U prva tri mjeseca inozemni su ulagači u našu zemlju uložili više od milijardu eura i nastavi li se tim tempom, premašili bi rekordnu 2021. kada je investirano oko četiri milijarde eura. U proteklih 30-ak godina u Hrvatsku se slilo više od 46 milijardi eura inozemnog kapitala, najviše u banke, proizvodnju i nekretnine, no trendovi se polako mijenjaju.
Američki div Jabil za svoju najnoviju europsku investiciju odabrao je Osijek gdje je otvorio Centar izvrsnosti za moćne automobilske i druge kompanije.
I danski Maersk koji drži petinu svjetskog kontejnerskog prijevoza ulaže u riječki terminal. Našu luku vide kao primarni koridor opskrbnog lanca u Europi.
– Iduće godine planiramo da će on biti potpuno operativan. Na terminalu se čeka s opremanjem dizalica koje stižu iz Kine da bi se instalirale. Mi smo već stavili u pogon skladište od 12 tisuća kvadrata pored Rijeke i planiramo razvijati i druge logističke centre, rekao je direktor Maerska za Istočnu Europu Ivić Vodipija.
Najmoderniji terminal na Jadranu koristit će se isključivo zelenom energijom, a radi se i na smanjenju svjetlosnog, zvučnog i okolišnog onečišćenja. Takvih održivih investicija koje jačaju konkurentnost gospodarstva je nažalost, premalo.
Klikni na "like" i pridruži nam se na Facebooku
– FDI donose velike koristi gospodarstvu, one generiraju trećinu BDP-a, oko 50 posto izvoza, vrlo visoku zaposlenost i tome svakako treba težiti ali netreba zanemariti i domaće investicije, kazao je glavni ekonomist Svjetske banke Josip Funda.
Prema visini stranih ulaganja, Hrvatska ne stoji loše u Srednjoj i Istočnoj Europi, samo što je lošija struktura ulaganja.
– U protekle tri godine nama dominiraju zadržane zarade, to su dobiti stranih kompanija dok su prava vlasnička ulaganja nešto manja, kod nas dominiraju ulaganja u financijski sektor, trgovinu na malo i veliko, a zadnjih godina istiće se sektor nekretnina stranaca u Hrvatskoj, dodao je Funda.
Stranicma najzanimljiviji IT sektor
Strancima je sve zanimljiviji i naš prodorni informatički sektor i turizam jer smo unaprijedili poslovnu klimu.
– Trideset posto poduzeća naših članova primjećuje da su uvjeti poslovanja u Hrvatskoj prošle godine bili čak bolji u usporedbi sa nekim zemljama srednje i Istočne Europe. Oko 80 posto naših članova planira širiti svoje poslovanje u Hrvatskoj u sljedeće tri godine, kazala je Andrea Doko Jelušić, izvršna direktorica AmChama.
Napredak Hrvatske kao investicijske destinacije je vidljiv, a rezultirat će i otvaranjem prvog Hyat hotela u Zadru i gradnjom nove ACI-jeve marine s njemačkim kapitalom u riječkoj luci Porto Baroš.