Nakon više ispada novog učenika, zbog čijeg se ponašanja u prethodnoj školi u Zagrebu ispisao gotovo cijeli razred, i danas su održani brojni sastanci. Tražile su se prikladne mjere i rješenje mučne situacije.
Nakon jučerašnjeg masovnog bojkota nastave sva su se djeca vratila u klupe osim četvrtog razreda u koji je upisan novi učenik.
Ministarstvo je obećalo dodatnog psihologa, no roditelji opravdavaju izostanak svoje djece nezadovoljni ponuđenim rješenjima.
O tome su u emisiji “Otvoreno” govorili Momir Karin, ravnatelj Uprave za potporu i unaprjeđenje sustava odgoja i obrazovanja Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih; Alma Rovis Brandić, viša savjetnica za socijalne pedagoge i preventivne programe u Agenciji za odgoj i obrazovanje te Klaudio Čurin, odvjetnik grupe roditelja.
Karin: Molim roditelje da razmisle i donesu najbolju odluku za svoje dijete
Nastavljen je razgovor s roditeljima koji je jučer započeo, kazao je Momir Karin, ravnatelj Uprave za potporu i unaprjeđenje sustava odgoja i obrazovanja Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih.
Na njemu su sudjelovali roditelji četvrtog razreda zagrebačke osnovne škole, Ministarstvo znanosti i obrazovanja, gradski ured, Centar za socijalni rad RH.
– Bili smo svi tu na raspolaganju, odgovorili na sva pitanja koja su roditelji postavili, na sve njihove dileme koje su oni imali i vezano za ono što smo mi ponudili i što je moguće da u ovom trenutku napravimo da bi svako dijete bilo sigurno, rekao je.
Ipak, roditelji i dalje nisu zadovoljni, odbili su prijedloge.
– Ja i sad izražavam i molim sve one roditelje da razmisle, još jednom promisle sve ono što su čuli, što su vidjeli, da gledaju isključivo interes svog djeteta, svaki roditelj i da donese najbolju odluku za njega. Ja osobno razumijem roditelje, poštujem svaku njihovu odluku, ali se duboko ne slažem s nekim stvarima, napomenuo je.
Sudjeluju li na sastancima roditelji dječaka?
Karin je otkrio da svi sudjeluju na sastancima, pa i roditelji problematičnog učenika. Otkrio je da su roditelji zabrinuti i postavljaju pitanja hipotetske naravi na koja se trenutno i ne može odgovoriti.
– Ne razumiju jedni roditelji druge. Večeras da smo imali bolje razumijevanje roditelja, mislim da bi došlo do dogovora, jer su postavljena jasna pitanja ovog dijela roditelja onim roditeljima na koja oni nisu dali odgovor i to je, mislim, presudilo da roditelji nisu sada prihvatili sve ono što je ponuđeno, rekao je.
Prema informacijama, ni sutra neće roditelji pustiti djecu ovog četvrtog razreda na nastavu. Što će se dalje događati?
– Jasno je sve propisano i uprava škole će sigurno postupiti i roditelji su upoznati sa svime, rekao je.
Čurin: Bila bi olakšana komunikacija da smo (kao odvjetnici) bili prisutni
Klaudio Čurin, odvjetnik grupe roditelja nije mogao nazočiti današnjem sastanku s roditeljima. Rekao je da je pokušao pristupiti sastanku s obzirom na to da su na njemu bili predstavnici tijela javnih vlasti, ali objašnjeno je da su se odvjetnici trebali najaviti.
– Nije nam objašnjeno na temelju kojeg propisa smo se trebali najaviti. I rečeno nam je da bi onda i drugi došli s odvjetnicima, rekao je.
– Ono što je jako bitno, nama je iskomunicirano u tom trenutku da će se i predstavnici koji su bili tamo predstaviti roditeljima nakon što mi napustimo prostorije. Roditelji su nakon toga, da bi zadržali duh koncilijantnosti, unatoč tome da nam se da obrazloženje zbog čega ne možemo sudjelovati, roditelji su ipak pristali da mi ne sudjelujemo na tom sastanku, nastavio je.
– Smatramo da bi bilo korisno da smo mi bili tamo prisutni i da bi tako bila možda olakšana komunikacija, ali to, nažalost, nije uspjelo, kazao je odvjetnik.
Jučerašnji prijedlog nalaže da se uz asistenta dječaku daje još dodatni psiholog i stručna služba da mu bude na raspolaganju.
– Cijela stručna služba koja broji pet osoba je na raspolaganju uvijek svakom učeniku, tako i ovdje. Ovdje je pomoćnik u nastavi ciljano biran, po struci je diplomirani socijalni radnik koji bi cijelo vrijeme trebao biti uz učenika(…) tako da je sve dogovoreno tako da bi učenik bio cijelo vrijeme pod nadzorom odrasle osobe, napomenuo je Karin.
Rovis Brandić: Nismo utvrdili da su bila evidentirana ova ponašanja za koja se dječaka proziva
Alma Rovis Brandić, viša savjetnica za socijalne pedagoge i preventivne programe u Agenciji za odgoj i obrazovanje rekla je da je u kontaktu sa sadašnjom školom. Otkrila je da je u prošloj školi s još nekoliko kolega iz Agencije provela niz postupanja.
