Categories: Biznis

Ljubuški postao drugi bh. Digital Tax-Free grad

Piše Armin Zeba


Nakon Travnika, Ljubuški je postao drugi bosanskohercegovački Digital Tax-Free grad, napravivši time značajan pomak u modernizaciji lokalnog poslovnog okruženja i javne uprave putem koncepta koji fizičkim licima omogućava da besplatno, uz minimizirane administrativne procedure, online registruju svoj obrt u roku od 24 sata.

Online registracija

“Od polovice rujna 2024. godine za većinu djelatnosti potrebna su samo tri dokumenta koja će se putem online platforme jednostavno učitati, a službenici će u roku od 24 sata registrirati obrt u slučaju ispravnosti dokumenata. Smanjenjem administrativnih barijera, ukidanjem pristojbi za osnivanje obrta, uštedom vremena i sredstava, želi se potaknuti poslovni entuzijazam među građanima te se očekuje i povećanje broja registriranih obrta i rasta zapošljavanja“, ističu iz Gradske uprave Ljubuškog u izjavi za Business Magazine.

Uz opasku da su dosadašnji administrativni postupci usporavali ekonomski napredak Ljubuškog, posebno kada je riječ o razvoju male i srednje privrede, “budući da su stanovnici iz udaljenijih dijelova Grada trebali u više navrata dolaziti u svrhu registracije obrta, a najizraženiji problemi takve vrste bili su u poljoprivrednoj djelatnosti“, iz Gradske uprave konstatiraju da se na krilima Digital Tax-Free sistema najvidljiviji investicijski iskorak očekuje u području turizma.

Grad sufinansira i kupovinu zemljišta za greenfield investicije

“U posljednje vrijeme gradi se sve više kuća za odmor i sve je veća ponuda turističkog sadržaja, a Grad najviše radi na razvoju proizvodnog sektora, gdje se nudi niz dugoročnih poticajnih mjera usmjerenih ka razvoju poduzetništva i obrtništva, te provodi i iz svog proračuna sufinancira programe kojima se potiču poduzetništvo, poljoprivreda i turizam.

Investitorima koji se odluče ulagati, Grad pruža financijsku potporu pri kupovini placeva na neizgrađenom građevnom zemljištu u gospodarskim zonama Zvirići i Mostarska Vrata.

Grad Ljubuški najviše radi na razvoju proizvodnog sektora, gdje se nudi niz dugoročnih poticajnih mjera usmjerenih ka razvoju poduzetništva i obrtništva

Grad isplaćuje iznos financijske potpore od 20 do 90 posto od uplaćene kupoprodajne cijene na neizgrađenom građevinskom zemljištu. Visina iznosa potpore ovisi o broju uposlenih radnika. U proračunu su osigurana sredstva za subvencije kredita poduzetnicima“, pojašnjavaju iz Gradske uprave, ukazujući pritom i na druge projekte kojima je lokalna vlast podržala ekonomski razvoj Ljubuškog, u prvom redu UNDP Dijaspora za razvoj – program podrške marginaliziranim grupama žena, te USAID DiasporaInvest, kojim se privlače ulaganja iz dijaspore.

Programi podrške

“Također, Grad nudi i potpore u okviru demografskih mjera koje su od iznimne važnosti za razvoj lokalne zajednice, kao što su: subvencioniranje vrtića, koji je sada najjeftiniji u regiji, osiguravanje besplatnog prijevoza za učenike, potpore svim redovitim studentima, potpore mladim obiteljima pri kupnji prve nekretnine…“, pobrajaju iz Gradske uprave.

Najveće investicijske nade polažu se u turizam

Kada je, pak, riječ o stimuliranju ekonomskog razvoja Ljubuškog sa viših nivoa vlasti, iz Gradske uprave navode da Zapadnohercegovački kanton i Federacija BiH “uz to što pružaju potporu općinama i gradovima za financiranje i sufinanciranje projekata za lokalnu zajednicu, posljednjih godina raspisuju veći broj javnih poziva i natječaja za potporu poduzetništvu, što svakako pridonosi lokalnom razvoju“.

Klikni na "like" i pridruži nam se na Facebooku







Smanjenjem administrativnih barijera, ukidanjem taksi za osnivanje obrta, uštedom vremena i sredstava, želi se potaknuti poslovni entuzijazam građana

“Manjkavosti koje postoje, ogledaju se u tome da mnoga poduzeća nemaju kapacitete da pripremaju projekte i da se prijavljuju na te pozive“, konstatiraju iz Gradske uprave Ljubuškog.

Ekonomska statistika

Poslovni sektor u brojkama

Prema raspoloživim statističkim podacima, broj zaposlenih u Ljubuškom je 5.121, dok se na evidenciji nezaposlenih vode 2.752 stanovnika tog grada. Stopa nezaposlenosti iznosi visokih 35 posto.

Prosječna mjesečna bruto plata je 1.195 KM, a prosječna neto plata 861 KM.

Širenje koncepta

Potrebu za modernizacijom i prilagođavanjem savremenim trendovima s ciljem unapređenja efikasnosti javne uprave i intenzivnijem privlačenju stranih investicija te, u konačnici, podizanje životnog standarda građana, prepoznale su i brojne druge lokalne zajednice u Bosni i Hercegovini, koje bi uskoro trebale krenuti za Digital Tax-Free primjerom Travnika i Ljubuškog.

Interes za implementaciju tog koncepta već su iskazale lokalne vlasti Tešnja i Mostara, za koje se očekuje da će biti prvi sljedeći Digital Tax-Free gradovi u BiH, a kao ozbiljni kandidati za tu vrstu prečice za privlačenje novih i olakšavanje poslovanja postojećim investitorima, apostrofiraju se Goražde, Cazin i Čapljina.

 

 

 

Redakcija

Recent Posts

Utakmica između košarkaša Crvene zvezde i Panatinaikosa počeće minutom ćutanja

Utakmica Evrolige između košarkaša Crvene zvezde i Panatinaikosa koja se večeras igra u Beogradu počeće…

58 minuta ago

Urušila se nadstrešnica kolodvora u Novom Sadu, poginulo 13 osoba

Urušila se nadstrešnica kolodvora u Novom SaduFoto: OMK MUP Republike Srbije / PixsellU Novom Sadu…

2 sata ago

Zverev u polufinalu Mastersa u Parizu

Njemački teniser Aleksandar Zverev plasirao se u polufinale Mastersa u Parizu, pošto je danas u…

3 sata ago

BRZA AKCIJA POLICIJE: Uhapšen muškarac koji je prijetio ubistvom policajaca, radi se o…

[{"img":"\/img\/vijesti\/2024\/11\/fup_sb.jpg","full":"\/img\/vijesti\/2024\/11\/fup_sb.jpg","caption":"Foto: Arhiv","bg":"121211"}] Policijski službenici Federalne uprave policije danas su pod nadzorom Tužilaštva BiH izvršili identifikaciju…

4 sata ago

Preminuo nekadašnji predsjednik RS BiH Mirsad Sirčo

Dugogodišnji predsjednik Rukometnog saveza Bosne i Hercegovine Mirsad Sirčo premimuo je u petak u Visokom…

5 sati ago