in

Deur: HV se ozbiljno naoružava; Kekin: Olako se prelazi preko cifre koju ćemo platiti

Deur: HV se ozbiljno naoružava; Kekin: Olako se prelazi preko cifre koju ćemo platiti
Slatka-Tajna.Eu

Koje će oklopništvo braniti hrvatske granice dok ne stignu prvi Leopardi?

Foto: Otvoreno / HRT

Gosti emisije “Otvoreno” razgovarali su o nabavi modernih tenkova Leopard 2A8 koje Hrvatska kupuje od Njemačke. Prve isporuke očekuju se 2026. godine.

Mario Galić, vojni analitičar, u emisiji “Otvoreno” rekao je kako se radi o najsuvremenijim tenkovima koje njemačka industrija trenutno proizvodi. Istaknuo je kako oni još nisu u serijskoj proizvodnji, te da će ona krenuti tek u prvom tromjesečju 2026.

– Prvih 18 tenkove će otići njemačkoj vojsci, a onda tek drugim dobavljačima. Zato smo mi ušli u ovaj program, jer da nismo morali bismo još duže čekati. Najveća razlika između inačica A7, koji se još proizvodi, i A8 je u aktivnom sustavu obrane. Znači A8 ima izraelski sustav obrane od protuoklopnih projektila Trophy. On se sastoji od četiri radarske antene i optičkih senzora i oni otkrivaju protuoklopni projektili i onda posebnim penetratorom gađa protuoklopni projektil i uništava ga u zraku prije nego dođe do tenka, pojasnio je vojni analitičar.

Leopardi su teški 63 tone.

– Nije pretežak za naše podneblje. Masa od 63 tone će biti logistički problem jer će se morati kupiti posebne labudice i posebni kamioni koji to mogu vući, rekao je Galić.

Svi koji su kupili Leopard 2A7, rekao je Galić, platili su između 15 i 17 milijuna eura po komadu. Dodaje kako Hrvatska Leopard 2A8 plaća između 25 i 30 milijuna eura.

– Poduplala se cijena između dva modela jer je ugrađena puno bolja oprema. Trophy košta. U samom tenku je dodatni sustav komunikacije, sustav nadzora bojišta, nešto malo bolji motor i oklop i naravno povećala se potražnja. Kad imate povećanje potražnje, onda i cijene idu gore. Inflacija je isto napravila svoje, kazao je Galić.

Hrvatska do kraja godine u Ukrajinu šalje 30 borbenih tenkova M84 i 30 oklopnih vozila M80.

– Aktivne obrane u ovom trenutku ni nema, pitanje je samo koliko ostaje ispravnih tenkova i oklopnih transporetera kod nas da se može i dalje vršiti obuka, da se može kondicirati. To je nešto što je sasvim normalno kada mijenjate tehniku i uvodite nove sustave, rekao je Slavko Barić, vojni analitičar.

Naglasio je kako nema nikakve dileme da ćemo u datom trenutku ostati na vjetrometini.

– Najvažnije je da i dalje postoji dio obuke u koji se uključuju posade, a koje će kasnije prelaziti na doobuku za novi tenk, rekao je.

Ante Deur, HDZ, rekao je kako Hrvatska vojska duže vrijeme prelazi iz ruskog sustava, sustava bivše Jugoslavije, u jednu modernu oružanu silu.

– Imamo kvalitetne, obučene, mlade ljude koji su spremni. Svi su na dobitku. Ukrajina dobiva M84, mi Leoparde. Hrvatska vojska se ozbiljno naoružava. Dobivamo kvalitetne, vrhunske tenkove. U doglednom vremenom Hrvatska vojska će biti u cijelom sustavu Leoparda, dodao je.

Naglasio je kako Hrvatska, iako šalje tenkove Ukrajini, nije uključena u rat.

– Ali kao članica NATO-a, već duže pomažemo Ukrajini u svim segmentima. Ukrajina je žrtva, to je nešto što je primarno. Hrvatski vojnik ne ulazi u Ukrajinu niti je to ikada bilo formalizirano niti to postoji, poručio je.

Ivana Kekin, Možemo!, rekla je kako se vojna oprema neke zemlje, pogotovo ovako skupa, treba strateški planirati.

Klikni na "like" i pridruži nam se na Facebooku
















– Mi imamo desetogodišnje planove o razvoju Oružanih snaga. U onome koji je trenutno na snazi, Leoparda nema. Onaj koji bi trebao stupiti na snagu 1. siječnja, o njemu nismo ništa čuli, niti smo ga vidjeli. Ovo nije strateško i promišljeno nabavljanje, rekla je Kekin.

