[{“img”:”\/img\/vijesti\/2024\/11\/richard-burlton-7n6hnfagvhg-unsplash-660×450.jpg”,”full”:”\/img\/vijesti\/2024\/11\/richard-burlton-7n6hnfagvhg-unsplash-660×450.jpg”,”caption”:”Nesta\u0161ice hrane na policama (Foto: Unsplash)”,”bg”:”43392f”}]
Stanovnici Evropske unije trebali bi imati zalihe za hitne situacije u slučaju izbijanja rata ili neke druge velike prijetnje, navodi se u najnovijem izvještaju koje možete pogledati OVDJE.
Izvještaj koji je objavljen u srijedu napisao je bivši finski predsjednik Sauli Niinistö u ulozi posebnog savjetnika predsjednice Evropske komisije. U njemu se naglašava da EU nije bila spremna ni za pandemiju COVID-19 ni za rusku agresiju na Ukrajinu te da bi se trebala kretati “od reaktivnog odgovora prema proaktivnoj pripravnosti”.
Bunker (Foto: Unsplash)
Krizne situacije
U izvještaju se preporučuje da EU savjetuje domaćinstvima spremnost na samodostatnost od najmanje 72 sata u kriznim situacijama. Preporuka članicama uključuje davanje uputa građanima o skladištenju osnovnih zaliha, planovima za evakuaciju i pristupu hitnim službama.
Spominju se razne osnovne potrebe koje bi domaćinstva trebala imati, poput zaliha hrane, pića, lijekova, baterijske svjetiljke i radija, prenosi Newsweek.
Izvještaj od 165 stranica prezentiran je predsjednici Evropske komisije Ursuli von der Leyen s ciljem pripreme građana EU-a za hitne situacije, uključujući buduće pandemije, ekstremne vremenske uvjete ili vojnu agresiju.
GIPHY App Key not set. Please check settings