiraju da li će se njihov ljubimac uvijek dočekati na noge, ali su dobijali negativan odgovor. U mnogim slučajevima, mačke padaju na glavu, leđa ili bok što se dešava iz nekoliko razloga.
Prvo, starost mačke igra ulogu u kvalitetu njihovih refleksa. Mačići tek u periodu 3-4 nedjelje starosti dobijaju ovu sposobnost koja se usavršava u periodu od 6. do 9. nedjelje njihovog života.
Gojazne mačke neće moći da se okrenu pravilno kad padaju i time će zemlju osjetiti cijelim tijelom, a ne samo šapama. Nedovoljno prostora i vremena za okret mačku može koštati povrede.
Iako spretne u vazduhu, mačke su ipak najbezbjednije na zemlji, prenosi Telegraf.
Pratite nas na našoj Facebook i
Instagram stranici, kao i na
X nalogu.