Proruski predsjednik bosanskohercegovačkog entiteta Republike Srpske Milorad Dodik, koji se nalazi na listi sankcija SAD i Velike Britanije, susreo se sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom na samitu u Kazanju u Rusiji u četvrtak navečer, 24. oktobra.
Na njegovom zvaničnom twitter nalogu Dodik je napisao da je razgovarao o završetku srpsko-ruskog hrama u Banjoj Luci, te jačanju turističkog potencijala Srbije i Rusije.
“Uvijek je posebno zadovoljstvo sresti velikog svjetskog lidera i iskrenog prijatelja Republike Srpske”, napisao je Dodik.
Na samitu, čiji je domaćin ruski predsednik, okupili se, pored ostalih lideri Kine, Indije, Brazila, Južne Afrike i drugih zemalja koje su članice ili teže članstvu u BRIKS-u.
Ovo je Dodikov peti susret sa Putinom od početka ruske invazije na Ukrajinu, te ukupno jedanaesti razgovor od 2014. godine.
Predsjednik bh. entiteta Republika Srpska jedan je od rijetkih zvaničnika koji se od početka invazije Rusije na Ukrajinu susreće sa ruskim i bjeloruskim zvaničnicima.
Iz međunarodne zajednice su više puta ukazali da se BiH obavezala da slijedi sigurnosne i vanjskopolitičke smjernice EU, kao zemlja kandidatkinja za članstvo u Evropskoj uniji (EU).
Proruska retorika i bliskost sa ruskim čelnicima ne pokazuju neku konkretnu korist za RS. Investicije iz 27 zemalja članica EU bloka čine 64 odsto ukupnih stranih investicija u BiH, dok se ruske investicije svode na manje od četiri odsto.
U RS-u, Rusija je peta na listi investitora, iza susjedne Srbije, Italije, Austrije, te Velike Britanije.
Nekoliko velikih projekata, koje je Vlada RS-a pokrenula u ovom entitetu sa ruskim kompanijama i oligarsima, doveli su do višemilionskih gubitaka.
Među njima su neuspješna revitalizacija fabrike glinice Birač u Zvorniku, sa kompanijom ruskog oligarha Vladimira Romanova, neuspjela izgradnja termoelektrane Ugljevik i hidroelektrane “Mrsovo” na rijeci Lim u opštini Rudo, kao i prodaja naftne industrije u ovom entitetu ruskoj državnoj kompaniji Zarubrežnjeft.
Najsnažnije uporište Rusije u BiH je u naftnoj industriji, konkretno, u Optima grupi, najvećoj naftnoj kompaniji u BiH, u vlasništvu “Zarubežnjefta”, ruske državne kompanije, zadužene za poslove sa naftom u inostranstvu.