in

Pojačan nadzor nakon terorističkog napada u Bosanskoj Krupi, kaže za RSE direktor policije Federacije BiH

Pojačan nadzor nakon terorističkog napada u Bosanskoj Krupi, kaže za RSE direktor policije Federacije BiH
Slatka-Tajna.Eu

Građani trebaju da prijavljuju ukoliko vide poruke na internetu koje asociraju na potencijalni teroristički napad, a škole i roditelji bi morali da budu aktivniji u nadzoru maloljetnika, pogotovo njihovih aktivnosti na društvenim mrežama.

To za Radio Slobodna Evropa kaže u razgovoru Vahidin Munjić, direktor Federalne uprave policije (FUP) Federacije Bosne i Hercegovine, sedam dana nakon što je izvršen napad u policijskoj stanici u Bosanskoj Krupi na sjeverozapadu zemlje, kada je 15-godišnjak nožem ubio jednog policajca, a drugog ranio. Ovaj čin je okarakterisan kao terorizam.

Munjić je rekao kako je pojačan nadzor i osiguranje vitalnih objekata, te predložen nadzor i diplomatsko-konzularnih predstavništava nakon terorističkog napada.

Maloljetniku je ranije određen jednomjesečni pritvor. Još šest osoba je uhapšeno i dovode se u direktnu vezu sa njim, te procesom njegove indoktrinacije.

Sud Bosne i Hercegovine je prihvatio prijedlog Tužilaštva BiH za određivanje mjera zabrane za pet osumnjičenih koji su pod istragom zbog terorističkog akta u Bosanskoj Krupi, kako bi se osiguralo neometano provođenje istrage.

Osumnjičeni su Hajrudin Šabić, Dževdet Mujanić, Muharem Bajrić, Rijad Nahić i Muhamed Delalić.

Munjić za RSE i dalje ne iznosi više detalja o ovom slučaju, jer je istraga još u toku.

Još se ne zna šta se tačno desilo

RSE: Šta se do sada zna o ovom slučaju?

Munjić: Znači mi smo odmah prvi, ujutru kad se desilo to teško krivično djelo pod nadzorom dežurne tužiteljice Tužilaštva BiH otišli i zajedno sa kantonalnim tužilaštvom i MUP-om Unsko sanskog kantona preduzeli istražne radnje.

Munjić (L) za RSE ističe da će istraga pokazati da li je bilo bezbjednosnih propusta, (foto arhiv)

Mi smo radili uviđaj na njegovim društvenim mrežama, Instagram profilu i drugim profilima. Nakon toga se uključilo Tužilaštvo Bosne i Hercegovine i SIPA (Državna agencija za istrage i zaštitu) koje su preuzele istragu, znači lišili su slobode i one ostale koje su povezani.

Uglavnom, mi sada pod nadzorom Tužilaštva BiH pomažemo u istrazi i ne možemo iznositi detalje obzirom da se radi o maloljetnoj osobi od 15 godina.

RSE: Možete li možda nešto više reći o maloljetniku, da li je indoktriniran na internetu, te kakav je bio uticaj uhapšenih osoba na njega?

Munjić: Jedino što je bio u rodbinskoj vezi sa ovim nekim koji su lišeni slobode. Ostale detalje ne možemo reći, jer se radi o maloljetnoj osobi.

RSE: Uhapšeno je nekoliko osoba, određene su mjere zabrane, šta se zna o tim osobama, da li su one otprije poznate policiji?

Munjić: Mi ne znamo ništa, jer je to radila SIPA. Mi jedino što smo radili, radili smo oko izvršioca krivičnog djela. Radili smo uviđajne radnje od samog početka i tako dalje.

‘Građani trebaju da prijavljuju sve što je sumnjivo'

RSE: Da li se napad mogao spriječiti?

Munjić: Mogao se spriječiti…znate, teško je sada govoriti o tome. Policajac je ubijen na dužnosti.

Ubistvo policajca na dužnosti je teroristički akt. Ja mogu reći šta smo mi u organu kojim ja rukovodim poduzeli, mi vršimo kontinuirane obuke.

Znači policajac je položio zakletvu i ima obavezu, ima ovlaštenje da upotrijebi silu. Sad ovdje dok se ne završi istraga, ne mogu komentarisati.

RSE: Jesu li objave sa društvenih mreža maloljetnika o kojima pišu mediji mogle biti alarm za djelovanje policije i okoline?

Munjić: Sve su to nagađanja, moguće je da je i to uzrok, ali su to nagađanja.

RSE: Ako neko primijeti da poruke poput prijetnji ili opraštanja neka osoba objavi preko društvenih mreža, kako se može djelovati? Da li je ovom slučaju bilo bilo kakve prethodne reakcije?

Munjić: Mi, što se tiče nas, mi pratimo u okviru naše nadležnosti. Građani trebaju da prijavljuju sve što je sumnjivo, da li nama, da li najbližoj policijskoj stanici. U ovom slučaju sada je teško govoriti, jer još traje istraga.

RSE: Da li su utvrđeni bezbjednosni propusti u Bosanskoj Krupi, koliko je nakon ovog napada pojačanja obezbjeđenje u drugim policijskim stanicama ili je to u nadležnostima kantona?

