Prevara je riječ kojom građani Bosne i Hercegovine opisuju lokalne izbore.
U šest bosanskohercegovačkih gradova Radio Slobodna Evropa pitao je građane, dvije sedmice pred 6. oktobar, kad su zakazani izbori, da u tri riječi kažu šta njima predstavlja mogućnost biranja lokalne vlasti i kako opisuju ponašanje zvaničnika koji su na listama.
Gradačac
- Haris Avdičević: “Prevara, korupcija, laž.”
- Emir Bilajac: “Krađa, prevara, pare.”
Doboj
- Rada: “Nezadovoljstvo, nepovjerenje, nesigurnost.”
- Vlado Jagodić: “Nesloga, nerješavanje problema, neuslovan život.”
- Nena Blagojević: “Jad, bijeda, nepoštenje.”
Bratunac
- Ivan Petrović: “Ništa, prekrižen listić, zloupotreba.”
Srebrenica
- Sadmir Nukić: “Obaveza, kolona automobila iz Srbije.”
- Mladen Kojić: “Prazna obećanja da će biti bolje.”
- Rusmir Halilović: “Prilika za mlade.”
Zašto građani ne vjeruju da su izbori pošteni?
Sedam od deset građana u BiH, što je 71 posto, smatra da izbori u Bosni i Hercegovini nisu slobodni i pošteni, podaci su Koalicije za slobodne i poštene izbore “Pod lupom”.
Osjećaj nepovjerenja građana u izborni proces dodatno je pojačan činjenicom da je skoro svaki četvrti građanin, prema rezultatima istraživanja, svjedočio kupovini glasova ili nekoj vrsti izborne prevare, navedeno je iz Koalicije “Pod lupom”.
Upravo zbog toga, građani ne samo da sumnjaju u legitimitet izabranih zvaničnika, nego se često osjećaju i nemoćnima u sistemu u kojem se nalaze.
“Skoro niko od građana BiH ne podržava kupovinu glasova i izborne prevare kao sredstvo dolaska na vlast (96,1 posto). Međutim, potrebno je naglasiti da ispitanici na ovakva pitanja obično daju društveno poželjen odgovor”, istaknuli su iz “Pod lupom”.
Mostar
“Promjene, posao za mlade, umjesto odlaska”, rekla je jedna Mostarka.
“Pomak za budućnost”, rekla je njena sugrađanka i naglasila da je to njena želja.
Sarajevo
- Nirmela iz Sarajeva: “Neka nova nada.”
- Arslan Dučić: “Šund, prevara i korupcija su mi u glavi.”
Uvođenje novih tehnologija u izbore kao načina borbe protiv izbornih krađa vidi 83,4 posto građana.
Bez obzira na veliko nepovjerenje, sedam od deset građana BiH će glasati na Lokalnim izborima 2024. godine, s većim procentom u entitetu Federacija BiH (73,7 posto) nego u entitetu Republika Srpska (65,8 posto).
“Ovaj podatak ukazuje na to da, iako su zabrinuti zbog nepravilnosti, građani/ke i dalje vide izbore kao priliku da odlučuju ko će zastupati njihove interese”, rekli su iz “Pod lupom”.
Na prošlim lokalnim izborima 2020. godine izlaznost je bila 50,40 posto.
Građani će na izborima birati 142 gradonačelnika, odnosno načelnika općina, te će biti izabran isti broj skupština općina/gradova. Pravo glasa ima više od 3,4 miliona građana BiH.
*Istraživanje je za Koaliciju “Pod lupom” provela Agencija za istraživanje javnog mnijenja Prism Research & Consulting d.o.o. Sarajevo. Korištena je metoda telefonskog istraživanja, a uzorak je obuhvatio 1000 ispitanika. Period istraživanja je bio od 1. do 31. augusta.
GIPHY App Key not set. Please check settings