Ministarstvo sigurnosti Bosne i Hercegovine nije dobilo nikakve zvanične upite od moldavskih vlasti, niti su dostavljeni bilo kakvi dokazi koji bi potvrdili informacije o mladima koji su obučavani u BiH, Srbiji i Rusiji za nerede u toj zemlji, saopćeno je iz ove institucije.
Ministarstvo je navelo da najoštrije odbacuje tvrdnje vlasti Moldavije, stoji u saopćenju 18. oktobra.
“Spominjanje Bosne i Hercegovine u ovom kontekstu očigledno je pokušaj manipulacije u jeku uzavrele političke kampanje u Moldaviji, koja 20. oktobra bira predsjednika Republike”, navedeno je iz Ministarstva sigurnosti, na čelu kojeg je ministar Nenad Nešić, koji održava prijateljske veze s Rusijom i koji podržava Milorada Dodika, proruski orijentiranog predsjednika bh. entiteta Republika Srpska.
Navedeno je da Ministarstvo sigurnosti BiH ne bi toleriralo i neće tolerirati pojave bilo kakvih kampova za obuku, “ma za čije interese radili”.
Policija Moldavije je navela da je pod istragom više od stotinu mladih osoba koje su prošle obuku u Rusiji i Srbiji i BiH. Četiri osobe su uhapšene 16. oktobra.
Načelnik Glavnog policijskog inspektorata (IGP) Moldavije Viorel Cernăuțeanu rekao je da su uhapšeni u pritvoru na 30 dana, nakon opsežnih pretraga policije, ureda tužiteljstva i Obavještajno-sigurnosne službe (SIS).
Navodi se da se sumnjiče da su planirali “destabilizacije” Republike Moldavije nakon izbora i referenduma 20. oktobra. Predsjednički izbori se održavaju uporedo s referendumom na kojem se biračima postavlja pitanje da li bi Moldavija trebala biti u mogućnosti da se pridruži Europskoj uniji.
Neki mladići su izrazili spremnost da surađuju s policijom, rekao je šef IGP-a.
Obavještajna agencija Moldavije uspjela je identificirati i 11 stranih državljana koji su, kako piše u saopćenju, kao instruktori pružali pomoć kampovima za obuku u Bosni i Hercegovini i Srbiji.
Policija je objavila snimke skrivenih kamera navodnih treninga u Rusiji, Srbiji i Bosni i Hercegovini, na kojima se vide mladi ljudi u učionici dok “treniraju proteste” i uzvikuju slogane poput “naš jezik je ruski”, “bez dvostrukog državljanstva”, “mi ne želimo u Europu”.
Šef moldavske policije je rekao da je mrežu financirao Rusiji prijateljski nastrojeni odbjegli oligarh Ilan Shor, koji se traži u Moldaviji zbog umiješanosti u krađu oko milijardu dolara iz bankarskog sustava bivše sovjetske republike prije desetak godina.
U videu koji navodno prikazuje scene iz kampa za obuku na Balkanu, prikazani su mladići kako uče izrađivati eksploziv i koristiti dronove.
Prema podacima policije, mladići su 20-godišnjaci, a u Rusiju na obuke su putovali od juna do oktobra. Neki od njih dodatno su obučavani u kampovima u Srbiji i BiH ruskih privatnih vojnih skupina Ferma i Wagner, saopćile su vlasti Moldavije.
Ministar sigurnosti BiH Nenad Nešić je u reakciji na informacije moldavske policije napisao i da se ovim “BiH namjerno stavlja u ovaj kontekst, jer je država koja nije uvela sankcije Ruskoj Federaciji”.
“Zbog toga je pogodna određenim centrima za plasiranje ovakvih konstrukcija na njen račun. Stav Ministarstva bezbjednosti i bezbjednosnih agencija Bosne i Hercegovine je jasan – mi imamo neutralnu politiku i apelujemo da u Ukrajini što prije dođe do mira i kraja rata koji predugo traje”, stoji u saopćenju Nešićevog ministarstva.
BiH, zbog protivljenja RS-a, ne provodi sankcije prema Rusiji, kojima se priključila.
Nešić je ranije govorio da ga raduje suradnja BiH s Rusijom i pozdravljao odlaske Milorada Dodika u Rusiju na sastanke s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.
Ministar je potom u aprilu 2024., s Miloradom Dodikom, boravio u Rusiji gdje se sastao sa sekretarom Vijeća sigurnosti Rusije Sergejom Šojguom. Nakon posjete je rekao da je “ruski narod i Ruska Federacija potpuno uz Republiku Srpsku i srpski narod”.
Nešić je tada rekao i da Rusija stoji uz predsjednika entiteta Republika Srpska Milorada Dodika, koji je više puta pozivao na otcjepljenje RS-a.
GIPHY App Key not set. Please check settings