– Ono što mi utvrđujemo utemeljeno je na pedagoškim bilješkama koje škola mora voditi te na razgovoru sa svim dionicima, s roditeljima jednog djeteta, drugog djeteta, s djelatnicima škole. Mi nismo utvrdili da su bila evidentirana ova ponašanja za koja se dječaka proziva, rekla je.
Kako će se dalje postupati?
– Naše iskustvo kaže da u školama u kojima su zaposleni socijalni pedagozi se događa najmanji broj prijava i najmanji broj stručno-pedagoških nadzora vezanih uz nasilje, rekla je.
– Ja bih jako željela naglasiti da je svako ponašanje djeteta signal vapaja u pomoć. I ako se dijete neprimjereno ponaša, mi možemo reagirati na to neprimjereno ponašanje, no puno je zrelije i puno je korisnije ako reagiramo na one muke koje iz djeteta izviru, a vidimo ih kroz neprihvatljiva ponašanja. To bi bila uloga socijalnog pedagoga, kazala je.
Pedagog bi trebao pomoći problematičnom dječaku, ali i ostalima pružiti podršku.
– Potpuno razumijem i roditelje koji su zabrinuti, njihovo je legitimno pravo brinuti o sigurnosti svoje djece. Molim ih ljudski za neko vrijeme, za razumijevanje, da daju priliku stručnjacima da dovedu do nekih povoljnih ishoda, dodala je Rovis Brandić.
Jesu li roditelji spremni dati priliku problematičnom dječaku?
Roditelji su spremni dati priliku ovom dječaku. Roditelji imaju nekoliko svojih pitanja iz kojih proizlazi njihova briga u odnosu na postupanje sustava, otkrio je odvjetnik Čurin.
– Prvo pitanje sada izneseno je da nisu utvrđene nikakve ozbiljnije poteškoće u prethodnoj školi. Iz toga se postavlja pitanje zbog čega je onda dijete ispisano iz te škole i prebačeno u novu školu? Otkud ta potreba, posebno s obzirom na to da je tamo ispisan cijeli razred, rekao je.
– Drugo što ih brine, s obzirom na to da se radi o situaciji koja je eskalirala javno. Zbog čega priprema te integracije u razred nije odrađena prije nego što je dijete uključeno u nastavu? Zbog čega je to odgođeno do trenutka u kojem je došlo do ponovne eskalacije? Zašto s njima nitko nije razgovarao prije nego što je došao dječak u školu?, nastavio je.
– Roditelji nisu upoznati s koracima koji su poduzeti u odnosu na samog dječaka u svrhu njegove integracije u rad razrednog odjeljenja. Poznato je iz medija da je on pohađao nastavu izdvojen u knjižnici. Ja nemam stručno znanje da procijenim je li to adekvatno ili nije adekvatno, dodao je.
Razjašnjenje statusa učenika
Dječak nije prebačen, roditelji su ga upisali u školu gdje imaju mjesto prebivališta, objasnio je Karin.
– Prebacivanje učenika znači da bi učeniku trebala biti izrečena disciplinska mjera preseljenja koja nije izrečena, tako da nije bilo preseljenja, nego upisa u školu roditelja koji su ostvarili svoje pravo s mjestom prebivališta, naglasio je.
Jesu li institucije zakazale?
U sustavu se već dulje vrijeme zna za probleme vezane za spomenutog dječaka.
– Mi smo uključeni od prvoga dana. Ne od tog dana kad su se roditelji javili, nego puno ranije. No, uloga Agencije za odgoj i obrazovanje nije suradnja s roditeljima. Mi nemamo tu nadležnost. Naše je provjeravati postupanja škole. Svi smo zakazali(…)kao društvo, rekla je Rovis Brandić.
Naglasila je da je uvjerena da se dječaku može pomoći.
– Imam dugi niz godina staža s djecom kojima je teško. Radila sam u tretmanu s djecom koja imaju intenzivne poremećaje u ponašanju. I znajte, ako mi koji radimo s djecom nismo u stanju u svakom djetetu pronaći onu klicu dobrog i za to se zakačiti i pomoći mu da to nadraste, da to izraste, da to bude onaj filtar kroz koji ćemo ga doživljavati, onda možda nas ne treba u sustavu, dodala je.
Karin se osvrnuo na to da su institucije zakazale te ustvrdio da “kad postoji problem onda je očito negdje nešto loše napravljeno ili nije napravljeno na vrijeme”.
– Sustav je struktura u kojoj se jasno zna što tko treba napraviti i kad kažemo propisima, zakonima, protokolima, sve jasno je propisano, a kad dođe problem do ove razine, kad se s njime bavi ministarstvo, onda je očito negdje napravljena greška, rekao je.
Dodao je “roditelj će uvijek imati pravo pogriješiti, ali mi kao profesionalci to ne smijemo i dužni smo upozoravati roditelje na dobrobit njihova djeteta”.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!
GIPHY App Key not set. Please check settings