Munjić: Mi smo odmah, što se tiče nas, kada se desilo ujutru, ja sam izdao naredbu da se pojačaju mjere osiguranja na svim vitalnim objektima.

To smo isto predložili i kantonalnim MUP-ovima i Direkciji za koordinaciju policijskih tijela, s obzirom da oni vrše osiguranje državnih objekata i diplomatsko konzularnih predstavništava.

Klikni na "like" i pridruži nam se na Facebooku
















Da li je izvršen propust, pokazaće istraga. Još uvijek istraga nije završena, tako da će to biti u nadležnosti unutrašnje kontrole ili Tužilaštva Unsko-sanskog kantona.

RSE: Koliko FUP prati indoktrinaciju putem interneta, da li je i koliko bilo takvih slučajeva u kojima je policija otkrila nešto slično i spriječila potencijalne napade?

Munjić: Mi, kao policijski organ, smo primarno nadležni za spriječavanje i otkrivanje djela terorizma na području Federacije Bosne i Hercegovine i to je naša prva nadležnost.

Mi naravno pratimo, znači poduzimamo mjere i radnje, u zadnjih nekoliko dana imamo mnogo posla vezano na tom segmentu oko terorizma, znači radimo u punom segmentu što se tiče tog odjela.

Svi veći napadi su poznati. Mi smo imali onaj najveći teroristički napad u Bugojnu koji se desio prije desetak godina kada je jedan policajac poginuo, a drugi teško ranjen.

Naravno, mi određene informacije ne iznosimo u javnost koje radimo pod nadzorom Tužilaštva i za koje postoji minimum dokaza podnosimo izvještaj o krivičnom djelu.

Može li BiH sama da se izbori sa terorizmom?

RSE: Postoji li dovoljno resursa u FUP-u kada je u pitanju borba protiv terorizma? U Strategiji za borbu protiv terorizma Bosne i Hercegovine usvojenoj prije dvije godine navedeno je da je potrebno jačati mogućnosti prikupljanja podataka o planiranju terorističkih napada.

Munjić: Mi sada imamo dovoljno ljudskih resursa, opreme uvijek fali. Zato smo mi sada uradili nešto, u novoj sistematizaciji odvojili smo borbu protiv terorizma kao posebnu, osnovnu organizacionu jedinicu.

Zajedno sa terorizmom smo spojili odjel za borbu protiv cyber kriminala gdje smo povećali broj izvršilaca i unutarnjih jedinica.

RSE: Koliko su maloljetnici izloženi indokrinaciji o terorizmu na internetu u Bosni i Hercegovini, koliko je to uopšte moguće pratiti i spriječiti?

Munjić: Smatram da su društvene mreže najveći problem za maloljetnike. Mi kao policijski organ imamo svoju proceduru za sprečavanje i otkrivanje krivičnih djela. Ne možemo ulaziti u odgoj te djece.

Ovdje bi trebala da se uključi i akademska zajednica, škola posebno. U ovom slučaju i roditelji koji moraju provoditi veći nadzor.

Cvijeće u znak sjećanja na ubijenog policajca Ozrena Marana, Bosanska Krupa, BiH, 25. oktobar 2024.

RSE: Šta će konkretno FUP uraditi nakon ovog slučaja kada je u pitanju možda veća kontrola u školama, blizu policijskih stanica, u gradovima?

Munjić: Mi ćemo to predložiti. Imali smo nekoliko sastanaka, imamo za koji dan sastanak sa svim komesarima MUP-0va svih 10 kantona.

Mi ćemo to predložiti, posebno kada su u pitanju ove dojave u školama da i škole budu uključene u nadzor nad djecom onoliko koliko mogu, a posebno roditelji.

RSE: Da li je pojačano prisustvo policije na ulicama, ima li potrebe za tim, po Vašem mišljenju?

Munjić: Naša procjena je da u ovom momentu nema potrebe. Mi imamo sada u Sarajevu ovdje problem i nešto ima Tuzla oko dojava oko tih bombi.

Za ovo što se desilo u Bosanskoj Krupi nema potrebe za prisustvo policije, ali ima potrebe za pojačan nadzor, uključivanje svih resursa i tako dalje.

RSE: Može li se BiH sama boriti protiv terorizma ili je potrebna pomoć međunarodnih i evropskih institucija?

Munjić: Mislim da se BiH može boriti, ali znate kakvo je kod nas uređenje policije i ustavno uređenje. To je, po meni, najveći problem, nismo centralizirani.

Ne trebamo ni biti centralizirani, ali treba biti veća i bolja koordinacija u odnosu na ovo i to je jedan od ključnih problema.

Ali bez obzira na sve, dobro sarađujemo kada su u pitanju službeni poslovi i zadaci. Nikad nije bilo u pitanju da neka policijska agencija uskrati nekome neki podatak i tako dalje.

Comments

Komentariši

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0

What do you think?

Legend

Written by Redakcija

Community ModeratorContent AuthorYears Of MembershipVerified User
Svečano otvaranje spomenika Dragoslavu Šekularcu

Svečano otvaranje spomenika Dragoslavu Šekularcu

Žene, biznis i zakon 2024:  Žene uživaju tek dvije trećine zakonskih prava koja uživaju muškarci

Žene, biznis i zakon 2024:  Žene uživaju tek dvije trećine zakonskih prava koja uživaju muškarci