Istaknula je kako se olako prelazi preko cifre koju ćemo platiti za svaki Leopard.

– Ako jedan košta 25 milijuna eura, za te novce možete izgraditi 5 vrtića, izgraditi 230 stanova, možete kupiti 80 uređaja za magnetnu rezonancu, možete obučiti 100 liječnika psihijatara za djecu i mlade, možete polovici srednjoškolaca godinu dana svaki dan omogućiti topli obrok. To je samo jedan od 50 tenkova. Ulaganje u vojnu opremu je izrazito važno. Nalazimo se usred nekoliko kriza. Moramo razborito i odgovorno raspolagati resursima, poručila je.

– Meni se čini da je Vlada sada rekla mi biramo ratni put, a svakim danom sve je više umirovljenika na rubu siromaštva. Dakle, strateško planiranje koje je primjereno našim mogućnostima i koje se stavlja u širi društveni kontekst, rekla je Kekin.

– Niti jedna zemlja u okruženju nije se bacila na to da kupi najskuplje tenkove pa je pitanje je li Hrvatska baš ta koja ih mora kupiti, rekla je Kekin.

Galić joj je kontrirao rekavši da to nije istina.

– Mađarska je kupila Panthere, Italija i Njemačka su na rubu sporazuma da počnu serijski proizvoditi Panthere, Srbija je počela kupovati prilično napredne ruske tenkove. Svi se oko nas naoružavaju. Stanje naših Oružanih snaga je tako loše da ne možemo više čekati. Moramo mijenjati tehniku. Tenkovi M84 su što se tiče oklopne zaštite bili zastarjeli već u Domovinskom ratu, rekao je.

Deur je kazao kako Vlada strateški ulaže u sve segmente društva.

– Hrvatska vojska je bila devastirana. Počinjemo od nule. Sve je skupo. Moramo pratiti situaciju i izazove ovog vremena, poručio je Deur.

Spor oko slanja vojnika u NSATU misiju

Kekin je rekla kako će sutra sudjelovati na sjednici Odbora za vanjsku politiku kako bi dobila dodatne informacije o misiji NSATU.

– Dolazak zamjenika glavnog tajnika događa se u našem političkom prostoru u kojem smo mi već mjesec dana izloženi granatiranju lažima i dezinformacijama. Odluka o obliku sudjelovanja u toj misiji trebala je biti donesena u razboritom i uljuđenom dijalogu između dvije najviše funkcije u zemlji. Ako do tog konsenzusa nije moglo doći, trebalo se razboritim dijalogom sa saborskim zastupnicima, gdje bi im se prezentirale sve činjenice otvoreno i istinito, doći do odluke oko koje bi postojao konsezus barem dvije trećine zastupnika. Da je tako bilo, značilo bi da je vladajućima u interesu sudjelovanju Hrvatske u pomoći Ukrajini, rekla je Kekin.

Dodala je kako je sasvim izvjesno da premijera Plenkovića ne zanima interes Ukrajine niti javni interes, već da instrumentalizira situaciju kako bi eskalirao sukob.

– Kada sutra čujemo sve informacije, odlučit ćemo hoćemo li podržati odlazak vojnika u NSATU misiju, rekla je Kekin.

Deur je ponovio kako se predsjednik Milanović u Washingtonu nije pobunio kada se donosila rezolucija o NSATU misiji.

Barić smatra kako se radi o politiziranju koje šteti ugledu RH kada je u pitanju realizacija obrambene i sigurnosne politike.

– Pitanje šaljemo li nekoga u rat ili ne je deplasirano, mi jednostavno moramo ispoštivati preuzete obveze. Ako se opredijelimo da nećemo slati vojnike u Ukrajinu, onda uvijek postoji mogućnost, čak i tijekom misije, da se donese odluka da se vojnici povuku ili prije slanja možemo kao država jasno staviti ograničenja, rekao je vojni analitičar Slavko Barić.

Galić je rekao kako predsjednik Milanović jako rasteže svoja prava iz Ustava.

– Premijer je jako pogriješio kad je bivšem ministru Banožiću zabranio izmjene zakona o obrani i zakona o službi u Oružanim snagama. Ta dva zakona su bitna da bi se maknula politika iz oružanih snaga, rekao je Galić.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!


Comments

Komentariši

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0

What do you think?

Legend

Written by Redakcija

Community ModeratorContent AuthorYears Of MembershipVerified User
Održana press konferencija projekta Pouzdanost, najavljena gala svečanost u Sarajevu

Održana press konferencija projekta Pouzdanost, najavljena gala svečanost u Sarajevu

Podigao nevjerovatnih 275 kg (VIDEO)

Podigao nevjerovatnih 275 kg (VIDEO)